גילה גמליאל
גילה גמליאל צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הנחתה במכתב ששיגרה לחשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג, להקפיא באופן מידי את כלל הפעילות להקמת מתקן השבת האנרגיה 'השומרוני הטוב'.

במכתבה ציינה גמליאל, "מזה למעלה מחצי שנה אני פועלת לגיבוש אסטרטגיית פסולת חדשה למדינת ישראל לעשור הקרוב. לפני כ-3 שבועות הצגתי לציבור את עקרונות האסטרטגיה, המתייחסים גם לצורך בהקמת מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת ברחבי הארץ".

"בשנתיים האחרונות מקודם במעלה אדומים במתחם "השומרוני הטוב", מתקן להשבת אנרגיה מפסולת. מתקן זו קודם על ידי קודמי בתפקיד, השר זאב אלקין, ועל ידי מ"מ מנכ"ל המשרד דאז מר גיא סמט. מר סמט שימש עד לאחרונה כסמנכ"ל פסולת במשרדי", הוסיפה.

לדבריה, "לאורך העבודה על גיבוש האסטרטגיה החדשה, הובהר לכלל הגורמים העוסקים בקידום מתקן השומרוני הטוב, כי לאסטרטגיה צפויה להיות השפעה מהותית על המתקן, וכי משמעויות האסטרטגיה יבואו לידי ביטוי במסגרת המכרז להקמתו, לכשיפורסם. גם במסגרת בג"ץ שהוגש נגד הקמת המתקן, ביקשתי להבהיר סוגיה זו, ולהודיע לבית המשפט העליון שהמתקן לא יקודם בטרם יובנו כלל ההשלכות של האסטרטגיה החדשה על המתקן, מאפייניו ואופי פעילותו העתידי".

תושבי מעלה אדומים בהפגנה נגד המשרפה
תושבי מעלה אדומים בהפגנה נגד המשרפה צילום: TPS

"אני פונה אליך לאחר שבירורים שקיימתי, העלו חשד להתנהלות פסולה וחסרת תום לב מצד ועדת המכרזים המטפלת בקידום המתקן. ב-14.1.2021, ביום בו סיים מר סמט את תפקידו במשרדי, ויום לפני שהוחלף בנציג אחר מטעם משרדי, התכנסה ועדת המכרזים לדיון בפרסום המכרז. הואיל והמכרז לא היה מוכן לפרסום, אישרה ועדת המכרזים באופן חריג מראש ליו"ר הוועדה וליועמ"ש הוועדה, נציגי משרד האוצר, לפרסם את המכרז בהחלטה משותפת שלהם וללא צורך בכינוס ועדת המכרזים בהרכבה המלא, הכולל גם את נציגי משרדי. בהתאם ל'הסמכה' האמורה, החליטו נציגי האוצר בוועדה כ-3 שבועות לאחר מכן על פרסום המכרז", קבעה השרה.

"מהלכים אלו נעשו ללא ידיעתי וללא אישורי, ובחוסר הלימה מוחלט לעקרונות האסטרטגיה שאישרתי ואימצתי אך לפני זמן קצר, וכל זאת תוך פעולה מאחורי גבם של גורמי המקצוע במשרדי העוסקים בגיבוש האסטרטגיה, ובראשם המנכ"ל", תקפה גמליאל.

"לאור התנהלות ועדת המכרזים בראשות נציגי האוצר, אני מודיעה בזאת כי הוריתי לכל גורמי משרדי להקפיא באופן מידי את כלל הפעילות להקמת המתקן בשומרוני הטוב", הודיע השרה בסיום המכתב.

בבית ספר שדה כפר עציון שלקח חלק במאבק נגד קידום מתקן הפסולת ב'שמרוני הטוב' במישור אדומים מברכים על ההחלטה.

הסמנכ"ל עמיחי נועם הביע סיפוק מההחלטה וציין, "ההחלטה של השרה היא מסר ברור לכל מי שיוצא למאבק למען הסביבה, למען בעלי החיים ולמען איכות החיים שבמשרד להגנת הסביבה יש עתה מישהי בעלת אומץ ויושר לעצור לבחון מחדש ולבדוק".

לדבריו, "החלטת השרה, הנכונות שלה להקשיב למומחים מלמדת על שליחות ציבורית מצידה ולא פחות על הכוח שיש לנו התושבים לשנות גם קרב שנראה כאילו הוא אבוד. אני בטוח שנמצא אוזן קשבת למאבקים שלנו ובטוח שגם אז היכן שאפשר נמצא מתוך המשרד מי שיעמוד איתן למעננו".

נציין כי בשבוע שעבר הגיעו חברי ימינה ח"כ איילת שקד וח"כ מתן כהנא לסיור באזור המשרפה. כהנא אף השתתף בהפגנה שקיימו תושבי האזור ביום חמישי האחרון במעלה אדומים כנגד בניית המשרפה.

ממטה המאבק נגד הקמת המשרפה נמסר, "תקופה ארוכה שאנו זועקים כי התכנית להקמת משרפת הפסולת "השומרוני הטוב" שבמעלה אדומים מקודמת במחשכים על ידי ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, ביחד עם החשכ"ל ומשרד האוצר - ושהם זורים חול בעיני בית המשפט ובעיקר בעיני התושבים".

"אנו מחזקים את השרה גמליאל על שבחרה באופן אמיץ לעמוד אל מול בעלי אינטרסים עלומים ולא לאפשר מחטף להקמת משרפה מסוכנת, ראשונה בישראל ומהגדולות בעולם - וזאת בצמוד לתושבים. אנו קוראים לשרה להמשיך בעמידתה האיתנה גם בדיון הבג״ץ ולא להסס לעצור את המתקן באופן סופי, לצד פנייה למבקר המדינה ולמשטרת ישראל לפתוח בחקירה נגד התנהלות כל הנוגעים בדבר. תושבי מעלה אדומים, גוש אדומים והשכונות המזרחיות של ירושלים והסביבה לא ירפו ממאבקם עד אשר לא תגנז התכנית להקמת משרפת הפסולת במעלה אדומים", הוסיפו.

מלשכת ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, נמסר: "בשבוע שעבר ראש העיר הורה בעצמו על עצירת קידום המתקן ועתר לשרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל בנושא. ההחלטה התקבלה לאחר שהעירייה הזמינה מיוזמתה בדיקה סביבתית מקיפה ממנה עלו מספר סייגים באשר להשפעות הסביבתיות של המתקן. ראש העיר הורה על עצירתו בהתאם למחויבותו עבור איכות חיי תושבי העיר. כעת, לאחר פנייתו לשרה גילה גמליאל, היא הצטרפה לבקשתו והודיעה על הקפאת הפרויקט".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ שפעל בימים האחרונים מול ראש הממשלה ושוחח עם אנשי משרדו בבקשה למנוע את התקדמות התכנית המאיימת מבחינה בריאותית על יישובי גוש אדומים במועצה, הודה לראש הממשלה ולשרה גמליאל ואמר כי כראש מועצה הוא מחוייב לעשות הכל כדי לשמור על בריאות התושבים.

"תודה לראש הממשלה על התערבותו וכן לשרה גילה גמליאל. נמשיך לעקוב ולהבטיח את בריאות תושבינו." אמר גנץ.