להגן על הילדים מהאינטרנט מתוך הכנסת

"בכנסת הבאה, אראה את עצמי שליח למען מוגנות הילדים ברשת". המשימה של מועמד ימינה לכנסת יוסף שפייזר

יוסף שפייזר , ב' באדר תשפ"א

להגן על הילדים מהאינטרנט מתוך הכנסת-ערוץ 7
יוסף שפייזר
צילום: ראובן קאפוצינסקי

בשנים האחרונות חשתי שמשהו משתנה אצל ילדנו. ילדים וצעירים רבים שפגשתי, איבדו את הקשב והיכולת להתפעל. ראיתי אותם צוללים אל המסכים, שוב ושוב, מתנתקים מכל הסובב, והעלמתי עין.

בהמשך, מתוך שיחות עם צוותי הוראה רבים, התחלתי להיחשף לנתונים כואבים על השהות מול המסכים: כיתות שלמות, בגילאי ייסודי, שמאותגרות על ידי שעות מסכים לא פורפוציונאליות, תכנים בעייתיים בלשון המטה מחד, ושיימינג ובריונות מהצד היותר בוטה מאידך.

מעניין שכבר אז בוועדות הכנסת קראו לזה מגיפה שקטה. הרבה לפני שכל הנושא האפידימיולוגי נכנס לשיח. החלטתי לעשות מעשה, ולאגד את כלל הגורמים בתחום: מטפלים, מחנכים ואיגודי מניעה והכשרה. כך הוקם הפורום הדיגיטלי לשמירה על הילדים ברשת.

ביליתי אלפי שעות בשיח על הנושא. ניסיתי להקשיב לכל הצדדים. הבנתי שנושא החינוך הוא קריטי, הגורם ההורי והחינוכי, ושיש לדעת איך לומר ולדבר עם הילדים. למדתי גם את נושא ההתמכרויות, עדויות על ילדים בגילאי יסודי שמכורים לצפיה בתכנים קשים, ועל הקושי של מטפלים לטפל בגילאים כאלה.

קראתי גם על חברות  הענק ועל המניפולציות שלהם כדי להגיע למקסימום תנועה. ניסיתי ללמוד עד כמה שניתן את נושא הסינון והמניעה הטכנולוגית, בשעות רבות של שיח בין מומחים לסינון ואנשי חופש הביטוי מאידך.

קיבלתי את הנתונים שהתפרסמו על השהות במסכים בזמן הקורונה. על הפריצות החוזרות ונישנות בזום של פדופילים והאקרים בפרט באולפנות ובישיבות, אבל גם בכל החינוך הממלכתי. המורים היו חסרי אונים אל מול הקשיים הטכנולוגיים, ושיעורים רבים יצאו מכלל שליטה.

כמות החיפושים לתכנים בעייתיים בקרב ילדים עלתה פלאים, והעמותה למען שלום הילד ומוקד 105 התריעו ממש על עליה חדה בכל הנוגע לפגיעות ילדים ותלונות במוקדים. הבאנו את הדברים לידיעת המשטרה שאפילו הוציאה אזהרה מפורשת לציבור על בעיית המסכים וקראה להורים להיות עירניים יותר.

את כל זה אני מסכם לדבר אחד: אני חושב שהיכולת של הדור הבא, לפתח אהבה וזוגיות, מיניות בריאה ולא מחפיצה, עוברת דרך אתגרים חדשים ורבים. אינני מדבר על אדם בוגר שיכול לעשות כרצונו ולבחור את דרכו, אלא על דור שלם שאולי לא ניתנת לו האפשרות להבין שיש אופציה אחרת. שאהבה הם מודלים ראשוניים עבורו. 

בתחילת דרכי למען המוגנות, פניתי אל שר החינוך דאז נפתלי בנט. הוא פינה מזמנו, והקשיב לי בקשב רב. יוסף, הוא אמר לי, זו בעיה ראשונה במעלה ואעשה הכל כדי לסייע. גם בתקופת הקורונה היה זה בנט היחיד שהתריע על בעיית המסכים אצל הילדים. משם נסללה הדרך להיכרות ואמון, והרגשה שיש מי שיורד לשטח ונכון לטפל בבעיה. הצטרפותי לרשימת ימינה היא אות על הרצינות של העומד בראשה לעזור ולסייע. אני מודה לו על כך.

בכנסת הבאה אפעל להעלאת מודעות בנוגע לבעיית ההתמכרות למסכים, הכשרת הורים ומורים לעיסוק במיניות בריאה, ועידוד יזמות טכנולוגית ליצירת מוגנות ברשת. אדאג להפניית תקציבים וקשב לפתרונות יצירתיים, שייתנו אפשרות לגלישה מהירה מחד, ובטוחה ומותאמת לילדים מאידך.

הכותב הוא יו״ר הפורום הדיגיטלי- 'שומרים על הילדים ברשת' ומעומד לרשימת ימינה לכנסת