חלק ממשתתפות הפרויקט
חלק ממשתתפות הפרויקט באדיבות המרואיינת

תקופת הקורונה והסגרים הייתה קשה לרבים מאיתנו, ותחביבים ישנים נשלפו מהבוידעם על מנת להעביר את הזמן ולפרוק מתחים.

עבור לא מעט אנשים ונשים הכתיבה הייתה הדרך שלהם למצוא מקלט, ועכשיו המקלט הזה קורם עור וגידים בדמות ספר חדש בשם 'חיובית - נשים כותבות קורונה'.

"הפרויקט הזה חיפש אותי יותר משאני חיפשתי אותו" משתפת הסופרת מיכל פרץ, "לאורך תקופת הקורונה זיהיתי את הריפוי שנשים חוות דרך הכתיבה, ונפעמתי מכל הסיפורים שהגיעו לפתחי על התמודדויות מורכבות ועוצמתיות של נשים רבות".

"בדיוק הגיע חודש נובמבר, המכונה גם חודש הכתיבה הבינלאומי (ננו-ריימו. א.פ.), וברגע אחד ניצת בי רעיון מופלא ומעט מופרך - אני אוציא ספר שמורכב מהחוויות האלו שנשים משתפות אותי בהן, ואכרוך את הסיפורים האלו לספר. כי הקורונה תיצרב בספרי ההיסטוריה, אנחנו נמצאים בתקופה היסטורית, ואין כמו יצירה אותנטית שנוצרה מהקרביים כדי להטביע כאן את חותמה".

מיכל פרסמה קול קורא, ועשרים נשים התייצבו לדגל והתחילו לעבוד בליוויה של מיכל על הסיפור שלהן, סיפורה של תקופה אם תרצו. "יכולתי להתיישב ולכתוב ספר בעצמי" מסבירה מיכל, אבל זו לא הייתה המטרה. חיפשתי את הקול העוצמתי של הביחד. חיפשתי את הקול של נשים שלא מושכות בעט על בסיס קבוע או באופן מקצועי בהכרח, אבל הן עברו משהו משמעותי בשנה החולפת, והן רוצות להשמיע את הקול שלהן".

חיובית - נשים כותבות קורונה
באדיבות המרואיינת

"זה היה תהליך מפרך בחלקו. הטיוטה הראשונית לסיפור לא דומה כהוא זה לתוצאה הסופית, הזענו, טרחנו, עמלנו, שייפנו, חידדנו, מחקנו, עד שהסיפור היה ראוי מבחינה ספרותית. נשים נשלחו לכתוב טיוטה שניה ושלישית (ואפילו רביעית) והתהליך היה מלמד ומפרך ומעשיר ומחכים. נוצרה כאן משפחה של שותפות לדבר גדול, ליצירה נשית שנולדה דווקא בגלל או בזכות התקופה הקשה".

הסיפורים בספר נותנים עשרים זוויות שונות ונשיות לתקופת הקורונה, וכוללים תיאורים מפורטים ואישיים החל מאירועים ושמחות כמו חתונות בחצר האחורית (כן, היו כאלו שחיתנו יותר מזוג אחד בחצר...) ועד לתיאור האישי של טיפולי פוריות בצל הסגרים.

"הרווח הגדול שלי מהשותפות בפרוייקט הוא התעצמות הסיפור בתוכי", מספרת אביטל, שפרסמה את הסיפור על טיפולי הפוריות בשם בדוי מטעמים מובנים, "תוך כדי שעברתי אינספור פעמים עליו כדי לשפר ולהשביח התחזקה בי עוד האמונה כמה השם גדול ומכוון הכל בדקויות מלמעלה, בצורה זהה כל כך למציאות הקורונה שלנו שבה אין לנו על מי להישען מלבדו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו