הטעות בניהול מגיפת הקורונה: חוסר שקיפות והסברה

פרופ' אשר אלחיאני מתקשה להבין מדוע הלימודים לא מתחדשים באופן מלא ולא נפתחים עוד ענפים שיכולים לתת עוד כוח לאזרחים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

הטעות בניהול מגיפת הקורונה: חוסר שקיפות והסברה-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרופ' אשר אלחיאני, מרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל ולשעבר מנכ"ל קופת חולים מאוחדת ומנהל בית החולים מאיר בכפר סבא מתקשה להבין מדוע היציאה מהסגר השלישי איטית כל כך.

"אני כואב על זה שאנחנו כבר שנה בתוך המגפה ואין תשובות ברורות לכל השאלות ואין נתונים על הדבקה והיכן נדבקים יותר. יש נתון אחד ברור שנבדק בכל העולם – בתי הספר אינם מסוכנים – ואת מערכת החינוך היה אפשר לפתוח מהר יותר ממה שפותחים עכשיו", אומר פרופ' אלחיאני בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "רוב הילדים נדבקים בבתים שלהם ולא בבתי הספר וזה הוכח בתקופת הסגר שיותר ילדים נדבקו. אם הייתי צריך לפתוח משהו עכשיו זו מערכת החינוך. כואב הלב שעם הספר הוא זה שמצטייר בעולם כמי שסוגר את החינוך".

הוא לא מסתפק רק בפתיחת מערכת החינוך. "לגבי שאר הדברים, הייתי פותח דברים שעוזרים לחזק את הבריאות של הגוף כמו שחייה בים, חדרי כושר, פעילות גופנית, חוגים כמו פילאטיס ויוגה. כי זה מאוד חשוב איזה גוף הוירוס פוגש ואנחנו צריכים גוף בריא בנפש בריאה. בינתיים אנחנו מפגישים אותו עם גוף יותר חלש, יותר שמן ויותר מדוכא".

"אני מראש לא הייתי סוגר את בתי הספר והלימודים בגנים ובכיתות הנמוכות. עכשיו, כשיותר ממחצית מאוכלוסיית המורים מחוסנת מה הפחד לפתוח את בתי הספר? ילדים נדבקים בבית הרבה יותר מאשר בחצר בית הספר. אם לא היינו סוגרים את בתי הספר, הילדים כבר מזמן היו מחוסנים והיו עוברים את הוירוס היותר חלש שלא פגע בילדים בכלל. אנחנו דחפנו אותם לתקופה שאם יידבקו בנגיף, זה יהיה במוטציה הקשה יותר וזה חבל", מוסיף פרופ' אלחיאני.

להערכתו, "גם במצב הנוכחי שהנגיף יותר מסוכן או מדביק ילדים, עדיין זה לא שווה את הסיכון של אי לימוד, פגיעה חברתית כל קשה וכל ההשלכות של סגירת בתי הספר. הסיכון מהתופעות החברתיות והחינוכיות הרבה יותר גדול מההידבקות עצמה".

פרופ' אלחיאני אומר שסופה של המגפה בישראל נראה קרוב מתמיד ומציע את הדרך לקרב עוד יותר את היום הזה. "להערכתי אנחנו לקראת הסוף, כי אם יש לנו קרוב לחמישה מיליון מחוסנים ובין מיליון ולמיליון וחצי שנדבקו בפועל, מתקרבים למצב שבו מרבית האוכלוסייה תהיה מחוסנת. צריך להגיע כמו בחיסונים אחרים להישגים של 97% מתחסנים, בלי כל מיני איומים והגבלות של דרכון ירוק על מי שלא מתחסנים. עדיף לפעול לשכנוע כי ככל שאתה מפעיל אמצעים יותר אלימים ומעורר שאלות למה בעצם צריך להתחסן זו בעיה. אם אתה משכנע זה מגביר אמון הרבה יותר. לעשות חוק חיסון חובה רק מגדיל את ההתנגדות. כך לא מנצחים מגפה".

אז איך כן מנצחים אותה? "אין מה להתבייש ולפחד בלהראות בשקיפות את כל תופעות הלוואי של החיסון. אנשים יראו ויבינו שזה לא כזה נורא ויותר מהם יבואו להתחסן. יש ציבור שהוא חשדני מטבעו וככל שאתה שקוף יותר ומסביר יותר אתה מפחית חשדות".

"מגיפה מנצחים בהחלטות ברורות והגיוניות, לא במצב של חנות אחת יכולה לפתוח ואחרת לא. למה חוף הים סגור? מה מסוכן בחוף הים בחורף? תמונה מזעזעת של ארבעה שוטרי מג"ב שמקיפים אדם שהולך על החוף או עושה יוגה תסייע לנו לנצח מגפה? לא יראו לנו הוכחה של אחד שנדבק בחדר כושר כי פשוט לא נדבקים שם ובטח שלא כשיש אחוז מחוסנים גבוה. תנו לאנשים לנשום אוויר, לטייל ולנשום אוויר צח. הקורונה לא תהיה המגיפה האחרונה שתבוא, בואו לא נחליש את הגוף, את הנפש והחברה. בואו נהיה חברה בריאה שמוכנה לכל מגיפה עתידית", מסכם פרופ' אלחיאני.