ניצב עוזי לוי נכנס לתפקיד מפקד מחוז ש"י

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ביקש מניצב לוי לשמור על המתיישבים ביו"ש. "ציבור טוב וחלוצי שבא להתיישב באדמה טובה אך קשה, ציבור בעל מטען ערכי גבוה. זהו ציבור שברובו הגדול הוא שומר חוק ומגנה את הפרתו".

ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

ניצב עוזי לוי נכנס לתפקיד מפקד מחוז ש"י-ערוץ 7
טקס החלפת מפקד מחוז ש"י
צילום: דוברות המשטרה

ניצב עוזי לוי נכנס היום (ראשון) לתפקיד מפקד מחוז ש"י של משטרת ישראל בטקס שנערך במטה המחוז במתכונת מצומצמת בשל מגבלות הקורונה.

ניצב עוזי לוי החליף את ניצב משה ברקת אשר שימש כמפקד מחוז ש"י במהלך חמש השנים האחרונות.

הטקס התקיים במעמד השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, ראש מועצת בית אל שי אלון, מפכ''ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי ובני משפחותיהם של המפקדים.

השר אוחנה אמר בטקס כי "לפני מאה עשרים וחמש שנים בדיוק, פרסם בנימין זאב הרצל את ספרו "מדינת היהודים", הספר אשר צרב בתודעת עמנו, עוד בהיותנו מפוזרים, נרדפים וחסרי חרב ומגן בארצות ניכר — את חזון הרעיון הציוני, את התקווה והחלום לשוב הביתה, לארצנו. היום, כשאנו מעניקים את הפיקוד על חבלי המולדת הנושנים-מתחדשים, יהודה ושומרון, ללובש מדים שעל זרועו מוטבע דגל מדינת ישראל ועל מותנו כלי נשק ומגן, אנו יודעים: החלום התגשם, ועודנו מתגשם.

''מחוז ש"י שונה הוא מאֵחָיו. אתגרי ביטחון ייחודיים לו, ובשטחו הקטן יחסית הוא רווי עימותים העלולים להתלקח ברגע, ולהשפיע באדוותיהם על שאר חלקי הארץ. המלחמה באירועי טרור ופח"ע חייבת להיות נחושה ועיקשת, בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם גורמי הביטחון, צה"ל, המנהל האזרחי, ראשי הרשויות ונציגי ההתיישבות.

''לצד המשימות הביטחוניות, למשטרת המחוז אתגרי משטרה קלאסיים, ובעיקרם אכיפת חוק וסדר ביישובים ובצירי התנועה. צירי התנועה במחוז ש"י, ידועים לצערי לשמצה, ועלינו למקד אכיפה באופן נבון, בכבישים ובצמתים, בשעות היממה העמוסות והמסוכנות, בכדי למנוע פגיעות בגוף ואבידות, חלילה, בנפש''.

אוחנה פנה למפקד מחוז ש''י היוצא: ''משה, העדתָ על עצמך כי אדם ומפקד של שותפויות וחיבורים הנך, ואכן ניכר כי המחוז איתן לא רק בכוח עצמו ובכוח אנשיו, אלא גם בכוחם של שותפיו, כמכפילי כוח. אני מאחל לך, שוב, הצלחה בתפקידך החדש''.

למפקד הנכנס אמר אוחנה: ''עוזי, אתה לא לגמרי זר לגזרת המחוז. בשורה של פעולות לאורך השנים, כאלה שאפשר לספר עליהן וכאלה שעדיין אי אפשר לספר עליהן, פעלת כאן עם אנשיך, נאבקתם בטרור והצלתם הרבה חיים של ניצולים אלמונים, עלומי פנים ושם, שחיים ומהלכים בינינו. בפיקודך המחוז יוסיף לעסוק במלחמה בפשיעה ובטרור אבל משימה נוספת מונחת על כתפיך בעת החשובה הזאת – חיזוק אמון הציבור במשטרה. כולנו שומעים את הקולות ואני מקווה שאף אחד מאיתנו איננו אטום להם. החיבור לציבור ולמנהיגיו הוא בעל חשיבות רבה שתסמן כהצלחה או ככישלון את כל שנות כהונתך.

''ציבור המתיישבים הוא ציבור טוב, ציבור חלוצי שבא להתיישב באדמה טובה אך קשה, ציבור בעל מטען ערכי גבוה. זהו ציבור שברובו הגדול הוא שומר חוק ומגנה את הפרתו. שמור עליו, מפקד המחוז, והתחבר אליו. הרב שלמה גורן אמר כי יהודה ושומרון הם "הלב של המדינה". זה נכון ביותר ממובן אחד. הלב הזה, עוזי, מופקד, החל מהיום, בידך. שמור עליו. עשה יחד עם שוטרי המחוז בעוז כשמך ובגבורה, למען שלומו וביטחונו של הציבור. אלה המקומות בהם נוצרנו כעם. כאן נשמעה לראשונה השפה העברית. כאן היא תמשיך ותוסיף להישמע כל עוד נשמה באפנו. הדבר נכון בבחינת קל וחומר, שעה שיש טריבונלים בינ"ל המערערים על כך. כאן נוצרנו - וכאן נישאר", הוסיף השר.

מפכ״ל המשטרה רנ״צ יעקב שבתאי אמר: ״מחוז ש"י שונה מיתר מחוזות המשטרה. היקפו הנרחב, מגוון האוכלוסייה בשטחו, מיקומו הגיאוגרפי והממשק הייחודי שלו עם צה"ל, מכתיבים אתגרים ייחודיים ומשימות בעלות מורכבות ייחודית. בנוסף המחוז נדרש להתמודד עם מפל פשיעה פלסטינית לתוך יישובי מדינת ישראל. עבריינים מוצאים מקלט בכפרים וערים פלסטיניות, והמלחמה בפשיעה הופכת להיות מורכבת הרבה יותר ומשיקה מאד לפעילות הביטחונית, המחייבת אותנו בשותפויות עם ארגוני הביטחון והרשויות השונות".

למפקד המחוז היוצא אמר המפכ״ל: ״משה, בדרכך הייחודית ניווטת את המחוז במקצועיות, באחריות ובמסירות. בפיקודך, הוכיח המחוז מוכנות מבצעית מלאה לכל תרחיש של הסלמה. אתה מעביר למחליפך מחוז מבוסס ואיתן. אני מאחל לך הצלחה בניהולו של מחוז מרכז, ואין ספק בליבי כי גם בתפקיד זה תעשה חיל".

למפקד הנכנס אמר המפכ״ל: ״עוזי, עם ישראל חב לך לא מעט על שירותך בימ"מ וביחידת המסתערבים של איו"ש. גם אני באופן אישי על שירותך לצידי במשך כ-4 שנים תוך הקפדה על לויאליות, מקצועיות ומסירות. אני מאמין ביכולותיך, ובוטח בכישוריך להוביל את המחוז ואת אנשיו ביד נאמנה ובטוחה לעבר אתגרי המחר״.

ניצב משה ברקת שסיים את תפקידו אמר בנאומו: "מחוז ש"י הוא מחוז מיוחד במינו. שזורים בו יחדיו כלל אתגרי המשטרה של סדר ציבורי, פשיעה ומניעת טרור, ואליהם מצטרפים מורכבות ביטחונית, מרקם חיים רגיש בין יהודים לפלסטינים וגורמי פיקוד ואחריות שונים. הפננו יחד קשב לכל רכיב במארג במורכב הזה, לחמנו בפשיעה הקלאסית, בדגש על מאבק בנשק הבלתי חוקי, תוך קידום פרשיות מהותיות ופעולה באפיקים ייחודיים. יחד הקשבנו לרחשי הלב של הציבור, לצרכים הייחודים, קיימנו שיח רצוף וקשר מתהדק עם הקהילה, חיפשנו את המאחד והמחבר וצלחנו, יחד אירועים מאתגרים.

''בטרם נכנסתי לתפקיד מפקד המחוז נאמר לי עד כמה מסוריים ואיכותיים הם שוטרי ומפקדי המחוז. אבל הפער בין הידיעה מראש להכרה בפועל הדהדה בי כל יום, כל לילה, במשך חמש השנים האחרונות. לא בכדי ניצבים שוטרי המחוז לאורך חמש השנים האחרונות במקום הראשון בשירות ובמערכת המדידה אמון. אני מבקש להודות לכם על הליכה משותפת, על עשייה אדירה בתנאים לא פשוטים, על פעילות מתוך תחושת שליחות שאין שניה לה".

למפקד המחוז הנכנס אמר ניצב משה ברקת: "אתה קצין משטרה מנוסה ולוחם בנשמתך. שירותך במשטרה ובמג"ב היה תובעני, עתיר הישגים ועשייה למען בטחון המדינה. אתה מקבל לידייך מחוז עם נשמה יתרה, עם שוטרים ומפקדים מנוסים שמכירים היטב את העשייה ואת הדרך. אני מייחל להצלחה שלך, ולמעשה בטוח בה".

מפקד מחוז ש"י הנכנס, ניצב עוזי לוי, אמר בטקס: "אני מקבל על עצמי היום את תפקיד מפקד מחוז ש"י וחוזר לסגור מעגל אחרי שירות רב שנים במגוון תפקידים בגזרה ייחודית זאת החולשת על ליבת מורשת עמנו. האתגר המרכזי העומד לנגד עיניי הינו העלאת אמון הציבור במשטרה ומתן שירותי משטרה מיטביים לאזרחים המתגוררים בגזרתנו שיבטיחו את ביטחונם וישפיעו על איכות חייהם. מהיכרותי עם פיקוד המחוז ואנשיו, יש כאן אנשים מצוינים, מקצועיים ומסורים שיחד כצוות נוביל את המחוז להישגים ונתאים אותו לאתגרי השעה".

למפקד המחוז היוצא אמר ניצב עוזי לוי: "מודה לך על הובלת המחוז להישגים בשנים האחרונות ועל העברת המחוז אליי בצורה מסודרת ומכובדת, אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקידך מפקד מחוז מרכז".

ראש מועצת בית אל שי אלון אמר בטקס כי "בחמש שנים האחרונות זכיתי לעבוד מול מפקד מחוז ש"י משה ברקת. אם אני מנסה לסכם את האישיות של משה אפשר לומר ב-3 מילים 'איש של אנשים'. לאורך הדרך זכיתי להכיר מקרוב מפקד מחוז שמסתכל לכולם בגובה העיניים, מתנהג בצניעות ותמיד מחפש את הדרך היעילה והחכמה לצלוח את האתגרים והאירועים השונים. כל ראשי הרשויות שעבדו מולך מדברים עליך בהערכה וכבוד".