כך הסתבך אבו מאזן בתוכנית שרקם בעצמו

אבו מאזן הכריז על בחירות ברשות הפלסטינית וטווה תוכנית לניצחונו, שבינתיים התהפכה עליו. יוני בן מנחם מסביר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

כך הסתבך אבו מאזן בתוכנית שרקם בעצמו-ערוץ 7
אבו מאזן
צילום: רויטרס

הפלסטינים מנסים להגיע להבנות שיאפשרו לקיים את הבחירות ברשות, אבל אבו מאזן מערים על כך קשיים.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מסביר היכן ניצח אבו מאזן את עצמו.

"אבו מאזן עסוק במשחק מאוד מתוחכם, שבסופו של דבר מסבך אותו. הוא קיבל את ההחלטה לצאת לבחירות לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינית אחרי כ-15 שנים לאחר שהשלטון הארוך הזה היה לצנינים בעיני הציבור הפלסטיני ובעיני מדינות רבות בעולם ביניהן ארה"ב.

''האיחוד האירופי וממשל ביידן דרשו ממנו באופן מאוד מפורש ללכת לבחירות אם הוא רוצה להמשיך לקבל סיוע כספי. הוא החליט על המהלך מתוך אסטרטגיה שהוא יציג מועמדות לתפקיד יו"ר הרשות וינצח שוב ובמקביל יצליח לעצור את החמאס מלהשתלט על הפרלמנט הפלסטיני", אומר בן מנחם לערוץ 7.

לדבריו, "התוכנית הזו נתקלת בקשיים רציניים בתוך תנועת הפתח', משום שהוא חושש מפיצול קולות בבחירות לפרלמנט. אם הפתח' לא ירוץ ברשימה אחת, חמאס עלול לזכות בבחירות כפי שהיה בסיבוב הקודם. כרגע מסתמן שיש גורמים נוספים בתנועת פתח' שרוצים להתמודד גם לפרלמנט וגם ראש בראש מול אבו מאזן ומדובר במרואן ברגותי, אדריכל הטרור של האינתיפאדה השנייה ויושב בכלא הדרים ומרצה את עונשו ומוחמד דחלאן שאבו מאזן גירש מהפתח' לפני כמה שנים ויושב באבו דאבי. גם נאסר אל קידווה, אחיינו של יאסר ערפאת שהיה בעבר שגריר באו"ם ונחשב לדמות מאוד מוערכת שוקל את מועמדותו".

"אבו מאזן חושש שאם כל השמות שהוזכרו כאן ירוצו ברשימות עצמאיות בבחירות לפרלמנט פתח' יפסיד ואם יגם תמודדו מולו בבחירות לנשיאות, יש למועמדים אחרים ובמיוחד למרואן ברגותי שפופולרי מאוד ברחוב הפלסטיני, סיכוי לנצח אותו. ממוחמד דחלאן הוא הצליח למנוע התמודדות לנשיאות בטענה שהוא הורשע בעבר בבית דין פלסטיני בעבירות שחיתות, אבל דחלאן מתכוון לשלוח את אנשיו להתמודד באופן עצמאי בבחירות לפרלמנט כדי שיהיה לו כוח משמעותי שם", מוסיף בן מנחם.

לדבריו, אבו מאזן גם מנסה לפנות את הדרך ונתקל בקשיים. "בסוף השבוע שעבר שיגר אבו מאזן שליח לכלא הדרים למרואן ברגותי, מה שנעשה בהסכמת ישראל. השליח ניסה לשכנע את ברגותי שיסיר את מועמדותו מהבחירות לנשיאות ובתמורה הוא יוביל את רשימת פתח' בבחירות לפרלמנט וימונה לאחריהן כיו"ר בית הנבחרים. לצד זאת הציע אבו מאזן הטבות כספיות ולפחות עשרה מינויים מטעמו לרשימת פתח', אבל ברגותי לא היה מוכן להקשיב והבהיר שהוא נחוש להתמודד מול אבו מאזן.

''התוכנית של ברגותי היא להיבחר, לפתוח בשביתת רעב בכלא ולהפעיל לחץ בינלאומי לשחרורו. כרגע אבו מאזן נמצא במצב בו הוא צריך להחליט כיצד לנהוג, כי אם לא יצליח לעצור את הפיצול בפתח', רוב הסיכויים שהוא יפסיד לברגותי את הנשיאות והפתח' יפסיד בבחירות לפרלמנט".

לשאלה האם לישראל יש מועמד מועדף בבחירות הללו עונה בן מנחם, "ישראל עוד לא השמיעה עמדה רשמית וכך גם האמריקנים. עם זאת היו דיווחים שממשל ביידן אינו מתכוון למנוע מצב שמרואן ברגותי, חרף היותו טרוריסט מורשע, מלהתמודד בבחירות".

"צריך לזכור שישראל אפשרה לבכיר ברשות הפלסטינית מטעמו של אבו מאזן להיכנס לכלא, להיפגש עם ברגותי ולקדם את מועמדות אבו מאזן, זה מתפרש בשטח באופן שאנשי ברגותי טוענים שישראל מעוניינת בהמשך שלטונו של אבו מאזן. לדבריהם, האינטרס הישראלי הוא שמירה על הביטחון וברור לממשלת ישראל כי עם אבו מאזן יוכל להישמר התיאום הביטחוני כפי שהוא כיום", הוא מסכם.