איך מטעינים את השמחה?

הגבלות הקורונה מאתגרות שבעתיים כשמדובר בחודש אדר וחג הפורים הבאים עלינו לטובה. מדרשת אורות תחיה ריכזה עבורכן טיפים קסומים ומטעינים

יוסף ארנפלד , ב' באדר תשפ"א

איך מטעינים את השמחה?-ערוץ 7
אורות תחיה
צילום: זום

"משנכנס אדר מרבין בשמחה", הוא ביטוי של חז"ל שיוצר רושם שיש תדר קבוע של שמחה בחיינו, וכל שעלינו לעשות עם הכנסו של חודש אדר, הוא פשוט להגביר אותו, באמצעות השלט המצורף.

אבל כשפורים מתקיים השנה ביום שישי, וחוץ מצלופנים, תחפושות, סעודה, מגילה ומשלוחי מנות, יש קורונה ברקע ופסח שמתקרב במהירות מסחררת, צריך הנחיות קצת יותר מדויקות איך ואיפה משיגים את המצרך היקר והנדיר הזה: שמחה.

"כולנו מכירות פתרונות זמניים. מוסיקה טובה, שופינג, אבל כל אלה מחזיקים לזמן מוגבל, ואז שוב אנחנו ניצבות מול שוקת שבורה. מה עושים כדי לשמור על שמחה קבועה? שתיתן כוחות לעשייה איכותית ללא תחושות התסכול והסטרס המתלוות אליה לאחרונה יותר ויותר?!", פותחת רויטל רגב, ראש מדרשת אורות תחיה.

רגב מגלה כי בפורים, חג השמחה, טמונים הסודות הכי עמוקים של השמחה. אחד מהם, הוא 'וְנַהֲפוֹךְ הוּא' – האמונה שמתחת לכל רע מסתתר טוב שממתין להתגלות, (כמו שן שמתנדנדת כי מאחוריה ממתינה שן יפה וחזקה יותר) והסבלנות לראות אותו מתהפך, היא עצמה השמחה. סוד נוסף, הוא 'לֹא בִקְשָׁה דָּבָר' או: 'דֹּרֵשׁ טוֹב לְעַמּוֹ'. "לאדם שביקש מתכון לאושר, ענה פעם הרב אבינר: 'האושר הוא פרס למי שלא מחפש אותו'. באופן פרדוקסלי, דווקא כשאנחנו לא מרוכזות במה מגיע לנו, או באיך אחרים אמורים לשמח אותנו - אלא משקיעות בלפנק ולשמח את המשפחה שלנו ואת הזולת, זה עצמו מייצר שמחה גדולה, וכוחות, שלא תלויים בשום גורם חיצוני".

"נכון, זה לא תמיד פשוט, אבל מרדכי ואסתר מלמדים אותנו איך לעשות את זה אפילו בתנאים של מסירות נפש. וגם אנחנו יכולות ללמוד ולהתמקצע בזה, ולהיות אבן שואבת של שמחה ונתינה לנו ולסביבתנו גם בזמנים מאתגרים", היא מדגישה. "מי שזוכה לטעום את הטעם, מבינה שזה טעם החיים, ולא קולה".

ערב טעימות שכזה, מושקע במיוחד, הכינו אפרת ורויטל יחד עם צוות מדרשת אורות תחיה - עבור ציבור הנשים, והן מזמינות את כולן להצטרף ומבטיחות פורים שמח ומרומם במיוחד מכוחו. מדובר בערב בסגנון TED, קסום וגדוש מתיקות, עם שישה שיעורים קצרים ומטעינים בנושאי פורים, אמונה ושמחה. מיטב מרצי המדרשה יהיו שם; הרב ערן טמיר, הרב מאיר נאמן, הרב אליעזר קשתיאל, תמר נזרי, נעמה מנוסי ובונוס מיוחד - סיוון רהב מאיר.

לקראת הארוע, מסבירה תמר ניזרי למה המן הרשע הוא דווקא המצפן שלנו בחג הפורים. "המן הרשע הוא ממש מודל עבורנו איך לא להיות", היא מדייקת. "לפעמים בדרך למי אני רוצה להיות, אני עוברת דרך שלב מאוד חשוב: מי אני לא רוצה להיות. המן הרשע הוא בדיוק המודל דרכו נוכל ללמוד מי אנחנו לא רוצות להיות. כן, אני לא רוצה להיות האישה הזאת שיש לה הכל: בעל, ילדים, עבודה, משפחה ובריאות ועדיין כשהיא רואה את הגינה של החברה שלה שיותר יפה משלה היא אומרת: אח, וכל זה איננו שווה לי".

לפרטים ולהרשמה (ללא עלות) לחצי כאן

להפוך את החיים

מדרשת אורות תחיה הוקמה לפני כתשע שנים, על ידי רויטל רגב, לזכר תחיה בן מאיר ז"ל. "אחרי השירות לאומי זכיתי ללמוד שנה במדרשת 'אביב' בתל אביב. למרות שהגעתי מבית דתי ואפילו 'תורני', השנה הזו הפכה לי את החיים וסימנה עבורי את המטרה", היא מתארת. "פתאום הרגשתי שהתורה זה הדבר הכי מתוק שיש. הבנתי שאני רוצה חיים של תורה, בית של תורה ושהדרך היחידה לאפשר את זה, היא להיות מחוברת לתורה באופן קבוע. מאז, במשך 23 שנות נישואיי, גם כשהמצב הכלכלי היה דחוק וגם כשהתברכנו בקטנטנים רצופים, לא היתה שנה בחיי שלא היתה לי בו קביעות לבוקר לימוד, או ערב לימוד. בשילוב של תורה, ולימודי התפתחות אישית, בדגש על מודעות, זוגיות וחינוך ילדים. זו הוצאה והשקעה לא מבוטלת, (וזו הזדמנות לפרגן לבעלי!) אבל אני מאמינה, שאין דבר שלא שווה להשקיע, בשביל להיות רעיה מאושרת, אמא שבדרך כלל עם עוצמות, מפרגנת ומעצימה, ובת, שמחוברת בכבלים של אהבה ואמונה לאבא שבשמים. זו לא רק רפואה מונעת, זה לנשום אוויר פסגות".

ההשראה לפתיחת המדרשה הגיעה בעקבות שיעורי פרשת השבוע של הרב אלישע וישליצקי במכון מאיר בימי חמישי בלילה, בהם השתתפה רויטל באופן קבוע (מהמחשב הביתי). "הדיבור הקבוע על חרות בנפש, על 'להיות בעמדה של שרת', על 'לשים כתף למהלך הגאולה' החיו אותי. גם השיעורים של הרבנית אהובה צוקרמן והרבנית עידית עוררו בי כמיהה לגודל ורצון להפיץ את האור המטורף הזה הלאה". האסימון לפתיחת המדרשה קרה לאחר שרויטל ישבה עם חברות בגינת השעשועים השכונתית. "פתאום קלטתי איזה הבדל זה לחיות עם תורה, לעומת לחיות בלי. זה שמיים וארץ! ניסיתי לשכנע חברות לבוא איתי ללמוד בירושלים, בפתח תקווה או בגבעת שמואל, והבנתי שהרבה נשים לא מבינות על איזה אוצר מדובר, ולכן לא מוכנות להשקיע אפילו את היציאה מהבית. לא ויתרתי להן והתחלתי להביא סדנאות לשכונה, עד שאמרו לי: יאללה, תפתחי לנו מדרשה פה. משם התגלגלתי לפתוח את המדרשה במודיעין, תוך שנים ספורות, אפרת שהגיעה למדרשה כלומדת, הפכה לאשת הסוד והעצה, ובחסדי ה' הצטרפה לניהול במדרשה. לא יכולתי לבקש שותפה יותר מושלמת ממנה. והשאר היסטוריה".

מבין כל הדמויות הבולטות שמלמדות במדרשת 'אורות תחיה', הרבנית עידית איצקוביץ' היא עמוד התווך של המדרשה. היא לא מלמדת בזום, ולכן השנה נעדרת מתכנית הלימוד. אולם בזכות הזום, מלמדים השנה במדרשה, הרב ערן טמיר והרב אליעזר קשתיאל, אשר בשל המרחק לא יכלו להגיע עד היום. גם המאמנת תמר נזרי מלמדת בתכנית, וממשיכים משנים קודמות נעמה מנוסי והרב מאיר נאמן שנשים לא מוותרות עליהם. השנה, מעבר לתגבור של שיעורי התורה, שודרגו גם שיעורי העצמה, מידות ומודעות מתוך תורה עם מיטב העוסקות בתחום; רוחלה סימינובסקי, ליאורה גדיש, רננה שפירא, תמה בר נתן, ז'קלין עמיר, תמר שוקרון ועוד.

החוט החורז בין כולם הוא הרצון להרעיף על הנשים את הטוב ביותר. תמיד. "הקווים המנחים אותנו הם רבנים שזכו ללמוד מדמויות ענק (בעיקר הרב קוק) ותורתם גדולה ומבוררת. תורה שיונקת מהשורש, מתפרטת לחיי מעשה, ועם זאת– בגובה הנשמה. בנוסף, חשוב לנו שהמלמדים בתכנית יהיו אנשים בעלי שיעור קומה שחיים את מה שהם מלמדים. לא רק מרתקים, או בעלי פאתוס, אלא דווקא כאלה, שעוד לפני ששמעת מהם מילה, ההתבוננות בהם כבר יוצרת רושם בנפש. מעוררת השראה. מאנשים כאלה, הלימוד הוא לא כפול. הוא בריבוע".

לפרטים ולהרשמה (ללא עלות) לחצי כאן

אי של ודאות בקורונה

כמו בכל מוסדות החינוך, גם במדרשת 'אורות תחיה' נאלצו לחשב מסלול מחדש בעקבות הקורונה. "כשהבנו שהשנה הולכת לכיוון של זום, היינו צריכות לקבל שתי החלטות. איך תיראה התכנית לאור אי הוודאות כמה יירשמו וישלמו, ואם לבנות תכנית זום לחצי שנה, או לשנה שלימה. מכוחו ומרוחו של הרב אלישע וישליצקי, גמרנו בדעתנו לבנות את התכנית הכי מושקעת, מקצועית ועוטפת, שתאפשר לנשים לפרוח מתוך הקורונה, והחלטנו באומץ להתחייב לשנה שלימה בזום, על מנת לאפשר לנשים מכל הארץ להירשם, ולקבל אי אחד של וודאות בתוך חוסר הוודאות הכללי", נזכרות מרקוביץ' ורגב.

חצי שנה עברה, והפנים כעת מופנות כלפי החצי הנוסף, המופלא אף יותר. "החגים מתקרבים והנשים הן החלק הכי מאותגר בסיפור. הרבה מאיתנו עובדות מהבית או מחוצה לו, בנוסף- טורחות בהתרגשות לקראת החג, אבל בסוף מוצאות את עצמנו לא אחת בתחושת החמצה מתסכלת. "כל כך הרבה שעות הכנה וככה מהר זה עבר? לא הרגשתי כלום!" או: "לא יכול להיות שכל החג הזה מסתכם בבישולים ונקיונות. איפה התוכן? אני רוצה להתחבר ולגדול מהימים הללו".

השנה, פורים ופסח מגיעים עם קושי משולש, כלכלי, נפשי, ארגוני והמון אי וודאות. בדיוק לשם כך, מקיימת המדרשה ימי הכנה מקיפים ומשמעותיים לחגים, שכוללים הן את ההיבטים הרוחניים השונים, כולל לימוד מעצים מתוך דמותן של הנשים הקשורות לחגים (אסתר, מרים, רות) והן את התכל'ס, איך להגיע לחגים הללו בטוב, עד לפרטים הכי קטנים, ועם הכלים הכי מעשיים. "יש לנו אפילו סדרה שמלווה את ימי ספירת העומר, ושיעורים לימי שלושת השבועות. הכל נלקח אצלנו בחשבון, והכל נארג יחד לבוקר לימוד שמטעין בכוחות לכל השבוע וגדוש בחיוך, באהבה ובפרגון ולדברי הנשים- באווירה משפחתית, שאין לה אח ורע בשום מדרשה בעולם. גם המרצים במדרשה מעידים, שיש במדרשה אווירה קסומה שהם לא חווים בשום מקום אחר".

ערב טעימות לפורים יתקיים בזום מחרתיים (שלישי) ד' אדר (16/2) בשעה 19:45

לפרטים ולהרשמה (ללא עלות) לחצי כאן