בזכות מבצע החיסונים: ירידה של 94% בשיעור ההדבקה התסמינית

אגף המחקר בשירותי בריאות כללית מדווח על ירידה של 94% בהדבקה עם סימפטומים וירידה של 92% במספר הנדבקים שמצבם מוגדר קשה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א | עודכן: 22:54

בזכות מבצע החיסונים: ירידה של 94% בשיעור ההדבקה התסמינית-ערוץ 7
מרכז חיסונים של כללית
צילום: David Cohen/Flash90

אגף המחקר של שירותי בריאות "כללית" מפרסם הערב (ראשון) נתונים מעודדים ממבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה.

על פי הנתונים, ישנה ירידה של 94% בהדבקה עם סימפטומים וירידה של 92% במספר הנדבקים שמצבם מוגדר קשה.

בסך הכל נבדקו 1.2 מיליון בני אדם והושוו 600 אלף מתחסנים מול 600 אלף שלא התחסנו.

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון המחקר של שירותי בריאות כללית וחבר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, קרא לצעירים להגיע להתחסן. ''אנחנו צריכים להפנות את הזרקור כעת לקבוצת הגיל הצעירה, בני 40-60, אשר טרם התחסנו. מדובר בכ- 500,000 איש, 27% מבני גילם, אשר אינם תופסים את עצמם תמיד כאוכלוסיה בסיכון, אך הם כעת 31% מהמונשמים. אחד מכל 30 אנשים בגיל זה שידבק יתאשפז עם מחלה קשה. לכו להתחסן'', ביקש.

מוקדם יותר היום נערך דיון בקבינט הקורונה על פתיחת המשק בהתאם למתווה התו הירוק, פתיחת מערכת החינוך והחזרת אירועי התרבות.

במהלך הדיון, השרים אישרו פה אחד את מתווה התעופה: עד 2,000 אנשים יורשו להיכנס לישראל בכל יום, תורחב פעילותן של חברות תעופה ישראליות וזרות.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש סיפר לשרים: ''יש לנו חשש מוגבר מחג הפורים עם כל האפשרויות שיקרו סביבו. אנחנו מאוד מאוד מוטרדים מחג הפורים. שוקלים האם לצאת רק בהסברה של מה מותר ומה אסור, גם בבתי הכנסת, לעומת צעדים יותר קשים של הגבלות ושל עוצר לילה''.

בשל פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נשיא קפריסין, הדיון בקבינט הופסק ויתחדש מחר.

ראש הממשלה ביקש מנציגי היועמ"ש להכין כמה אופציות לתקנות שיאושרו מחר, אולם נציגיו של מנדלבליט הסבירו כי ישנם חילוקי דעות בין משרדי הממשלה ולכן הם לא יודעים אילו תקנות להכין.

נתניהו נזף במשפטנים ואמר להם: ״בעבודה פקידותית מאומצת, מיוזעת ומיוסרת תכינו תקנות לכמה תרחישים. למה שכשמציעים לי מבצע אומרים לי 'יש לך אופציה כזו וכזו וכזו'. צה"ל, המוסד, השב''כ, כולם עושים זאת חדשות לבקרים. למה אתם לא עושים את זה? לא מצליח להבין את זה״.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ תקפו האחד את השני. נתניהו אמר כי "אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק". גנץ מתח ביקורת על ההדלפות מישיבות הממשלה, והשווה ביניהן להדלפת מצגת ביטחונית מסווגת מהקבינט במבצע צוק איתן ב-2014.

"כשהייתי רמטכ״ל בזמן מבצע צוק איתן, הדליפו מצגת ביטחונית מסווגת ורגישה עבור אינטרסים פוליטיים, צרים ומכוערים. כל זאת, בזמן שחיילי צה"ל נלחמים ומחרפים את נפשם. בזמן שאנשי העוטף נמצאים ימים ולילות בממ"דים, כמו שהיום הרופאים והאחיות ממשיכים לעבוד קשה. ראש הממשלה, אני דורש ממך לדאוג שהישיבות לא יודלפו", אמר גנץ.

בתוך כך ראש הממשלה נתניהו הציע במהלך הדיון לבחון מאסר למסרבים להתפנות לבידוד במלונית.

ממונה הקורונה הלאומי פרופ' נחמן אש אמר כי ''הירידה במספר החולים הקשים עדיין מאוד איטית. אני מציג תמונה אופטימית, אך אופטימיות זהירה. יש ירידה בתחלואה, אך בהסתכלות קדימה צריך להיזהר מפתיחה לא אחראית שתביא לעלייה בתחלואה. נתון מעודד נוסף זה מספר המאומתים ליום. כל ירידה בנתון היא חשובה, ורואים את השפעת הסגר על הנתון''.

במפלגת כחול לבן הציעו בישיבה שהממשלה תודיע בהקדם על הטלת סגר במהלך חג פורים במטרה לאפשר לציבור להיערך לכך מראש. משרד הבריאות מתכוון לדרוש מהממשלה לקדם חקיקה שתחייב מורים, נהגים, רופאים ואחיות, להתחסן. המשרד מציע עוד כי מי שלא התחסן יורשה להיכנס רק לחנויות חיוניות בקניונים, כמו סופרים או בתי מרקחת.