איילת שקד
איילת שקד צילום: Sraya Diamant/Flash90

יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד השיקה הערב (ראשון) את מטה "ימינה" למרחב הכפרי וההתיישבות בישראל, המייצג את המושבים, הקיבוצים, הכפרים והמועצות האיזוריות.

במפגש ההשקה השתתפו יו"ר הקיבוץ הדתי אמיתי פורת, יו"ר התאחדות האיכרים דובי אמיתי, מנה''ל תנועת המושבים עמית יפרח, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג', מנכ''ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל אבשלום אבו וילן, דודו קוכמן מהאיחוד החקלאי, יו"ר הארגונים הכלכליים הקיבוציים יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבשר ליאור שמחה וראשי מועצות איזוריות נוספים.

יו"ר סיעת ימינה, ח"כ איילת שקד: "המרחב הכפרי ואני עובדים יחד כבר הרבה מאוד שנים. הנושא של החקלאות קרוב מאוד לליבי באופן אישי וגם באופן אידיאולוגי. מדינת ישראל לא יכולה לשרוד בלי החקלאות. יש כאן הרבה מאוד ערכים שצריך לשמור עליהם.

''אני יודעת כמה אתם סובלים מעודף בירוקרטיה ועודף משפטיזציה. הבירוקרטיה והמשפטיזציה אוכלים כל חלקה טובה ואתם לצערי הקורבנות. במקום לראות בכם שותפים לפעמים משרד האוצר רואה בכם אויבים, אנחנו בסבירות גדולה נהיה חברים בקואליציה או נקים אותה ואני מקווה שיהיה לנו את הכוח לעזור לכם.

''כדי ליישם את מסמך העקרונות שניסחנו ימינה ממשיכה עם מטה החקלאות ומרחב כפרי בראשותי ודרכו נדאג ליישם את המדיניות בממשלה ובכנסת הבאה", הוסיפה שקד.

מזכיר הקיבוץ הדתי לשעבר, אמיתי פורת: "המרחב הכפרי הוא אבן יסוד במימוש ריבונותה של ישראל בכל מרחביה. כדי להבטיח את החקלאות הישראלית ולממש את צמיחתו ימינה תיקח על עצמה בכנסת הבאה לקדם נושאים כגון: מאבק בטרור החקלאי כמשימה ביטחונית לאומית, תכנון לאומי ארוך טווח של המרחב הכפרי בישראל באמצעות חוק החקלאות, תוכנית מיוחדת לחיזוק התיישבות והבטחת הגידול הטבעי של המושבים, הקיבוצים והכפרים מעבר למגבלות לוח 2 בתמ"א 35, ויישום הסדרי בניה התואמים לאופיים הייחודי".

יו"ר התאחדותה איכרים, דובי אמיתי: "מנסיון של למעלה מ-8 שנים עם ח"כ איילת שקד אין צורך בחובת ההוכחה כי הכל הוכח. שנים של עבודה במסירות ואהבה ואני מאחל לעצמי עוד שנים של עבודה עם חברי כנסת כמוך. אני איש ליכוד אבל לפני הכל אני איש חקלאות, אם אני צריך לבחור בין הפוליטיקה ולבין המרחב החלקאי אז אני בוחר במרחב החקלאי. גם בהיבט של הכלכלה וגם בהיבט של החקלאות, אני רוצה לאחל לעצמי שאני אראה אותך במשרד האוצר".

מנכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח: "אנחנו מחפשים מחויבות לסדר יום של המרחב הכפרי, המסמך שניסחתם עונה על המחויבות הזו. יש לנו הרבה מאוד משימות בכנסת הבאה, המסמך הזה עונה על הצרכים של המרחב הכפרי. צריך להפקיד את העבודה בידי אדם שמחובר למרחב הכפרי, ואני סומך על עמיחי שיקלי שהופקד על כך כמו שח"כ איילת שקד הייתה לצידנו בכל המאבקים, תמיד זמינה ותמיד נגישה, נמשיך לעבוד יחד."

יו"ר מרכז המוא"ז, שי חג'ג': "אני איש ליכוד וכל מפלגה ששמה על השולחן את הנושא של החקלאות אנחנו איתה. המרחב שלנו הופלה לאחרונה לא מעט, בעיקר עם הקרקעות. לצערי בממשלה הזו לא היה אפשר להזיז שום דבר. אנחנו חלק ממדינת ישראל, אנחנו יודעים לעשות חקלאות, יודעים לעשות ציונות, יודעים לתת כתף שצריך ואנחנו מצפים ממקבלי ההחלטות שיתייחסו אלינו בהתאם".

מנכ''ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "מצאתי בשרת המשפטים לשעבר בעלת ברית אמינה ונחושה. תמיד אמרתי שאם איילת הבטיחה - יהיה בסדר וכך היה. עבדנו לאורך כל הדרך בצורה מדהימה. זו לא הייתה טובה אישית, זו הייתה פעילות אידיאולוגית למען נושא צודק. קיבלנו גיבוי, תמיכה, שינוי בחקיקה למה שביקשנו. מכיוון שבבחירות כולם מבטיחים לי יש נטייה להאמין למי שכבר קיים, איילת קיימה ואני סומך עלייה".

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "משבר הקורונה הפנה זרקור לאיזורים נוספים שבמערכות הבחירות הקודמות נותרו מאחורי הקלעים; אחד החשובים שבהם הוא מצב החקלאים, שהוכיחו בתקופה זו את חשיבותם במארג חיי היומיום של מדינת ישראל ואת תרומתם האדירה לביטחון המזון של ארצנו. למרות השפעתם ונחיצותם, מצער להיווכח כי בשנים האחרונות החקלאות בישראל נדחקה למקום נמוך בסדר העדיפויות הפוליטי, דבר שגרם לפגיעה גדולה בענף ומתבטא גם בירידה חדה במספר החקלאים הפעילים ובחשש לעתיד החקלאות בישראל. אני קורא למפלגות לאמץ חשיבה שונה בכל הנוגע לחקלאות, ולבוחרים – תנו את קולכם רק למי שיבטיח לפעול למען חיזוק החקלאות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו