יוסי דגן
יוסי דגן צילום: הלל מאיר/TPS

המועצה האזורית שומרון שלחה מכתב התראה לפני עתירה לבג"ץ לשר הבריאות, שר החינוך ולמנכ"לי משרדיהם, בטענה שנוצרה אפלייה כלפי תלמידי כתות א' עד ד' במועצות האזוריות הכתומות והאדומות.

לטענת מועצת שומרון, ילדים מהמועצות הללו המתגוררים בישובים ירוקים וצהובים נאלצים להישאר בבית על אף שהם מתגוררים כאמור בישובים ירוקים וצהובים וכך גם כל התלמידים המגיעים לאותם בתי ספר.

"נוצר מצב אבסורדי שנובע כנראה מחוסר הבנה", אומר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שיזם את העתירה, "בשל ההחלטה השרירותית לצבוע מועצות איזוריות המתפרשות על פני שטח נרחב בצבעים על פי ממוצע סך הישובים באיזוריהם, ישנם תלמידים רבים, כחמישית מתלמידי כתות א' עד ד' במועצה אזורית שומרון שאינם מורשים ללכת לבית הספר על אף שהם מתגוררים בישובים ירוקים או צהובים וכך גם כל חבריהם בבית הספר.

''לשם דוגמא, כל יישובי צפון השומרון ירוקים או צהובים ולהם בית ספר איזורי, אולם בית הספר סגור משום שהמועצה כתומה וזאת בשל ישובים המרוחקים מהם מרחק של למעלה משעה נסיעה. תלמידים שיושבים בבית מזה למעלה מחודש נאלצים להמשיך לשבת בבית וזאת בשל טעות בהבנת המבנה המיוחד של המועצות האיזוריות", הסביר דגן.

דגן מציין כי משרד הבריאות דווקא הבין וקיבל את עמדת המועצה בכל הנוגע לגיל הרך אולם אינו מאפשר חזרה לבתי הספר באותה מתכונת לתלמידי כתות א' עד ד'.

עורכי הדין עמיחי ויינברגר ועדי סנדינסקי לוי המייצגים את המועצה האזורית שומרון כתבו במכתב ההתראה שנשלח לשר הבריאות ולשר החינוך: "המתווה שאושר הינו חסר היגיון ויוצר אפליה קיצונית שאינה מוצדקת כלפי תלמידי היישובים המוגדרים כירוקים או כצהובים בתחומן של המועצות אזוריות.

"מבנה מועצות אזוריות הוא ברובד דו שלטוני, כזה המאגד מוניציפלית מספר יישובים יחדיו המצויים באותו אזור גאוגרפי מסוים. בהתאם למודל הרמזור המקודם לצורך טיפול במגיפה, כל רשות מקומית מקבלת ניקוד המשוקלל ממספר פרמטרים אשר בסופו של דבר קובע את הצבע שיינתן לרשות- אשר כידוע משליך על היקף הפעילות המותר ברשות מקומית. לצד מתן ציון וקטלוג הצבע למועצה האזורית ניתנים גם ציונים לכל יישוב ויישוב בשטחה המוניציפלי''.

לדברי עורכי הדין, ''המבנה השלטוני של המועצה האזורית, יוצר מצב שחלקם של יישובים בשטחה יכולים בשל עצמם להיות מוגדרים כירוקים ואילו אחרים מוגדרים כאדומים. על אף שהצבע הרשותי של מועצת שומרון הינו כתום בתחומה ישנם 6 יישובים ירוקים, 8 יישובים צהובים, 2 יישובים כתומים ו-11 יישובים אדומים.

''כפועל יוצא, על אף שיישוב ירוק או צהוב, ועל אף שבתוך היישוב יכול ויפעל בית ספר המוזן אך ורק מיישובים ירוקים או צהובים, התקנות אינן מאפשרות לפעול לפתיחת בית הספר באותו יישוב כאשר צבעה הרשותי של המועצה אינו כזה. או במילים אחרות הישוב הירוק נכלא ונבלע במועצה האזורית האדומה''.

''אנו פונים אליכם בבקשה לפעול לתיקון המיידי של ההחלטות על מנת שלא לגרום עוד עוול לתלמידים אשר ממילא חווים שנה מלאת קשיים שתגזור השלכות רבות בעתיד על ילדנו", מסכמים הפונים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו