העונש על צביעת הבריכה: הרחקה מתל אביב

צעיר יהודי כבן 16, נעצר בשעת לילה מאוחרת, בחשד להשתתפותו לפני כחודש, במיצג שנערך כמחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ג' באדר תשפ"א

העונש על צביעת הבריכה: הרחקה מתל אביב-ערוץ 7
דיזינגוף
צילום: פלאש 90

קטין הלומד בישיבה בשומרון, נעצר בתחילת השבוע (מוצ"ש) בשעת לילה מאוחרת, בחשד להשתתפותו במיצג מחאה לפני כחודש, בו צבעו באדום, את מי המזרקה בכיכר דיזינגוף בת"א במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי.

הנער שהיה בדרכו לבית הוריו, נעצר בידי שוטרים בתחנה המרכזית בירושלים, נלקח למגרש הרוסים, ומשם הועבר לתחנת המשטרה בתל אביב, שם נחקר לפנות בוקר ושוחרר רק בשעות הבוקר, תוך שהמשטרה מרחיקה אותו ל-15 יום מתל אביב.

הקטין נחקר בתחנת המשטרה בשעות הקטנות של הלילה, ומבלי שהוריו נוכחים בחקירה, זאת בניגוד לחוק הנוער ולנהלי החקירה.

נזכיר כי לפני כחודש צבעו מפגינים במחאת אהוביה סנדק, את מימי המזרקה בכיכר דיזנגוף בתל אביב בצבע אדום. סמוך למזרקה הציבו המפגינים שלטים בהם נכתב "דמו של אהוביה מבעבע".

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו שמייצג את הקטין תקף בחריפות את התנהלות המשטרה: "חודש ימים לאחר האירוע, עוצרת המשטרה באישון ליל, קטין בן 16, ללא כל נסיון מצידה להזמינו לחקירה כנהוג בחוק, וחוקרת אותו בשעת לילה ובלי נוכחות הוריו, זאת בניגוד לחוק.

כלפי מפגינים בבלפור שמוחים באמצעות "מיצגי אומנות", המשטרה אינה נוקפת אצבע. אך לעומת זאת כשמדובר במחאה מהצד הימני של המפה הפוליטית, פועלת המשטרה בכוחניות נגד המחאה ופותחת בהליכים פליליים כנגד המפגינים", תקף פולסקי.

"אני תמה מיהו השופט שאישר את צו המעצר שהוצא כנגד הקטין. לא נעשתה כאן כל עבירה פלילית, אלא אך ורק מחאה לגיטימית כנגד התנהלותה המחפירה של המשטרה בטיוח הראיות, בפרשת הריגתו של אהוביה סנדק ז"ל. המעצר הזה אינו אלא נסיון לסתימת פיות ולהשתקת המחאה", אמר פולסקי.

מהמשטרה נמסר: ''המשטרה פתחה בחקירה עם קבלת דיווח בדבר חשד להשחתת פני מקרקעין בכיכר זידנגוף, לאחר שנצפו מספר חשודים שופכים צבע אדום אל תוך מזרקה, לצד הצבת שלט מחאה סמוך למקום. בתוך כך, המשטרה אספה ממצאים שונים בזירה ועצרה לחקירה חשוד במעורבות בהתאם להוראות החוק, בסיומה שוחרר בתנאים מגבילים''.