גפני, סער ולפיד ילכו לקואליציה יחד?

הפרשן והעיתונאי החרדי יצחק נחשוני: אם האלטרנטיבה תהיה ממשלה עם מרצ וליברמן הרבנים יאשרו הליכה לקואליציה עם סער ולפיד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' באדר תשפ"א

גפני, סער ולפיד ילכו לקואליציה יחד?-ערוץ 7
גפני ופרוש עם לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עם יצחק נחשוני, מוותיקי העיתונאים והפרשנים הפוליטיים במגזר החרדי, עורך עיתון מרכז העניינים, שוחחנו על הסיכויים לחבירת 'יהדות התורה' לממשלה שבראשה לא עומד נתניהו ועל החשש שלו שמפלגת 'הציונות הדתית' לא תעבור את אחוז החסימה.

לנוכח דבריו של חבר הכנסת משה גפני ולפיה מפלגתו אינה סגורה בהכרח עם נתניהו, שאלנו אם רמיזות שכאלה לחבירה לממשלה בראשות סער ולפיד ריאליות או שכל תכליתן היא יצירת לחץ ומיקסום רווחים פוליטיים עבור המפלגה.

להערכתו של נחשוני "העמימות תישמר עד הבחירות כי כיום יש אופציה כזו יותר מאשר בפעמים קודמות". לדבריו מפת הסקרים מלמדת ש"יכולה להיווצר מציאות בה על מנת שלא להישאר באופוזיציה ייכנסו לקואליציה כזו".

"לפי הסקרים יכולה להיות גם מציאות בלי גפני. אם המפלגות החרדיות ייכנסו זה יהיה כדי להציל מקואליציה שנוטה יותר לשמאל. אם תהיה מציאות שבה תוקם קואליציה בלי החרדים והליכוד, אז החרדים ירצו להחליף את ליברמן ומרצ, אם יגידו להם שהם משלימים יותר משישים בלי ליברמן ומרצ".

נחשוני סבור שבמציאות שכזו, בה תוצב בפני יהדות התורה הברירה להישאר באופוזיציה ולראות כיצד מוקמת ממשלת שמאל מרכז עם מרצ וליברמן או שייכנסו הם במקום שתי המפלגות הללו, הרי ש"גדולי התורה יגידו להם שייכנסו כדי שלא לאבד את ההישגים הקיימים ולמנוע אפשרות ששונאי החרדים יהיו בפנים". עם זאת הוא מדגיש כי נכון להיום הבחירה המועדפת היא ממשלה בראשות נתניהו.

באשר לעמדת ש"ס בסוגיה זו סבור נחשוני כי גם שם יסכימו להיכנס לממשלת סער והשמאל אם תוצב בפניהם אלטרנטיבת ממשלת סער-ליברמן-מרצ, אך שם, בש"ס, לא יאמרו זאת לפני הבחירות על מנת שלא לגרום לנתח משמעותי ממצביעיהם לנטוש את המפלגה לטובת הליכוד. מצביעי ש"ס, אומר נחשוני, מעוניינים להצביע גם למסורתיות שמבטאת המפלגה אך גם לחיזוקו של נתניהו ובשל כך אם יתעורר חשד שמא קיימת אפשרות של נטישת נתניהו הם עשויים להעביר את קולם לליכוד.

יצחק נחשוני
צילום: ללא

באשר למפלגתו של בצלאל סמוטריץ', מפלגת 'הציונות הדתית', והסיכוי שזו תקבל קולות במגזר החרדי, מעלה נחשוני חשש שמא אכן כמה אלפי קולות של מאוכזבי 'יהדות התורה' ינטשו את מפלגתם לטובת סמוטריץ' אך שעם זאת מפלגתו של סמוטריץ' לא תעבור את אחוז החסימה, בניגוד לכל הסקרים האחרונים וכך "הם גם יזרקו מהעיר וגם יאכלו את הדגים הסרוחים".

באשר לסקרים המעודדים שמנבאים לסמוטריץ' חמישה מנדטים מזכיר נחשוני את הסקרים שהעניקו לפייגלין ולבנט מספרים גבוהים מאוד ובסופו של יום שניהם לא עברו את אחוז החסימה. "במקרה הזה אני חושש שזה נוגע גם לבן גביר וסמוטריץ'. אני מכיר את המפה ואת המפה שהצביעה בעבר למפלגות הללו ולא רואה מאיפה מביאים חמישה מנדטים.

''נכון שסמוטריץ' ובן גביר מושכים שוליים חרדיים, אבל גם אם אותם חרדים, כחצי מנדט, יצטרפו לסמוטריץ' אני לא רואה מאיפה לוקחים חמישה מנדטים וסטירת הלחי תהיה כפולה. אני מבין שיש מאוכזבי ביבי או מאוכזבי הח"כים החרדים שאומרים שאם יש מפלגה דומה של חרד"לניקים אצביע לה, אבל מעבר לזה אני לא רואה מאיפה מביאים יותר".

שאלנו את נחשוני אם יתכן ואת התרחיש הזה הוא מתאר אולי מהרהורי ליבו ומרצונו לבלום זליגת קולות מ'יהדות התורה' ובמענה הוא משיב שכמי שמוגדר ומגדיר את עצמו כפרשן ועיתונאי הוא אינו מקבל כלל ועיקר את הטענה. "אין לי צד. מאוד יכאב לי אם סמוטריץ' ובן גביר לא יעברו. הם מאוד ראויים ומתאימים להיות בכנסת, אבל צריך להיות מפוקחים ולהיערך כמו למקרה שנתניהו לא יקבל 61. לא להסתמך על סקרים כפי שראינו את פייגלין ובנט בעבר".

עוד שאלנו את נחשוני אודות תנועת הנשים החרדיות 'לא נבחרות לא בוחרות' עד כמה מבטאת תנועה זו הלך רוח הקיים בחברה החרדית, והוא מציין כי בעבר כבר נעשו ניסיונות בזירה המוניציפאלית והתוצאות לא הניבו הצלחות מרשימות. עם זאת הוא מעריך כי בעתיד דווקא בזירה המוניציפאלית המקומית יש סיכוי להצלחתן של מועמדות חרדיות שהגישה שלהן לצרכים החברתיים של החברה החרדית טובה יותר מאלה של הגברים. באשר לזירה הארצית הוא סבור כי "יש מי שמנצל את התופעה כדי להכות בציבור החרדי".

"זה לא משאת נפשה של אם יהודיה שהבן שלה, ובוודאי לא הבת שלה, יהיו פוליטיקאי. השאיפה להיות בכנסת קיימת בציבור הכללי, כי שם זה ההנהגה והמנהיגות, אבל אצלנו מי שבכנסת הוא רק שליח. גם אם ישימו חתול הוא ייבחר".