התנועה להגנה מסמים פותחת בקמפיין הקורא למצביע הישראלי שלא לתמוך במפלגות שבמצען מובטחת לגליזציה של קנאביס. עורך הדין שי לאל, העומד בראש התנועה, מציג כמה מהנתונים שאותם מתכוונת התנועה לחשוף.

"הועדה להתמודדות עם סמים ואלכוהול ראינה את פרקליט המדינה של מדינת קולורדו והסגנית שלו", מספר עו"ד לאל. "הם עלו בשידור מול חברי הכנסת וחלקו איתם את הניסיון של המדינה שלהם עם תוצאות הלגליזציה שנעשתה אצלם משנת 2012. קולורדו היא המדינה הראשונה שבה נעשתה לגליזציה של קנאביס ולכן הממצאים שם חשובים מאוד לכל מי שמתכוון ללכת באותו כיוון", מסביר לאל.

"בניגוד לקנדה שעשתה את זה רק לפני שנתיים, יש כאן מדינה עם ניסיון של שמונה שנים וחשוב לראות על ידי בעלי מקצוע מה המשמעות של מי שמקדם לגליזציה בישראל". מכאן עובר לאל לחלק מהתובנות שהוצגו בדיון המדובר:

"הפרקליט סיפר איך מאז הלגליזציה בקולורדו כמות ההשעיות של תלמידים זינקה, תלמידים הושעו בעקבות שימוש בקנאביס. זה הנתון המדאיג ביותר, בגלל שגם בישראל מדברים על איסור שימוש בקנאביס בתיכון ולמרות זאת הנתון הזה קפץ. הוא מציג נתונים של המכון הפדראלי שבוחן את תחלואת הסמים בארה"ב ובסקר שבוצע מול קציני בתי הספר שאחראים לשלומם ואבטחתם של תלמידי בתי הספר. מהסקר עולה שאחרי הלגליזציה השימוש בקנאביס קפץ. התוצאות הללו עולות גם מדיווחי מנהלים וגם מהסקר בקרב אותם קצינים. למדים מכך על השימוש שגדל בעקבות הלגליזציה".

"סקר נוסף בחן את השיקולים שמנחים בני נוער בשימוש בסמים. מצאו שהנתון הראשון שגורם להם להגביל שימוש הוא הבריאות והנתון השני הוא הלגיטימציה והחוקיות. כלומר שגם אם מגבילים את הלגליזציה לגיל מסוים ומעלה, כשהנוער רואה את הבגירים משתמשים באופן חוקי גם הם משתמשים".

ממשיך עו"ד לאל ומספר כי רשויות החוק בקולורדו "הופתעו לגלות שאחריי הלגליזציה כמות הפשיעה ומעשי הרצח זינקה בצורה משמעותית, כולל פשע שזולג מקולורדו למדינות שמסביב. הופצו סמים מקולורדו למדינות אחרות וזה הוביל לפשיעה נלווית".

"תומכי הלגליזציה מדברים על הקטנת השוק השחור בעקבות הלגליזציה אבל מסתבר שהפשע רק גדל", אומר לאל ומתייחס בהרחבה רבה יותר לטיעון לפיו העברת שוק הקנאביס מהרחוב לחנויות מוסדרות וחוקיות תביא לירידה דרמטית בשוק השחור, מה שלא עומד כלל ועיקר במציאות אותה מתארים הפרקליט וסגניתו מקולורדו: "זו טעות בסיסית בהבנת שוק שחור של קנאביס ושל סמים בכלל. אנשים חושבים שזה לא מסוכן ודורשים את זה יותר, משתמשים יותר ומתמכרים יותר. בנוסף, אי אפשר להתחרות עם השוק השחור מבחינת מחירים כי שם אין מיסים, אין הפרשות של ביטוח לאומי, אין ארנונה ותשלומים נלווים. לכן אי אפשר להוריד את השוק השחור בלגליזציה. את השוק השחור מפסיקים כאשר מבהירים שזה שוק אסור במקביל ללחימה מסורתית של אכיפה ושיטור".

האם בעדויותיהם של הבכירים מקולורדו לא עלה יתרון כלשהו של הלגליזציה? "הם לא מצביעים על שום יתרון. אחת הביקורות שהפרקליט אמר היא שמדינת קולורדו התמכרה למיסוי של הסם. התאהבו בכספים הקלים שמתקבלים מהמיסוי". לדבריו התנסחויותיהם של השניים כעובדי מדינה לא יכולות היו להיות חריפות יותר ולא ניתן היה לשמוע מהם אמירה נחרצת של חרטה על מהלך הלגליזציה בשל מעמדם כעובדי מדינה, אם כי מהנתונים שהוצגו ניתן היה להבין בבירור את הביקורת שהם מפנים כלפי ההחלטה ההיא.

כאמור, בקמפיין שמובילה תנועתו עולה הקריאה שלא להצביע למפלגות שמבטיחות לגליזציה. בעקבות דברים אלה ביקשנו את התייחסותו של עו"ד לאל לדבריו של השר לשעבר זאב אלקין בראיון לערוץ 7 אודות הבטחת הבחירות של מפלגתו ללגליזציה בתוך שנה. אלקין טען כי המציאות הנוכחית בישראל כבר קשה וכל החולאים שמהם מתריעים מתנגדי הקנאביס כבר קיימים ואין מנוס מלקבוע שהשיטה הקיימת לא עבדה ויש לחשוב מחוץ לקופסה.

על דברים אלה ודומים להם אומר לאל: "כל הסרטון הוא ציטוטים על קולורדו. למה לחשוב מחוץ לקופסא כשאפשר לראות את מה שקרה למדינה אחרת בעולם? באותם מעט מקומות שעשו לגליזציה נכוו, למה ישראל צריכה למהר לרוץ ולהצטרף למדינות הבודדות שעשו לגליזציה? בשביל קולות? הציניות של פוליטיקאים היא הדבר החמור ביותר כי האמירה שלהם היא תינזקו ובלבד שתצביעו לנו".

"ישראל היא במקום הראשון בשימוש בקנאביס בעולם. זה נתון מזעזע אבל המענה הוא לא הגדלת השימוש על ידי לגליזציה. האם כדי להקטין את מספר הנרצחים בנשק חם נחלק עוד נשק ברישיון? זה בדיוק אותו דבר", קובע לאל וכשהוא נשאל איך הוא מתייחס להבטחות הלגליזציה הנשמעות גם ממפלגות כמו הליכוד, מרץ ואחרות, הוא משיב: "בליכוד יש גם מתנגדים נחרצות. יש גם בימין וגם בשמאל התנגדויות ללגליזציה. פוליטיקאים שאומרים נשלחתי על ידי הציבור זו ציניות כי הם נשלחו על ידי לובי צעקני שרוצה להגדיל את ההכנסות שלהם".

בדבריו דחה עורך הדין לאל גם את הטיעון לפיו חברות הקנאביס הרפואי אינן מעוניינות בלגליזציה שעשויה להפחית מרווחיהן לנוכח החלופות שתהיינה פזורות ברחובות באופן חוקי. לאל קובע כי חברות הקנאביס הרפואי משקיעות כספים רבים בעידוד מהלך הלגליזציה שכן הן עצמן החברות שצפויות לספק את הקנאביס לתעשיית הקנאביס הרפואי. "הן עומדות להרוויח מיליארדים. לכן יש להן אינטרס לקידום הלגליזציה והם משקיעים בכך".

"פוליטיקאים ציניים מנסים להיבנות על קולות של משתמשים שהם קבוצה רעשנית, אבל רוב הציבור מתנגד, כך עולה מסקר שעשינו, אבל את הרוב הזה לא שומעים. נוכח לפוליטיקאים שזה לא טוב לא בריאותית ולא עניינית".

לקראת תום הדברים מוסיף עורך הדין לאל ומספר כי "סגנית פרקליט המדינה בקולורדו מציינת שמאז הלגליזציה נבדקו בני נוער שמתאבדים והסם הראשון שמתגלה אצלם בגוף הוא החומר הפעיל של קנאביס. כל מי שטוען שקנאביס לא מוביל למוות טועה. זה גם מוביל להתאבדויות וגם לתאונות דרכים והסיפור של משפחת עטר שרכבם התנגש ברכב שאותו נהג נהג מסומם זכור לכול".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו