מרכז המבקרים של מכון צומת
מרכז המבקרים של מכון צומת צילום: מכון צומת

היום הוא יום ההמצאות הבינלאומי, מסתבר שיש דבר כזה, ולכבוד היום המיוחד שוחחנו על המצאות בתחומי ההלכה והיהדות עם ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל

"המצאה היא פריצת גבולות ויצירת משהו חדש, ובעולם הדתי-שמרני עלולות להיות קונטציות שלשליות של פריצת גבולות", פותח הרב פרל ומדגיש כי פעילות המכון מקפידה על שמירת הגבולות הברורים של ההלכה לצד שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ופיתוח המצאות ורעיונות חדשים.

"בכתשעים אחוז מהפעילות שלנו אנחנו עוסקים בשבת ובחג, שם יש התנגשות לכאורה בין הרצון להיות מודרניים ולהשתמש בנוחות של החיים לבין שמירת שבת. מצד שני, עיקר השבת הוא היותה יום מנוחה והטכנולוגיה מאפשרת לנו שרובוט יעשה במקומנו עבודות".

בעבר התמקדו פיתוחי המכון בצרכי רפואה וביטחון וכך הומצאו המקלדת של שבת, עט של שבת ופיתוחים נוספים המתבססים על גרמא. פיתוחים אלה, מסביר הרב פרל נועדו לשימושים ממוקדים ולבתים פרטיים לא היו מתקבלים היתרים להשתמש בהם.

עם זאת בהמשך פותחו על ידי המכון פיתוחים שתכליתם בייתית יותר והמפורסם שבהם הוא ה'חגז', אך גם מעליות שבת וקלנועיות למוגבלי תנועה. "בשנתיים האחרונות אנחנו משתדלים להיכנס יותר לבתים, בלי לפגע בעצמאות ההלכתית, לראות מה כן ניתן לעשות כדי להפוך את השבת ליותר שבת", אומר הרב פרל ומזכיר את קביעתו של הרב פיינשטיין שהתיר שעון שבת לתאורה בלבד, אך גם הוסיף וקבע כי מאחר שהדבר הותר הרי שיש חובה לעשות בו שימוש על מנת להגביר את עונד השבת.

גישה זו ואמירה שכזו נשמעת גם מפיו של הרב יעקב אריאל, המפקח הלכתית על פיתוחי מכון צומת, וקובע כי מאחר ומותר השימוש במעלית שבת הרי שהשימוש בה הופך למצווה שכן יש בו הגדלת עונג שבת. נמצא לכך מקור גם בתלמוד, בדיון אם נכון לעקוף שלולית בשבת או לחצות אותה וההכרעה היא שחציית השלולית ומיעוט ההליכה תואמת יותר את המנוחה הנדרשת בשבת ולכן היא העדיפה על פני העקיפה.

הרב פרל מספר כי המכון נמצא בימים אלה לקראת השלמת פיתוחו של מכשיר שיאפשר הזרמת מים קרים למיחם במהלך השבת על מנת שלא תהיה מגבלה של מספר כוסות כפי שקיים כעת. מכשיר שכזה כבר קיים כעת במוסדות ישיבתיים והפיתוח החדש יאפשר זאת גם בזירה הבייתית. הרב פרל מסביר כי זרימת המים למיחם מתבצעת באופן אוטומאטי אחת לפרק זמן קבוע, ללא קשר להיקף השימוש במים החמים, ומים מיותרים מוזרמים לביוב. סביב השאלה אם כניסת מים קרים למיחם שבו הם ירתחו מותרת יש בידי המכון חליפת מכתבים בין הרב רוזן לרב נויבירט ובעקבות הדיונים ביניהם תוקן המכשיר והותאם הלכתית עד שכיום הוא מצוי במוסדות וישיבות שמרניות בכל מגוון הקשת.

הרב פרל ממליץ לכולנו לעקוב אחר פיתוחי המכון בארבעת החודשים הקרובים. לדבריו "יש דברים שמתבשלים כבר שנה וחצי או שנתיים אבל בארבעת החודשים הקרובים יהיו דברים שהם 'ואו' עבור המשפחה הפרטית. הם הצטברו יחד אבל הם מתבשלים כבר תקופה ארוכה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו