הדמיית ההנגשה של מערת המכפלה
הדמיית ההנגשה של מערת המכפלהצילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים שלא לאפשר לפי שעה את הנגשת מערת המכפלה, מבקש חבר הכנסת עוזי דיין מיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צבי האוזר, לקיים סיור במקום על מנת לראות אם אכן, כטענת בית המשפט, הנגשת המערה תצריך הפקעה רחבה מדי של קרקע.

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת דיין לסירוב בית המשפט להנגשה ולהשלכות הצפויות לדרישה מהמדינה להכין תכנית חלופית לזו הקיימת.

"מוכרחים לשים קץ לביזיון הזה", אומר דיין הקובע כי מערת המכפלה היא "מקום שהיה צריך להיות אתר מורשת עולמי. זהו הבניין הקיים העתיק ביותר בעולם שעדיין משמש לתפקידו. על זה כולם מסכימים. זה כבר נגרר שנים ארוכות, דבר מתבקש הוא הנגשה לנכים. שנים משתרכים שם במדרגות התלולות. החלטת בית המשפט היא קצה קרחון", הוא אומר ומרחיב על ההתנהלות התמוהה של בית המשפט בהכרעתו זו:

"הם לא נתנו לנכים זכות לומר את דברם. אמרו להם שאין להם אישור וזכות להופיע בפני בית המשפט ובינתיים הוציאו את הצו המדובר. הם קובעים שהפתרון של המדינה לא טוב ובנוסף גם דורשים שתהיה חלופה בדמות רמפה ומעלון כדי לחסוך את גודל ההפקעה, אבל אנחנו יודעים שרמפה ומעלון נעה באיטיות, היא מחייבת עזרה לכל אחד, אי אפשר להפעיל בשבת, אבל בית המשפט גם אומר מה לעשות, גם מוציא צו על תנאי, גם לא נותן לנכים אפשרות לדבר וגם שאל את העותרים, שהם מארגוני המחבלים של חברון, אם הם מקבלים את הפשרה שבית המשפט מציע והם אמרו שלא. המשמעות היא שהם יעתרו שוב גם על ההצעה של בית המשפט וכך זה יקח עוד שנה לתהליכים מחדש".

"אם לא הנכים מי קשור לזה?", אומר-שואל חבר הכנסת דיין הרואה בכך מגמה כללית של הכרעות בית המשפט בהתייחס לסוגיות שונות: "רצינו שבהריסת בית או החזרת גופות מחבלים משפחות הנפגעים באותו פיגוע יהיו צד במשפט, אבל בית המשפט לא מתיר להם את זה כי הוא אומר שהם לא צד בעניין כי פיגוע לאומני הוא עניין של הלאום. נקודה נוספת, למחבלים יש זכות עמידה בבית המשפט העליון, ויש אגודות ישראליות שנותנות למחבלים טיפול חינם, ובית המשפט מתייחס אליהם בחרדת קודש כי אלו זכויות הפרט. יוצא מכך שמי שנפגע הם נכים שלא יכולים לעלות למערת המכפלה ולמי אנחנו עוזרים דרך סיסמת זכויות הפרט? מה זה זכות הפרט? זו לא זכות החופש למחבלים".

דיין סבור שהמענה יבוא מהחלפתם אחרי הבחירות של שר הביטחון ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, "שיהיה שם אחד שלא מה שמעניין אותו זה רק 'רק לא ביבי' אלא לדאוג לנושאי הביטחון והחוץ שלנו".

דיין מציין כי בקשתו לביקור של ועדת החוץ והביטחון במערת המכפלה אינה ראשונה. קדמו לה בקשותיהם של אבי דיכטר וגדעון סער, ומטרת הביקור הוא יצירת תשומת לב ציבורית ותהודה תקשורתית לליקויים העולים מההתנהלות בפרשה זו. "זה יוצר השפעה ודעת קהל. פתאום רואים את הנקודות האלה של זכות הפרט לחיות וזכות השלטון לשלוט. ברור לכל אחד הצורך ההומאני שאנחנו מדברים עליו ולמרות זאת מערכת המשפט מעכבת אותו בגלל זכות המחבלים שמנהלים את עיריית חברון".

לנוכח ההנחיה של בית המשפט המחוזי נשאל דיין אם יש מהלך כזה או אחר שיוכל להוביל לשינוי בפועל. על כך הוא משיב ואומר כי התיקונים צריכים להתבצע בהיבט הרחב יותר: "יש שני דברים לעשות. האחד הוא, למרות שאני לא אוהב את הדרך הזו צריך לשנות חקיקה. לקבוע שמשפחות הנרצחים והנפגעים הם צד בעניין ושלטונות הצבא צריכים להודיע על כל עסקה או הרס בית.

''הדבר השני הוא הצעת חקיקה פרטית ששמתי לגבי שבויים חטופים ונעדרים, ובה קובעים לממשלה מה מותר ומה אסור, למנוע מצב של מחירים אינסופיים. עד היום שחררנו יותר מ-7500 מחבלים על פחות מ- 12 חיילים חטופים, חיים או גופות".

באשר להחלטה הנוכחית הנוגעת למערת המכפלה אומר דיין כי לצערו אין מנוס מלכבד את ההחלטה, אך בנקודת המבט ארוכת הטווח יותר יש להפנים ש"האחריות היא על הריבון. הממשלה, שר הביטחון וועדת חץ וביטחון צריכים להיות הרבה יותר נחרצים ולקבוע את סדר היום ולא לתת למערכת המשפט לקבוע אותו. אני לא אומר בשום אופן להפר החלטות של בית משפט אבל בהמשך על השלטון לקבוע את סדר היום. חובת השלטון היא לשלוט".