נתניהו ויונית לוי
נתניהו ויונית לוי צילום: מתוך חדשות 12

בנימין נתניהו הוא לא רק הפוליטיקאי הטוב ביותר בישראל, אלא גם המרואיין הטוב שהיה כאן מעולם. ההופעה שלו אתמול בערוץ 12 הייתה ההצגה הכי טובה בעיר. אבל היא לא רק פלז'ר, אלא גם ביזנס.

ראש הממשלה מתייחס לראיון תקשורתי בצורה מקצועית ומתנהל לפי כללי ברזל מהודקים, שהם אלה הגורמים לראיונות שלו להיות מעניינים ומדויקים כל כך. הנה כמה כללים שהדגים לנו אתמול ראש הממשלה בראיון, שמלמדים אותנו איך הופכים ראיון טלוויזיוני לחגיגה אמיתית.

1.

הדבר החשוב ביותר למרואיין הוא לשלוט במדיום. המראיין מנסה לסחוב את הפוליטיקאי שיושב מולו למגרש שלו והוא לעומת זאת צריך לשלוט כל הזמן בנושאי הראיון.

ראש הממשלה נשאל על בן גביר, על סגירת נתב"ג ועל עוד נושאים שלא היה לו נח לדבר עליהם. לכאורה היו לו שתי ברירות: להתחמק ולא לענות, כמו שעושים בטעות פוליטיקאים רבים, או להראות שהוא לא מתחמק ו"אמיץ" לדבר עליהם, אבל ליפול למלכודת שתהפוך את הראיון כולו להיות מוקדש לנושאים שאינם לרוחו.

ראש הממשלה מתנהל בצורה מקצועית: הוא ענה לשאלות, בלי להתחמק, אבל בסיום כל תשובה על שאלה שלא הייתה לו נעימה החזיר את הראיון לנושא עליו רצה לדבר. "אבל זאת לא השאלה יונית, אלא..." ומשם חיבור מיידי לנושאים עליהם רצה לדבר. הוא לא שולט רק בסדר היום, אלא גם בסדר הראיון.

ראש הממשלה נגד ה"נה נה נה נה" של התקשורת חדשות 12

2.

ראש הממשלה הגיע לראיון עם מסרים ברורים. 1. יש 570,000 איש שחייבים ללכת להתחסן. 2. הבחירות הן ביני לבין יאיר לפיד. 3. אני הולך להוציא את ישראל מהקורונה הכלכלית.

במהלך הראיון הוא לא נשאל אף שאלה שהרימה לו להנחתה לאחד הנושאים אלה, אבל הוא דיבר על כולם מספר פעמים. הוא לא נותן למראיינת לבלבל אותו ומנצל שאלות בהקשרים אחרים כדי להיצמד למסרים שביקש להעביר.

3.

ואם כבר דיברנו על מסרים, היה מסר אחד ברור מאד שבגללו רוה"מ בחר להגיע לראיון אמש: ישיבת הממשלה היום והבקשה שלו לאשר באופן מיידי את מענקי הקורונה. ואם על כל נושא הוא דיבר באופן ברור וחד, היה אפשר לזהות בקולו נחישות אחרת לגמרי בנושא הזה.

זו חלק מטקטיקה של הבלטת הנושא הבוער באמת מבחינתו, שבשבילו כל שאר הראיון הוא רק התפאורה. אצל נתניהו הטקטיקה הזו ברורה מאד והיא נועדה להשאיר את הכותרת הנכונה בסיום הראיון. הוא מדבר על כל הנושאים בארשת פנים רצינית, אבל כשמגיע הנושא החשוב עבורו, הוא עושה פאוזה, מייצר פאתוס, מעלה ומוריד את הקול לפי הצורך ומייצר דרמה באולפן סביב המסר החשוב באמת.

 

4.

מישהי כתבה אתמול שהיה ראיון ממש יפה - זה שהעניקה יונית לוי לראש הממשלה. וזו בדיוק ההגדרה. ראיתם פעם מראוין שבמקום להבהל משאלות קשות, מחזיר אותם למראיין? "יש לך ילדים?" הוא שואל את יונית כשהיא מעמתת אותי עם פוסטים של בנו יאיר. "בני כמה"? "הם שומעים לך"? הוא ממשיך לשאול. ואז עובר לשילוב מדויק של דיבור ברגש אבהי על בנו, אבל לצד ההכלה של כאבו הוא שולל את סגנונו ואת הדברים שכתב. זו תשובה מורכבת שרק מי ששולט בראיון ובבמה יכול לתת.

אי אפשר ללהטט כזו מורכבות כשאתה מתגונן. ולכן מה שנתניהו עשה זה קודם כל "ברקס" לראיון. הוא לקח לידיו את המושכות, הימם את המראיינת עם שאלות משלו, ששיקפו לה שכנראה המציאות מורכבת יותר משאלה של כן ולא, ואז היה מקום גם לתשובה מורכבת.

5.

הסוד של נתניהו באולפנים הוא לא להבהל. לשבת רגוע ולהתייחס בקור רוח לסיטואציה. וכחלק מזה הוא גם לא מתבייש להגיע לאולפנים עם דף ועט, דפים כתובים עם מסרים (שדווקא לא היו אתמול בראיון) שהוא מניח בדרך כלל לפניו והצצה אליהם תוך כדי דיבור.

מרואיינים רבים חושבים שזה מקטין אותם להניח דף מסרים מול העיניים. אבל דווקא ראש הממשלה, שנחשב לאחד מ-18 האנשים החכמים בעולם (לפי הביזנס אינסיידר) עם רמת ה-IQ כנראה הגבוהה בישראל, לא מתבייש להגיע לאולפן עם דף ועט. זו חלק מאותה מקצועיות, לעשות הכל בצורה מדויקת בלי לפספס אף מסר.

6.

ואם כבר לא להבהל, ראש הממשלה עושה את זה בהידור. אין כיף יותר גדול לצפות במרואין שמשדר שכיף לו. ראש הממשלה יושב באחד האולפנים הלעומתיים כלפיו, אבל הוא נינוח לגמרי, מחייך כל הראיון ואומר שוב ושוב שיש לו את כל הזמן שבעולם. הוא משדר שהוא לגמרי לא לחוץ ולא ממהר לסיים את הסיטואציה והביטחון הזה מייצר תיקוף לכל משפט שהוא אומר.

7.

אם תבדקו טוב תראו שאת המסרים החשובים ראש הממשלה משנן שוב ושוב. הוא חזר שלוש פעמים על הקריאה ללכת להתחסן, עוד מספר פעמים על כך שהוא במאבק ראש בראש מול לפיד ואף יותר מכך על המסר כי הוא יוציא את ישראל מהקורונה הכלכלית. גם כשמראיינים עקצו אותו בעבר על כך שהמסר כבר הובן, הוא לא היסס לחזור שוב על המסרים החשובים מבחינתו, מתוך גישה מקצועית כי חייבים לשנן מסר מספר פעמים כדי שיקלט.

8.

נה נה נה. ביום שאחרי הראיון התוצאה בגוגל לשורת האותיות האלה הייתה "נה נה נה נתניהו בראיון". ומבחינתו זה הניצחון.

נתניהו הוא מלך הגימיקים. הוא יודע איך צורבים מסר וגורמים לכך שכולם ידברו עליו. החל מציור הפצצה באו"ם, התמונה עם קופסת החמוצים שעלתה לטוויטר אחרי נאום החמוצים הידוע, הקלסרים של איראן, או הגבות של נוסבאום. בכל נאום או ראיון משמעותי נתניהו בוחר את הגימיק הויזואלי שיוסיף לתוכן גם באזז תקשורתי - וזה חשוב בעיקר בעידן הרשתות החברתיות שהתקשורת היא העם.

9.

ברגעים מסוימים בראיון היה נראה שיונית לוי ממש זועפת. היא מראיינת גדולה, שאמנם יודעת גם לחייך אבל גם להיות קשוחה מאד. זה לא היה ראיון ידידותי, אבל נתניהו כיבד אותה ולא איבד לרגע את השלווה. לפעמים מראיינים דווקא מנסים להוציא ממרואין טונים גבוהים, שיהפכו את הראיון לשואו מבחינתם, אבל המרואין צריך לשמור כל הזמן על ארשת רצינית ועניינית ובטח לא להתעצבן.

ראש הממשלה לא הפך את הראיון לקרב אישי ולא למופע קורבנות. מלבד עקיצה קטנה בהתחלה על כך שהיא לא נותנת לו לדבר, הוא שמר על כבודה במהלך כל הראיון ואפילו שידר כלפיה חום וידידות, מה שאיפשר לצופה בבית חווית צפייה נעימה ולא טעונה, כך שהמסר יהיה התוכן ולא הקרב החזיתי באולפן.

10.

ולסיום כלל חשוב למי שרוצה לשלוט בראיון: אתה לא מדבר אל המראיין, אלא אל הצופים בבית. יותר מפעם אחת במהלך הראיון נתניהו מיישיר מבט למצלמות ומדבר אל הצופים ישירות. הוא עושה את זה באלגנטיות בלי לגרום למראיינת להרגיש שלא בנח או לגרור ממנה הערה שתעשה מזה ענין. אבל הוא בהחלט ממוקד בצופים יותר מבמי שיושב מולו באולפן.

הוא בעצם מדבר אל הצופים מעל הראש של המראיינת ומתמקד במסר שרוצה להעביר להם. כי מבחינתו האולפן הוא רק הכלי, המטרה היא המסר שינחת ישירות במאות אלפי סלונים ברחבי ישראל בצורה בלתי אמצעית.