לא לזיופי בחירות בישראל כי אם להגנתן

תנועת "אם תרצו" נאבקת כדי לשמר מערכת של הפרדת רשויות תקינה, בעלת איזונים ובלמים, וגם לוודא שטוהר הבחירות ישמר ולא יעלו טענות בנושא זה.

יהודה שרבאני ודאגלס אלטבף , ד' באדר תשפ"א

לא לזיופי בחירות בישראל כי אם להגנתן-ערוץ 7
יהודה שרבאני, 'אם תרצו'
צילום: תום ניסני

מספר עיתונאים דיווח וצייצו עצמם לדעת לאחרונה והגיבו בסערה, יש שיאמרו בהיסטריה, בעקבות היוזמה האזרחית של תנועת 'אם תרצו' לשמירה על טוהר הבחירות ביום הבחירות הקרב ובא.

בעקבות טענות לזיופי קולות בבחירות בישראל במערכות האחרונות, לקראת הבחירות של ספטמבר 2019 הוחלט על יצירת תקן רשמי מטעם ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ישראל בשם "מפקח טוהר הבחירות", כך שבסמכותו להבטיח את הגינות ויושר הליך ההצבעה באמצעות תיעוד ודיווח של אי סדרים בקלפיות.

מפקחי טוהר הבחירות הללו, בנוסף לבעלי תפקידים אחרים כמו מזכיר ועדת קלפי וסופרי קולות מועסקים בהתאם לנהלים ברורים ומוגדרים ומקבלים תשלום ישירות מוועדת הבחירות המרכזית.

תנועת "אם תרצו", מתוך תחושת אחריות אזרחית, יצאה בקול קורא לאזרחים כדי שאלו יגישו מועמדות וימלאו את אותם תפקידים שיצרה המדינה על מנת לשמור על הסדר וטוהר הבחירות.

ההנעה הראשונית לפעולה הופיעה לפני מספר שבועות ברשתות החברתיות עם מודעות מטעם תנועת "אם תרצו" ובו היא קראה לאזרחים להגיש מועמדות לתפקידים השונים בקלפיות על מנת להימנע מהצורך מתלונות והעתירות לאחר ספירת הקולות סוגיות עקב חשש לזיופים בפני ועדת הבחירות.

במספר פוסטים שהועלו לרשתות החברתיות התנועה הסבירה את הסיבות ליוזמה. בהקשר אחד תוארו מספר אירועים של חשש לזיופים, לדוגמא: עדות של יו"ר קלפי שאמר כי "באזור שבע בערב, כשהיינו בערך על 40% הצבעה, בא אלי אחד מחברי הוועדה והציע שהם יכפילו לי את הכסף שאני מקבל על היום הזה, ובתמורה אם אאפשר להם להתחלק בשאר הקולות, של אלה שלא הצביעו."

בהקשר שני התנועה גם ציינה גם את הטענות על חוסר טיפול במקרי זיופים וציטטה מתוך כתבה של העיתונאי קלמן ליבסקינד במעריב כי בבחירות 2019 מנע השופט מלצר (יו"ר הועדה דאז), בהחלטה שערורייתית את האפשרות לעיין בפרוטוקולים של ועדות הקלפי כדי להקשות על מי שמבקש לערער על התוצאות, ולא לאפשר לנבחרי הציבור והעם לבקר את תפקוד ועדת הבחירות בראשותו. כמו כן צוין בתיאור הכרזה כי השופט מלצר התמודד בבחירות המקדימות של מפלגות העבודה בשנת 1996 וכיהן כיו"ר ועדת החוקה של המפלגה עד שנת 2004 כעובדה לציבור.

אלא שבמקום לדווח על היוזמה בצורה מדויקת ועובדתית, בציוצים של מספר עיתונאים, היוזמה של "אם תרצו" קיבלה נופך אפל, מבשר רעות ולכאורה מאיים על יסודות הדמוקרטיה שלנו. במחזה מרהיב של הפרעה פוסט-טראומטית (בהשפעת האירועים שהתרחשו במערכת הבחירות האחרונה בארצות הברית), חלק ממחנה השמאל הקיצוני גמר בליבו כי "אם תרצו" מכינה עצמה לקראת מתקפה על הכנסת, או גרוע מכך, בהיותה לא מוכנה ומזומנה לקבל את תוצאות הבחירות הקרובות. דבר שהוא אבסורד מיסודו.

תנועת "אם תרצו" היא זאת שנאבקת כדי לשמר מערכת של הפרדת רשויות תקינה, בעלת איזונים ובלמים, וכן גם במקרה זה "אם תרצו" פועלת על מנת לוודא שטוהר הבחירות ישמר ולא יעלו טענות בנושא זה.

מה שעורר את שלוותם של הצייצנים שפחות התחברו ליוזמה יותר מכל היה הפרסום ובו צוין כי יושב ראש ועדת הבחירות הקרובות הוא שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן הידוע בדעותיו השמאליות ואף קיצוניות לפעמים. חוסר השלווה נבע ככל הנראה מאי הסכמה בין אלה שחושבים ששופטי בית המשפט העליון הם מלאכים צחורים שלא מערבבים את דעותיהם לתוך עבודתם לבין אלה שחושבים שישנה סבירות כי השופט פוגלמן, בדומה לשופט מלצר בעבר לא בהכרח יחקור כראוי את הטענות והבקשות שיועלו מהצד של המחנה הלאומי. במידה ויתקיים פעם נוספת תרחיש של איש פתיחת הפרוטוקולים הדבר עלול להוביל לירידה נוספת באמון הציבור בועדת הבחירות ואת זה מנסה היוזמה של "אם תרצו" למנוע.

כל זה לא ממש נשמע מבשר רעות, אלא אם כן מישהו מעוניין למצוא שעיר לעזאזל ואמתלה למניעים מרושעים בקרב אלו עמם הדעות שלו חלוקות. בהקשר זה, חשוב להבהיר כי הניסיון לקשור בין היוזמה של "אם תרצו" שמטרתה לגרום לאזרחים להיות מעורבים בתהליך בדיקת הקולות ובכך לחזק את האמון בהליך הדמוקרטי לבין המערבולת הפוליטית בארצות הברית כתוצאה ממערכת הבחירות האחרונה הינה שקרית ובדויה לחלוטין.

כאן גם מן הנכון לחזור ולהדגיש שתנועת 'אם תרצו' אינה ארגון מפלגתי או שחקן פוליטי מטעם איזושהי מפלגה. היוזמות והעמדות שלנו מבוססות על הדרך הנכונה ביותר מבחינתנו כדי להגשים ולהגן על הציונות וערכיה, ולשקף את הערכים המוסכמים של אזרחותנו.

על כן, מצופה מכל מי שמעוניין באמת ובתמים להגן על יושרת הליך הבחירות, לקבל בברכה כל יוזמה שנועדה לחזק אותו כשם שאנו מברכים על כל יוזמה שהלכה בדרכנו. כל ניסיון להשמיץ את המסר הזה, רק בגלל אי הסכמה עם השליח, עלול להתפרש כהתנגדות לטוהר הבחירות ופגיעה באמון הציבור בהליך החשוב ביותר במדינה דמוקרטית.

יהודה שרבאני הוא ראש אגף משימות בתנועת "אם תרצו", דאגלס אלטבף הוא יו"ר הועד המנהל של תנועת "אם תרצו"