נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: onatan Sindel/Flash90

הפרשנית הפוליטית של העיתון 'ידיעות אחרונות' סימה קדמון מסמנת באופן מובהק את מפלגת ימינה והעומד בראשה נפתלי בנט כמי שיהוו את לשון המאזניים להקמת הממשלה הבאה.

במאמר שפרסמה בעיתון היא מתייחסת להצהרות של ראש הממשלה לפיהן לא יהיה מוכן לרוטציה בקדנציה הבאה. "המסר הזה מבית ראש הממשלה מגיע אחרי לא מעט פרשנויות בנוגע לדרישות של בנט, האיש שמחזיק את המפתחות לממשלה הבאה, בין בהצטרפות שלו לקואליציה של ביבי ובין לקואליציית רק לא ביבי. נתניהו, למרות הזחיחות שהוא מפגין, חושש מאוד מהאפשרות הזאת. הקמפיין שלו מרוכז במכוון נגד לפיד, שמפלגתו היא השנייה בסקרים, כדי להחזיר אליו את תומכיו מבנט ומסער. זו הסיבה שלפיד אוזכר בראיון בכל פעם שהיה נחוץ וגם כשלא היה נחוץ. הנרטיב הוא שזה או הוא או לפיד. או ימין או שמאל. אין "גדעון", ואת בנט הוא ממילא לא צריך. הוא מנסה לשווק לציבור שיש לו סיכוי להגיע ל־61 מנדטים רק עם החרדים וסמוטריץ', בלי בנט".

קדמון מפקפקת באפשרות הריאלית של נתניהו להסתדר ללא בנט. "האמת רחוקה מאוד מזה. נכון להיום, וקשה להאמין שזה יקרה עד הבחירות – אין לנתניהו קואליציה בלי בנט. אם בנט היה קם עכשיו ואומר: אני עם ביבי לא הולך, נקודה, זה היה משנה את כל המשוואה. זה היה עשוי לגרום לקולות מהימין לעזוב את הליכוד לטובת בנט או סער, בגלל ההבנה שממילא נתניהו לא יגיע ל־61 מנדטים. גם משחקי הכוח של המפלגות הקטנות היו פחות רלוונטיים, כי זה לא היה משנה כלום. בנט היה יכול להקריס את הליכוד אם רק היה אומר שלא יצטרף לממשלה של נתניהו. אבל כל עוד הוא יושב על הגדר, הוא מסתכן בכך שנתניהו ישתה את כל הקולות שלו ויוריד אותו למספר מנדטים חד־ספרתי".

היא תוהה, "מדוע ראשי המפלגות שחרתו על דגלם לא לשבת עם נתניהו, כמו לפיד, סער וליברמן, לא מבטיחים לבנט כבר עכשיו שאם לא יישב עם ראש הממשלה – הוא יהיה ראשון ברוטציה בקואליציה שלהם. שהוא יהיה ראש הממשלה הבא. שאלתי השבוע למה לא הוצעה לבנט הצעה כזאת. מי שרוצה בכל מאודו להפיל את שלטון נתניהו, אמור להיות מוכן לעשות ויתורים מפליגים. התשובה שקיבלתי היא שזה עוד מוקדם. שלפני הגשת הרשימות היו כל מיני גישושים. ושנכון שללפיד יש יותר מנדטים, אבל היכולת של סער ושל בנט להקים קואליציה היא גדולה יותר".

"בכל מקרה, בנט בטוח שרק הוא יוכל להנדס מהלך שיביא להחלפת נתניהו תוך שמירה על כבודו, יציבות שלטונית והמשך שלטון הימין", מסכמת קדמון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו