מלחמת שלוש החזיתות

העסקונה החרדית מוצאת עצמה שלא בטובתה במערכה קיומית בשלוש חזיתות: רבני פייק 'דעת תורה' כנגד החיסונים; ה'פייק השקופע' שנחשפה במפגש 'צעירי הצאן' החרדים עם הבחורים 'הסרוגים'; והנהירה אחר 'החרדיות של סמוטריץ'

מנחם רהט , ה' באדר תשפ"א

מלחמת שלוש החזיתות-ערוץ 7
מנחם רהט
צילום: עצמי

1. אל תקנאו בעסקונה החרדית, שנאלצת לנהל מערכה משולשת בשלוש חזיתות: המלחמה נגד מכחישי החיסונים הנוהים אחר קבוצה גדולה של רבנים חרדים שפירסמו 'דעת תורה' נגד החיסונים; והמאמץ לשכנע את בחורי 'הישיבות הקדושות' שנקלעו למלונית עם קבוצה של בחורים מהישיבות הציוניות, שנפעמו לגלות, בניגוד למה שפימפמו להם, שסרוגים בני גילם בישיבותיהם הציבור הדתי-לאומי מעמיקים בתורה ומקפידים ביראת שמיים לא פחות מהם (ולפעמים יותר, כפי שפורסם כאן בעבר); ואם לא די בכך, באה המערכה לשיכנוע 'צעירי הצאן' שנקעה נפשם ממפלגות המיינסטרים החרדיות, שלא לנהות אחר מפלגות חדשות שמעוררות עניין והערכה, ובראשן מפלגתו של סמוטריץ' שצוברת פופולריות ברחוב החרדי.

שוד ושבר! מלחמת בשלוש חזיתות. ירחם השם.

2. הבעיה של הציבור החרדי המיינסטרימי היא, שלמרות שגדולי הרבנים בציבורים הליטאי והחסידי, תמכו חד משמעית בחיסונים מצילי הנפשות ממש, מזהירים רבנים אחרים, ובהם בעלי מעמד תורני גבוה והערכה רבה, מפני "סכנות נוראיות בגוף ובנפש מחיסוני הקורונה", וקובעים ש"אסור להכניס עצמו לכדי סכנה, שב ואל תעשה עדיף".

ולא מדובר ברבני שוליים, דוגמת 'הרב' יובל אשרוב, או הרב דב קוק מטבריה, שהורה במכתב לבן ישיבה שרבו כופה עליו להתחסן: "תגידו לו בשמי שזוהי עבירה. מי שכופה על כך – נותן יד לרשעים, ומי שמסלק מהישיבה יתן את הדין על כך, והוא תימא גדולה שנראה ממש טיפש ומופקע מדעת תורה".

הבעיה היא, שבמיסדר הרבנים המטיפים בשם דעת תורה שלא להתחסן, מצויים רבני מיינסטרים מובהקים: הרב אלימלך בידרמן בעל עלון 'באר הפרשה', שהמונים – גם במגזר הדתי-לאומי ולא רק חרדים - לוגמים ממימיה בהנאה מידי שבוע; הרב שמואל שטרן מבני ברק, תלמיד חכם עצום, שהעמיד תלמידים הרבה ומפורסם בזכות תורתו ורוחב דעתו, ועוד רבים אחרים.

3. תוצר לוואי שלילי נוסף למערכה שמנהלים רבנים מסויימים, מתוך חוסר אחריות משווע וזילזול בחיי אדם, הוא השחיקה בעוצמתו המוסרית של המונח 'דעת תורה'. בכרוז שפירסמו הם מכנים את עמדתם שוללת החיסונים בשם 'דעת תורה'. וכי באמת זו דעת תורה שאין להישמע להוראות הרבנים והמדענים בענייני בריאות? וכי כך לימדתנו תורת ישראל, השולחן ערוך וחכמי ההלכה בכל הדורות?

פעם היתה בישראל 'דעת תורה' אחת ויחידה (אף שמתברר במחקר שזהו מונח חדש יחסית, שצץ ועלה במאות האחרונות במזרח אירופה, ואכמ"ל). פעם אומצה 'דעת תורה' בלי שום סטיות והתחכמויות. אבל גם מונח זה נשחק בעטיים של רבנים ההולכים נגד הזרם, שמכנים התנגדותם לחיסונים בתואר המחייב 'דעת תורה'.

וכי זו באמת, מורי ורבותי, 'דעת תורה'? ולמה לא תיחשב דעתם של מצדדי החיסונים מכוחה של תורה כ'דעת תורה' האמיתית? התיתכן 'דעת תורה' שהיא ממש דבר והיפוכו: אלה אוסרים ואלה ממליצים בחום? כן וגם לא? השימוש הגמיש במונח זה מעודד ללא ספק התנהלות של איש הישר בעיניו. כל אחד ו'דעת תורה' שהוא מעדיף, ואין סוף למדרון החלקלק.

וכך הולכת ונשחקת, לדאבון הלב, 'קדושת' המונח הזה שהופך למרבה הצער לסוג של פלסטלינה, לחוכא ואיטלולא, רח"ל.

4. במלחמה כמו במלחמה. 'יתד נאמן' לא בחל השבוע בכל נשק אפשרי, כדי להוקיע את 'הטירוף' של מתנגדי החיסונים, גם לאחר שהוכח שהחיסון יעיל ב-99.9% ובלתי מזיק. השבוע כתב היתד מספר פעמים בסגנון בוטה ומשתלח, נגד "כנופיות מטורפות של מכחישי חיסונים, המפיצים שמועות כזב, נתונים שקריים, אמירות בדויות, ועושים זאת בקול רעש גדול... מלווים בשקרים בוטים, המצאות נלוזות, בסגנון בִּיבִים אווילי.... מה איכפת להם למפיצי הכזבים הללו שכולם ימותו, ורק הם יישארו בעולם? הרי לדידם העולם יהיה הרבה יותר יפה, אם כל ה'אווילים' המאמינים לרבנים, לרופאים, למדענים, יעזבו אותו וישיאירו אותם לבד...מה דוחף אותם למנוע מאנשים להגן על חייהם ולהתחסן מול המחלה הקשה, המייסרת, המסוכנת, המפילה חללים בלי הרף?"

חריף ונוקב עד חדרי בטן.

בדרך זו הלך גם העסקן החרדי יוסי ערבליך, יו"ר העמותה החרדית 'למענכם', העוסקת בהכוונת נזקקים ליעוץ רפואי: ״אנשים שמתעקשים לקרוא לעצמם 'רבנים', מפיצים פייק ניוז. קיבלתי פנייה מאחד מהם, ששאל אותי בשוּשוּ אם אפשר לדאוג לו לחיסון". ערבליך קרא להכניס את מתנגדי החיסונים לכלא: "חובת המדינה להטיל עונשי מאסר כבדים על מפיצי פייק ניוז. אנחנו במלחמה והם עוסקים בסיוע לאוייב בשעת מלחמה".

5. בעיצומה של המערכה, קפץ על העסקונה החרדית רוגזה של תופעה אחרת חסרת תקדים, שפתח מולם חזית קשה שניה: העירעור באמונם של בחורי הישיבות החרדיות בראשי הישיבות ובמשגיחים הרוחניים, שדאגו להוקיע באורח שיטתי את בחורי הישיבות הציוניות, בטענות הבל כאילו הם אינם בני תורה ויראי שמים.

לפתע התברר שכל העלילה הזו אינה אלא פייק ניוז. כפי שפורסם בטור זה גילו בחורי ישיבות חרדיות שנשלחו למלונית תורנית לבידוד, ובה שהו גם בחורי ישיבות הציונות הדתית, שהבחורים הסרוגים הם למדנים מעמיקים וייראי שמים לא פחות מהחרדים ואולי יותר. בעוד שהבחורים החרדים התייחסו לימי הבידוד כאל סוג של קייטנה, עסקו הסרוגים מבוקר עד ערב בלימוד ובעיון מעמיקים. הבחורים החרדים הופתעו וזועזעו: האם אלה הם הולכי הבטל שסיפרו לנו עליהם?

ולכן נאלץ הרב ישראל לנדא, ראש ישיבת היכל יצחק, לפרסם 'שיחת השקפה לאור אתגרי התקופה', ובה מענה לשאלה שהוא מצטט מפי הבחורים שנפקחו עיניהם: "לאחרונה נפגשו במלוניות בחורים מהישיבות הקדושות עם בחורים מהמוסדות הדת"ל והחליפו דעות בענייני צבא, א"י וכו', ובפרט כשראו אותם לומדים בהתמדה מרובה – מה כל כך רע בהשקפה שלהם?"

הרב לנדא לא בוחל בהפצת ארס ושנאה לשוֹנה ממנו: "אם נסתכל כמה עשרות שנים אחורה, המזרח'ניק הטיפוסי דאז הולך עם סנדלים בלי גרביים, ילדיו לומדים בתנועת נוער מעורבת, אוכל בכל חנות שרק כתוב עליה כשר. כל אחד הבין את ההבדל בינינו לבינם... אבל המזרחי עוברת שינויים: ...חלק גדול מהם נהיה חילוני לגמרי. יש שם נשירה עצומה. חלק מהם נהיה על גבול הרפורמי ('רבני' צ. למיניהם), וחלק גדול הלך לכיוון אחר לגמרי, והפכו להיות בני תורה רציניים שמקדישים את חייהם לרוחניות ולעבודת ד'... כשבחור נפגש במלונית עם בחור מזרח'ניק מאוד ערכי ורציני, נכון שהוא לא המזרח'ניק של פעם. הוא הרבה יותר רציני ויר"ש, אבל הוא לא שייך למסירת התורה מדור לדור. יש לו תורה עצמאית שהומצאה מעירוב מבולבל של השקפות שהתגלגל מלווינגר עד לנוער הגבעות".

בא לקלל ונמצא מברך, גם אם דבריו המטרילים מכילים כל כך הרבה רעל ומשטמה, איוולת, יהירות והתנשאות חלולה.

6. החזית השלישית שמעסיקה את המימסד החרדי, זו חזית סמוטריץ'. ראש מפלגת הציונות הדתית הפך לגיבור-על בעיקר בקרב החרדים הצעירים, למרות שתיאור זה נשמע אוקסימורון מוחלט (אא"כ נניח, שהחרדים הופכים אט-אט לציונים כשרים). ודרך אגב, התחברותו לבן גביר רק שיפרה את ההערכה כלפיו ברחוב החרדי, שעשויה להיתרגם ל-2 מנדטים לפחות לטובת סמוטריץ'-בן גביר, על חשבון הרשימות החרדיות.

סמוטריץ' נתפס כברירת מחדל לחרדים, בעיקר לצעירים, שמואסים ומתוסכלים מהתנהלות מפלגות המימסד. בניגוד להערכת המימסד המפלגתי החרדי, שטען בראיונות לטלוויזיה ש"לחרדים אין ברירה", נפתחה בפניהם ברירת מחאה נגד המימסד הישן. בניגוד להתבטאותו היהירה של ח"כ יצחק פינדרוס מ'יהדות התורה' בראיון לערוץ 20 בראשית חודש זה: "לחרדים אין ברירה אלא להצביע עבורנו; אין להם לאן לברוח".

ברית סמוטריץ'-בן גביר מהלכת קסם על חרדים, בעיקר צעירים, ששומעים את סמוטריץ' יוצא מפעם לפעם להגנת הציבור החרדי: "צריך להבין מה עומד מאחורי הקושי האמיתי והכן של הציבור החרדי להשלים עם סגירת תלמודי התורה. כולנו בתפילה לימים שהציבור שצמא ללמוד תורה, יוכל לשוב לעמלו".

7. ימים לא קלים לעסקונה החרדית. ימי מלחמת שלוש החזיתות.

באדיבות שבועון 'מצב הרוח'