לא התחסנת? תעבוד בבית

מעסיק רשאי לבקש מעובדים לא מחוסנים לעבוד בנפרד בקפסולות או להישאר בבית.

ערוץ 7 , ה' באדר תשפ"א

לא התחסנת? תעבוד בבית-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

במדינת ישראל אין כיום חוק המחייב אזרחים להתחסן בחיסון כלשהו ועד שהדבר לא ישונה אין למעסיקים זכות לדרוש מעובדים להתחסן, כך קובעת חוות דעת שהכינה מאיה בורקוב, יועצת אחריות תאגידית ב-BDO ישראל.

עם זאת, המעסיק יכול לבקש מעובד שבוחר שלא להתחסן להישאר בעבודה בקפסולות או בעבודה מהבית, בעוד שעובדים מחוסנים יוכלו להגיע באופן חופשי למשרד.

ההנחיה צריכה להינתן ברגישות ובזהירות שכן כל עוד אין שינוי בחקיקה, יחס שונה לעובדים על רקע ההתחסנות או הטלת סנקציות על עובדים שיחליטו שלא להתחסן, נחשבת בעיני החוק כאפליה לכל דבר ויכולה לשמש כעילה לתביעה.

בארצות הברית, שאליה אנו לוטשים פעמים רבות את עינינו, דווקא מותר לחייב עובדים להתחסן, בדיוק כפי שניתן לחייב עובד לבצע בדיקות רפואיות מסוימות ולעמוד בתנאים בריאותיים מסוימים הרלוונטיים לתחום העיסוק.

על כן, במידה והמעסיק מצליח להוכיח כי עצם התחסנות העובד הינה הכרחית לעבודתו ולהמשכיות העסקית של החברה, מותר לו לדרוש כי העובד יתחסן. לדרישת ההתחסנות בארה"ב תקדימים ממגפות קודמות דוגמת שפעת החזירים, במהלכה בית המשפט העליון שדן בסוגיה נטה לספק למעסיקים מרחב תמרון בכל הקשור בהטלת חובת חיסון על העובדים.

מאיה בורקוב מסבירה כי לחברה עסקית אחריות לבטיחות ובריאות עובדיה ועליה לספק סביבת עבודה נקיה ובטוחה לשהות של העובדים, הלקוחות וכל גורם רלוונטי אחר וכן היא מחויבת להמשכיות ולאיתנות העסקית אל מול בעלי המניות וכלל מחזיקי העניין שלה.

לדברי בורקוב, חיסון העובדים יקטין בסבירות גבוהה את הצורך בעבודה מהבית, בקיום פגישות מרחוק, בבידודים ועוד, ויסייע להחזיר את החברה לפעילות שוטפת ורציפה, ממש כמו בימים שלפני המשבר.

ב-BDO ממליצים למנהלי חברות וארגונים לפעול בשלב הראשון בדרך של הסברה ודוגמה אישית. חברי ההנהלה להיות בין הראשונים שמתחסנים, אם לא עשו זאת עד היום, תוך תקשור ויידוע של העובדים על כך. ניתן לספק תמריצים כספיים או אחרים לעובדים שיחליטו להתחסן, עם זאת יש להיזהר מאחר ועצם מתן התמריץ עלול לשדר מסר כי החיסון אינו רצוי או מסוכן.

עוד ממליצים לארגונים לאפשר יום חופש לעובדים שבוחרים להתחסן ולסבסד ימי מחלה במידה ובסמוך לקבלת החיסון העובד סובל מתופעות לוואי וזקוק למנוחה. חלק מקופות החולים הכריזו כי יגיעו לחסן עובדים במקומות העבודה, כך שניתן לערוך מבצעי חיסונים תוך תקשור נרחב באמצעי התקשורת הפנים ארגונית ועידוד עובדים להגיע.