גלעד קריב
גלעד קריב צילום: אילן בשור

עורך הדין והרב הרפורמי גלעד קריב, מקום רביעי ברשימת העבודה לכנסת הבאה, מתייחס בחריפות להחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של אבתיסאם מראענה לכנסת הבאה, החלטה שתצטרך עוד לעבור את משוכת בג"ץ.

"זו החלטה שמוכיחה שאיתמר בן גביר, שלשיטתנו הוא גזען מוכח, הוא שנותן את הטון במחנה הקורא לעצמו המחנה הלאומי והוא שמכתיב את סדר היום למפלגת השלטון ולשותפות שלה", אומר קריב ומציין כי פסילתה של אבתיסאם "נעשתה על חודו של קול, בניגוד לכל חוות הדעת המשפטיות".

"היא התנצלה פומבית על אותם פוסטים קשים מלפני עשר שנים ומבחינתנו המציאות שבה היורש של הרב כהנא הוא שטוען נגד מועמדת לכנסת מתמצת את הסיפור כולו", אומר קריב ומוסיף: "הוא היום עומד בראש התנועה שמאדירה את זכרו של כהנא וזכר תורתו. עמוד היוטיוב שלו מלא בסרטונים מאזכרות לרב כהנא ובהם הוא נשמע אומר בצורה ברורה שהם ממשיכי דרכו. בן גביר עצמו מתהדר בכך ואוכל להראות אמירות מפורשות שלו שהוא אומר שההבדל היחיד בינו לבין הרב כהנא הוא הסגנון ולא המהות".

בעניינה של אבתיסאם שאלנו את קריב אודות התבטאויותיה מעבר לזו שעליה התנצלה על הזלזול בצפירת הזיכרון, דברים שהועלו בפני ועדת הבחירות המרכזית כמו העלאת תמונה של ראש ממשלה ליד חבל תליה, התבטאות על השמדת זכרון יעקב, השוואה בין ראשי המדינה להיטלר וכיוצא באלה. קריב מתייחס אך שוב מעדיף למקד את תשומת הלב לבן גביר שכן "היום התובע הוא איתמר בן גביר ומי שהתלכד תחת ייצוגו וטענותיו הוא נתניהו וכל מפלגות הימין. אות כבוד רק ליהדות התורה שנמנעה בהצבעה".

באשר להתבטאויותיה של אבתיסאם מזכיר קריב כי היא לא ציירה את ראש הממשלה ליד חבל תליה, אלא העלתה את התמונה כחלק מהדיון סביב שאלת ההסרה כן או לא של יצירת אמנות של סטודנטית כלשהי, פרשה שזכתה לתשומת לב תקשורתית רחבה.

"היו לאבתיסאם התבטאויות קשות מאוד בעבר הרחוק והיא לקחה עליהן אחריות. לצד ההתבטאויות הללו צריך להעמיד שנים של עבודה חינוכית קהילתית לסובלנות דתית וגם יציאה נגד אלימות מכל סוג שהיא, כולל בתוך החברה הערבית ישראלית, עמידה לצד נשים ערביות מול השימוש במושג כבוד המשפחה. אומץ גדול מאוד בתוך החברה שהיא חיה בה".

"כמי שאיבד חברים בלבנון ונשוי לבת למשפחה שכולה לא אגן על שום התבטאות, אבל אומר שיש כאן ניסיון מתמשך לפסול את שיתוף הפעולה בין יהודים לערבים. מפלגת העבודה לא מתכוונת לשתף פעולה במשחק שבו ההסתה מגיעה מהימין הקיצוני וכיום גם מלשכת ראש הממשלה".

מוסיף קריב ומציין לשבח את בחירתה של אבתיסאם מראענה להתמודד לכנסת כחלק ממפלגה ציונית ובחירתה לחנך את בתה בבית ספר ממלכתי דובר עברית. על ההתבטאות בעניין זכרון יעקב שעלתה בפני ועדת הבחירות אומר קריב: "למיטב ידיעתי מדובר בחלק מריאיון ישן שבו שאלו אותה אם היא יכולה לבנות תרחיש אפוקליפטי והיא אמרה את הדברים במעין ציניות. היא נולדה בפורדיס ובין פורדיס וזכרון יעקב יש דגם של שיתוף פעולה והלוואי שכל הרשויות ילמדו מהן".

"כשבונים קיום משותף עם האוכלוסייה הערבית לא מטאאטאים מתחת לשטיח את הרגשות האתגרים והמורכבות. אנחנו, היהודים שמחויבים לחזון הציוני, מביאים לשולחן הדיונים עם ערביי ישראל את התחושות, הכעסים והחשבונות שלנו, וכך גם הצד השני. מי שמקווה שהצד הערבי יבוא לדיאלוג עירום מזכרונות ונרטיבים לא רוצה קיום משותף אלא טפט של קיום משותף. זה לא עובד ככה".

כשהוא נשאל אם בן גוריון, כאחד השמות שהועלו בדיון בועדת הבחירות, הביא לשולחן הדיונים את הכאבים והתחושות של המיעוט, וקריב משיב באותה מטבע: "האם בגין ושמיר היו מעזים להעלות על דל שפתיהם שותפות עם ממשיכו של כהנא". בהתייחס לבן גוריון מציין קריב כי הוא ש"עמד על כך שבמגילת העצמאות ייאמר שגם במתקפת הדמים מדינת ישראל קוראת לציבור הערבי לבנות שותפות של אמת. הוא הסכים על חלוקת הארץ ועמד על כך שגם כוחות לא ציוניים יהיו חתומים על מגילת העצמאות. רבין היה זה שפרץ את מחסום השיתוף הפעולה הפוליטי עם המפלגות הערביות. כל מנהיגי העבודה לדורותיהם האמינו בצורך לבנות כאן שותפות של אמת בין הציבור היהודי למיעוט הערבי. כל דור וסגנונו בבניית הבנות. מירב מיכאלי לא חיה בדורו של בן גוריון וכך לא אבתיסאם מראענה. יש כאן דור חדש שבונה שותפות עם הציבור הערבי".

קריב מביע תקווה "שציבור מאוד גדול יאמין להתנצלות של אבתיסאם מראענה ויבין שעצם הבחירה שלה להתמודד במפלגת העבודה, שהקימה את המדינה, יש בה אמירה, היא מתנהלת בעברית ובערבית, מכשירה דורות של קולנוענים, האישה היא סמל של שילוב בין יהודים לערבים. אני מקווה שהמצביעים של המרכז שמאל יבדקו את הדברים".

בהמשך שב קריב ותוקף את התובע בסוגיית מראענה וקובע: "לא נשמע יותר תוכחות ממי שכרתו ברית עם מעריצו של ברוך גולדשטיין. העיידן הזה של השמאל הציוני נגמר. לא תטיפו לנו מוסר. איך ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, ממליץ לתמוך ברשימה שתכניס לכנסת את ממשיכו של כהנא. איזה שבר מוסרי של הציונות הדתית? אז אתם תטיפו לנו על אבתיסאם מראענה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו