איילת שקד
איילת שקד צילום: קובי ריכטר/TPS

האירועים הקשים האחרונים בנגב נראים כמו קצה קרחון לאזלת יד ואבדן המשילות הישראלית מול מציאות גוברת של פשיעה כלכלית, פרוטקשן, אלימות, מעשי שוד, תקיפת נשים וילדות ועוד.

ב'ימינה' מציגים תכנית להשבת המשילות לנגב ולגליל. יו"ר הסיעה, חברת הכנסת איילת שקד, מספרת עליה בראיון לערוץ 7.

"בן גוריון אמר שבנגב ייבחן עם ישראל וכנראה שנכשלנו", פותחת חברת הכנסת שקד ומטילה את האחריות למציאות הקשה בדרום לפתחו של ראש הממשלה נתניהו: "לאורך ממשלות נתניהו הפשיעה בנגב הלכה והתגברה. מדובר בהשתלטות על אדמות, חממות קנאביס, מנהרות להברחת סמים, פרוטקשן על עסקים, פריצות למחנות צה"ל וגניבת נשק ועוד עד האירוע הקשה של תקיפת הילדה בימים האחרונים. זו הפקרות ואבדן משילות והזנחה פושעת של שנים רבות".

"הפתרון לזה הוא אך ורק ראש ממשלה ששם את זה בראש סדר העדיפויות שלו. שר כזה או אחר לא יספיק. דרוש ראש ממשלה שיקצה לכך תקציבים גדולים למשטרה, הקמת משמר אזרחי עם סמכויות שיטור, יש הרבה אנשים שסיימו מילואים ומוכנים לתרום והם יקבלו ימי מילואים לפלוגות שיטור אזרחי ואם צריך להכניס מג"ב, להחמיר ענישה בפרקליטות, לחוקק חוקים שיאפשרו פינוי של מי שלא מקבל הסדר ליישובי קבע, להביא שופלים ולהרוס את חממות הסמים בשטחי האש של צה"ל. אם לא יהיה ראש ממשלה נחוש שום דבר לא יקרה. נתניהו הזניח את הנושא הזה בכל שנותיו".

על מה שמפלגתה שלה עשתה כשותפה בכירה בממשלותיו של נתניהו אומרת שקד: "עשינו, אבל זה לא מספיק. שר בודד לא יכול להתמודד עם זה. כשרת משפטים רשמתי 180 אלף דונם על שם המדינה, מה שהמדינה חששה לעשות שבעים שנה. המשמעות היא שהקרקע שייכת למדינה ובעקבות הרישום הזה אי אפשר לתבוע שם בעלות ולעומת זאת המדינה יכולה לפנות משם את הפולשים. התחלתי לטפל גם בתופעת הפוליגמיה. התחלנו להגיש כתבי אישום אבל כשעזבתי את המשרד הכול התפרק. כל זה לא מספיק. דרוש טיפול שורש שצריך להתחיל מראש המשלה שייקח את השרים הרלוונטיים, ירתום את הקואליציה וינהל את זה באופן שבועי. אחרת, אנחנו מאבדים את הנגב. אנשים שם מדברים על לקיחת החוק לידיים".

ואולי שיקוליו של ראש ממשלה כוללים גם חשש מהצתת האוכלוסיה הבדואית לאינתיפאדה פנימית חדשה, ובעקבות כך הוא לא עושה את הצעדים הנדרשים? "אז הוא יכול להתעלם ולעצום עיניים, אבל הבעיה לא נעלמת אלא רק מתגברת". לדבריה של שקד "להבדיל, כמו ששרון עשה את התנתקות עם משאבי המדינה וחקיקה כדי להרוס את ההתיישבות הפורחת בגוש קטיף, להבדיל אפשר להשליט חוק וסדר בנגב אם ראש הממשלה נחוש, אבל לנתניהו היו סדרי עדיפויות אחרים ואם ימינה תהיה גדולה נוכל לעשות את זה".

עוד מוסיפה שקד ומספרת כי קיים שיח בין מפלגתה לבכירים בקשויות הבדואיות ומהשיחות איתם עולה ש"הם רוצים את זה ולא את הכאוס ולא להיות בני ערובה של משפחות פשע וברוני סמים. חלקים גדולים מהחברה הבדואית רוצים לחיות חיים נורמאליים".

לדבריה של חברת הכנסת שקד מהלך משמעותי צריך לעשות את צעדיו במאה ימיה הראשונים של הממשלה הבאה, "במאה הימים הראשונים צריך להעביר חקיקה רלוונטית, בונים יחידות מילואים של משמר אזרחי, אם יצטרכו להכניס מג"ב אז נכניס גם מג"ב".

לנוכח מצבה של מפלגתה בסקרים, מה שלפי שעה לא נראה מוביל לממשלה בראשות בנט, שאלנו אם יתכן ואם הייתה 'ימינה' בוחרת ללכת בדרכו של גדעון סער ומכריזה שלא תשב תחת נתניהו היו נוספים לה 2-3 מנדטים חשובים. שקד משיבה: "בחרנו לא ללכת לשיח חרמות. אנחנו מדברים על מהות. אנחנו המפלגה היחידה שמדברת על מה שקורה בנגב ומתמקדים בפתרונות מעשיים לנגב, לכלכלה, לקורונה ולא לעשות בחרמות. אולי כקמפיין היה נכון להיכנס למקהלת 'רק לא ביבי', אבל אנחנו מנסים להגיד לציבור שאנחנו המפלגה הרצינית ביותר שיש, עם אנשי העשייה הטובים ביותר שיש".

בדבריה קוראת שקד למצביעי הציונות הדתית לראות במפלגתה בית, ועל כך אנו שואלים אותה מה כולל ההסכם עם חגית משה, האם אכן היא תהיה שרה גם במידה ולא בנט הוא שירכיב את הממשלה? ובמידה ואכן כך, על חשבון מי היא תמונה? מי מבטיח את מינויה לשרה?

"זה לא על חשבון אף אחד אלא בנוסף. היא תהיה שרה שתהיה אחראית על חלק מהנושאים של הציונות הדתית. הבית היהודי שותפים מלאים ופעילי השטח עובדים קשה מאוד במעוזי הציונות הדתית וחגית שעושה עבודה נפלאה בירושלים תהיה שרה לענייני ירושלים ותטפל בעניינים שנוגעים לציונות הדתית", אומרת שקד ומזכירה בדבריה את שירותם הצבאי המלא והמשמעותי של כל החמישייה הראשונה שבצמרת המפלגה, דברים המתקבלים כרמיזה לעבר מפלגתו של בצלאל סמוטריץ', 'הציונות הדתית'. אנו מבקשים לשוב ולשאול על עניינה של חגית משה ומינויה לשרה במידה ו'ימינה' תצטרף לממשלת נתניהו, האם הכוונה להבהיר לנתניהו שהיא חייבת להיות שרה גם תוך ויתור של בכיר כלשהו מ'ימינה' על תיק?

"אני לא עוסקת בחלוקת תיקים", משיבה שקד ומוסיפה: "אני מאמינה ומקווה שלימינה יהיו מספיק מנדטים כדי שנקבל מספיק תיקים וכדי שחגית משה תוכל לטפל בסוגיות של הציונות הדתית. זו הזדמנות להיות בעמדת השפעה מאוד משמעותית. הציונות הדתית צריכה לחשוב הכי גדול שיש. אין סתירה בין לחשוב בגדול לצרכי המגזר בחינוך, בדת ובהתיישבות".

לקראת תום השיחה שאלנו את שקד אם היא תגלה לנו מה קרה עם זאב אלקין. האם הוא גישש? גיששו בשמו? למה הוא נדחה על ידי 'ימינה'? "אני לא מתכוונת להתייחס לזה, אבל כל אחד שמסתכל על מפלגתו של גדעון סער רואה שהיא בנויה מפליטי מפלגות אחרות וצריך לשאול מה גדעון סער עשה בשנה האחרונה למען המדינה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו