מכינת צהלי בקמפיין
מכינת צהלי בקמפיין צילום: יח"צ

מכינת צהלי ע"ש תמר אריאל, המכינה הקדם צבאית הראשונה המיועדת לצעירות דתיות. מקיימת בימים אלו קמפיין גיוס המונים. המטרה היא לאפשר ליותר חניכות לקחת פסק זמן של שנה לפני שהחיים מתחילים, לעצב את תפיסת עולמן וזהותן הדתית ולהמשיך הלאה מתוך בסיס בטוח ואיתן.

המכינה הוקמה בשנת תשס"ז 2006 על ידי מרכז יעקב הרצוג, בחסותה של תנועת הקיבוץ הדתי. המכינה פועלת כיום בשתי קבוצות של כ-35 חניכות בכל קבוצה בקיבוץ עין צורים, ואף הקימה מסלול מקביל במדרשת רוני במשואות יצחק, המאפשר גיוס בגרעין.

לכבוד קמפיין גיוס ההמונים שמפעילה בימים אלו מכינת צהלי, פגשנו את תפארת לרנר וייגלר, ראשת אחת הקבוצות. תפארת : "צעירות דתיות שמגיעות אלינו מהחינוך הדתי הקלאסי חיות הרבה פעמים כשהדתיות שלהן מצטמצמת לשמירת שבת, הקפדה על כשרות ותפילה וצניעות. כי זה מה שמעסיק אותן ביום יום וזה גם הדגש ששמו להן במוסדות החינוך מהן הן באות, אבל היהדות היא עולם הרבה יותר רחב מזה". תפארת, בת 28, הגיעה לצהלי לפני 10 שנים כחניכה ואחרי שירותה הצבאי החליטה לחזור לכור מחצבתה, הפעם כחלק מהצוות.

להשתתפות בקמפיין הגיוס של מכינת צהלי >>

תפארת כיום גרה עם משפחתה בעין צורים, מספרת על השנה המיוחדת שעברה בצהלי כחניכה: "השנה במכינה שמה במרכז את השאלה 'מהי הזהות הדתית שלי', מבחינה יומיומית וגם בבחינת המשמעות שלי בעולם, זהו פרק זמן בחיים בו מוכרעות דילמות כבדות משקל. החשיבות של ביסוס התשתית הרוחנית היא קריטית. בשנה הזו עשיתי עצירה לצורך התבוננות על הערכים שעליהם גדלתי וניסיתי להרחיב את כלי הקיבול של עולם התורה שלי".

ללמוד לחיות עם המורכבות

במכינת צהלי לומדים תורה, מחשבה והלכה, במטרה לבנות עמוד שדרה אמוני איתן. נפגשים עם החברה הישראלית והעם היהודי בתפוצות, ולוקחים אחריות על חיי הקבוצה. בנוסף, החניכות מקבלות הכנה רוחנית ומעשית לקראת הגיוס לצבא ומלוות גם במהלך השירות הצבאי שלהן.

חיזוק החניכות נעשה על ידי לימוד מעמיק של סוגיות ערכיות ומפגשים עם אוכלוסיות שונות מהן מבחינה דתית וגם חברתית. תפארת: "הנושא שאני הכי אוהבת ללמד זה נושא המחלוקות, נושא שמאוד מאפיין את היהדות, אני רואה חשיבות רבה בלימוד המשמעות של מחלוקת ומה שהופך אותה למחלוקת לשם שמיים – שם נמצאת הליבה בעייני"

"אחד הכלים החשובים שניתנים במכינה הוא היכולת האמונית לחיות עם ספק ועם מורכבות ולהבין שזה בסדר. הלימוד בצהלי מתאפיין במגוון דעות של עולם התורה - אני חושבת שדווקא בזכות השוני בין הגישות של המרצים והרבנים במדרשה מתאפשר לחניכות לקבל את המורכבות הזו ולחיות איתה בשלום וגם להמשיך להתפתח מבחינה רוחנית. ללמוד מחלוקת זה כלי לחיים. הבנה שבבסיס פסיקת ההלכה והדיון התלמודי קיימת המחלוקת ושמתוכה מתבררת האמת. הבנה שמקנה יציבות גם ביחס לעולם שלנו שגם בו מרובות כל כך המחלוקות. מחלוקות היא לא בעיה אלא היא דרך לבירור האמת. אחרי שנבים את זה מעולם בית המדרש נבין גם את העולם שלנו שהוא לא שחור ולבן ויש בו לא מעט צדדים וגישות, זה הכלי הראשון שמאפשר לחניכות לא להרגיש מאוימות כאשר הן נתקלות במשהו ששונה מהן".

מקביעת עיתים לעמידה בזמנים

שירות של כל חיילת בצה"ל הוא אתגר משמעותי, והמשימה אפילו מאתגרת יותר כאשר המתגייסת היא דתיה, ישנן הרבה שאלות ועולים לא מעט חששות. אך מעל הכל, מי שבוחרת לעשות כן, צריכה הכנה משמעותית עבור החוויה הזו.

תפארת מסבירה כי מניסיונה למדה כי תקופת השירות הצבאי היא תקופה של הכנה לחיים שיבואו אחריו. וכאשר הגיעה מצויידת בכלים הנכונים גילתה שאין מה לחשוש מתקופה זו. "דווקא המסגרת הברורה של הצבא, עם הנהלים והפקודות הקלה עלי: האוכל תמיד יהיה כשר, יש תמיד נוהל שבת. המסגרת הצבאית היא דבר ששומר על המתגייסות, הדילמות הקשות עלו כאשר הצטרכתי להכריע להיות נאמנה לאמונתי הדתית ולערכי בסיטואציות של לחץ חברתי. הבנתי שזו הכנה לקראת חיים גדולים יותר, יהיו בדיוק אותם אתגרים בטיול הגדול, בחיים הסטודנטיאליים או בעבודה"

יש חשיבות לצאת מהמקום הבטוח וללכת להתמודד עם האתגרים, לפי דבריה של תפארת. "תמיד אפשר להישאר בבועה ולא להיתקל בדילמות הללו, אבל המשמעות של זה היא התרחקות מהחברה הישראלית. אי אפשר להיות חלק מההיסטוריה כאשר נשארים באזור הנוחות".

ההכנה בצהלי לשירות הצבאי מבוססת על חיי קבוצה. שם תינתן לכל חניכה הזדמנויות להתנסות בפיקוד והדרכה, בניהול וארגון, בעמידה בזמנים ובקבלת אחריות. במכינה מתקיימים פאנלים של חשיפה לתפקידים שונים של חיילות בצבא ולומדים יחד עם החניכות את הסוגיות הלכתיות הנוגעות לשירות הצבאי. בנוסף, נערכים מפגשים עם מפקדים בכירים בצהל שמסייעים למתגייסות להבין את המערכת אליה הן נכנסות. כל אלו צפויים לעזור לכל אחת להבין גם את הכוחות החברתיים והפמיניסטיים המשפיעים היום על הצבא.

תפארת מסכמת את החשיבות של השירות בצה"ל שנובע מכך ש "הגיוס לצבא הוא לא משום שהצבא הוא קדוש, אלא דווקא בגלל שעם ישראל הוא קדוש. אני רוצה לראות חניכות שלי שותפות בעיצוב ובפיתוח החברה הישראלית. המקום המרכזי בו כל אחת יכולה להיפגש עם החברה הישראלית הוא הצבא. זה מפגש חשוב מאוד ואם זהו מקום של מפגש וחיבור, חשוב להיות שם".

במיוחד בתקופה המאתגרת הזו, המכינות הקדם צבאיות בישראל מקיימות קמפיין גיוס המונים, ומתאחדות בפרויקט משותף על מנת להרחיב את פעילותן, לממש את הערכים שלהן, ולהמשיך להנגיש את המכינות עבור בעלי מוגבלויות ולשלב צעירים נוספים מחו"ל ומהפריפריה. בפרויקט משתתפות 14 מכינות קדם צבאיות, אשר לכל אחת מטרה ייחודית.

להשתתפות בקמפיין הגיוס של מכינת צהלי >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו