מחזקים את הקשר עם יהדות התפוצות

המסלול הייחודי שנפתח ביפו מצטרף למאמצי העלייה הגדולים המושקעים בארץ ובעולם במגמה לחבר את התפוצות לעם ישראל השוכן בציון.

בשיתוף מכינת ארזי הלבנון , ו' באדר תשפ"א

מחזקים את הקשר עם יהדות התפוצות-ערוץ 7
מכינת ארזי הלבנון
צילום: יח"צ

מכינת ארזי הלבנון פתחה השנה תחת המטריה של מאירים ביפו מסלול מכינה איכותי וחשוב בשם חיבת ציון.

תכנית זו הינה חלוצה בתחומה והקימה בשנת הלימודים הנוכחית 2020-2021 מסגרת של מכינה קדם צבאית ביפו, במהלכה יעברו החניכים לימוד והכנה לחיי מנהיגות ושליחות בחברה הישראלית.

אלו שבוחרים להמשיך לשנה ב’ ממריאים לשנה בחו”ל בה הם מתנדבים בקהילות, מחזקים ומעצימים את הקשר בין עם ישראל שבארץ ובתפוצות, לאחר שנת השירות בחו”ל התלמידים חוזרים לארץ ומתגייסים ליחידות מובחרות בצה”ל.

ייחודיותו של מסלול הלימודים במכינה, מעבר ללימוד תורה מעמיק, פיתוח הנפש והאישיות ,בהכנה לצבא, לחיים, מושם דגש על היכרות מעמיקה עם הקהילות שבתפוצות ואורח החיים היהודי בחו”ל.

כהכנה ליציאה לשליחות בחו"ל יוצאים החניכים כקבוצה מרוכזת למחנה קיץ בארצות הברית ובהמשך חבורה ממוקדת תמשיך לקהילה יהודית למשך השנה בה הם יצטרפו לכוחות השליחות הקהילתיים, הם מקימים בית מדרש, עם מחנך מקומי או ייעודי, וממשיכים ללמוד ולהתכונן לצה״ל, במקביל בחלק נכבד של היום מפנים את זמנם לעשייה קהילתית, בכל ענפיה - מגיל הגן, ועד פנסיונרים, מתיכון ותנועות נוער ועד הכנה לצה״ל עם קהילת הישראלים.

לפרטים נוספים

שמואל יונגר מייסד ומנהל חינוכי במכינה מספר על מה שהביא אותו להקים את המסלול הייחודי הזה "למדתי אצל הרב שרון ראש המכינה במחזור א׳ לפני כמעט 20 שנה. הרבה דברים עברו מאז אבל הצורך העיקרי של הנוער הצעיר הוא מטרה מגובשת. עולם יהדות התפוצות נמצא לכאורה בקרבתנו, אבל להרבה מאוד אנשים הנושא מאוד רחוק ולא רלוונטי לחיים. כשהרב שרון הציע לפתח יוזמה בנושא חשבנו על מפעל המכינות הקדם צבאיות שעשו ועושות למען המדינה ויכולות לקחת על עצמן עוד משימה והיא חיזוק הקשר עם העם היהודי בתפוצות".

הרציונל שעומד מאחורי התוכנית הוא מתן כוחות צעירים ורעננים הבוחרים לצאת להיפגש ולתרום מכוחם להכרות מעמיקה ומיוחדת בגובה העיניים לקהילות, כאשר הם מצדם מעוניינים לעבור מפגש עמוק ומשמעותי "אנחנו ממקדים את הלימוד של השנה הראשונה בבניית האישיות והזהות, ומוסיפים נדבך, הכרת הקהילות היהודיות בחו״ל. בעזרת הרצאות, שיעורים, מפגשים עם דוברים ושליחי עבר שבעזרתם אנחנו מפצחים את העולם הקרוב והרחוק הזה".

יונגר מוסיף כי "תקופת הקורונה מביאה הרבה אתגרים לוגיסטיים וכלכליים למשימה אבל אנחנו בקשר ושיתוף עם כל העוסקים בתחום ומקבלים הרבה עידוד ופירגון על המשימה הייחודית והאחריות שאנו לוקחים".

במיוחד בתקופה המאתגרת הזו, המכינות הקדם צבאיות בישראל מקיימות קמפיין גיוס המונים, ומתאחדות בפרויקט משותף על מנת להרחיב את פעילותן, לממש את הערכים שלהן, ולהמשיך להנגיש את המכינות עבור בעלי מוגבלויות ולשלב צעירים נוספים מחו"ל ומהפריפריה.

להשתתפות בקמפיין הגיוס של מכינת ארזי הלבנון - חיבת ציון >>

ארזי הלבנון
צילום: יח"צ