תהליך פשיטת רגל
תהליך פשיטת רגלצילום: freepik

עו"ד פשיטת רגל עוסק בייצוג חייבים ונושים בהליכי פשיטת רגל. אם יש לך בעיית חוב, אחת מהאפשרויות שלך לבחירה עשויה להיות פשיטת רגל. החייב יכול להגיש בקשה לכניסה להליכי פשיטת רגל אם אין לו כל יכולת להחזיר את חובותיך.

ניתן להגיש בקשה לפשיטת רגל באופן עצמי, אך כמובן שמומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין. הנושים יכולים אף הם לבקש שהחייב יכנס להליך, אך רק אם הוא נמצא במצב שבו סך ההתחייבויות שלו גבוה מסך הנכסים.

לפני שנדבר על החשיבות של עורך דין פשיטת רגל בליווי בתהליך ומהו תפקידו בסיפור, כדאי לדעת מהם היתרונות והחסרונות בהליך זה.

יתרונות בפשיטת רגל

כשיסתיים צו פשיטת הרגל ניתן יהיה להתחיל בהתחלה חדשה - ברוב המקרים זה יהיה אחרי שנה.

הלחץ יורד מהחייב כי הוא לא צריך להתמודד עם הנושים שלו.

מותר לחייב לשמור על דברים מסוימים המכונים 'מוצרים מוגנים, למשל חפצי בית יומיומיים, כלים שימושיים הנדרשים לשם עבודה, מכונית אם אתה זקוק לה כדי להגיע לעבודה.

מותר לחייב לשמור על סכום סביר מההכנסה שלו כדי לחיות ממנה. החייב לא יצטרך לשלם אם ההכנסה היחידה שלו היא מקצבאות רווחה

נושים צריכים להפסיק את מרבית סוגי הפעולות בבית המשפט בכדי להחזיר את כספם בעקבות צו פשיטת רגל ואם החייב מיוצג, כל השיח מתנהל מול עורך הדין שלו.

החייב לא יצטרך להחזיר את החובות שפשיטת הרגל מכסה ונהנה ממחיקת חלק ניכר מהחובות.

החסרונות שבפשיטת רגל

ראשית כל, כדי להגיש בקשה לפשיטת רגל יש צורך לשלם אגרה בסך 1600 ש"ח. חסרונות אחרים של פשיטת רגל כוללים:

אם ההכנסה של החייב גבוהה מספיק, הוא יתבקש לבצע תשלומים בגין חובותיו למשך תקופה מסויימת.

יהיה קשה יותר לקחת אשראי בזמן פשיטת רגל ודירוג האשראי יושפע למשך 3 שנים. אם החייב הוא הבעלים של הבית שלו, יתכן שיהיה צורך למכור אותו. ייתכן שיהיה צורך למכור חלק מהרכוש אם הוא לא 'סחורות פטורות' חלק ממקומות העבודה לא מאפשרים לאנשים שפשטו את הרגל להמשיך לעבוד אצלם.

אם החייב הוא הבעלים של עסק, העסק עלול להיסגר ונכסים שבו יימכרו.

מה קורה בסוף פשיטת הרגל?

פשיטת הרגל שלך בדרך כלל תסתיים לאחר שנה - זה מכונה 'הפטר'. לאחר השחרור לא תצטרך להחזיר את החובות המכוסים בפשיטת הרגל. עם זאת, עדיין תצטרך לשלם כמה חובות כמו קנסות , פסקי דין של בית משפט.

אז למה חשוב לעבוד עם עורך דין פשיטת רגל?

פשיטת רגל נחשבת לאחד ההליכים המשפטיים הרגישים ביותר. החייב נמצא במצוקה כלכלית וחייו מושפעים מכך, הוא נתון ללחצים מכל הכיוונים, מהנושים, מבתי המשפט ומהמשפחה. עורך דין מלווה את החייב יד ביד בתהליך, שומע את החייב ואת הדברים שהכי מציקים לו ונותן פתרון אפשרי לכל סיטואציה.


היות ומדובר בהליך שמחייב דייקנות ומידה מסוימת של מומחיות, רק עורך דין פשיטת רגל מנוסה ובקיא שלמדוד בסיטואציות דומות מהעבר, יוכל לסייע משמעותית לחייב.

עצם העובדה שעומד לצדכם עורך דין, גורמת לנושים לכבד אתכם יותר, להימנע מביצוע פעולות שאינן מוסריות כמו גבייה כוחנית וכן, גורמת לכך שהסיפור שלכם יישמע טוב יותר בפני מי שיכריעו מה יעלה בגורל החובות שלכם בסופו של גבר כגון בית המשפט, הנאמנים והממונה.

המחקרים מראים שחייבים שייפו את כוחו של עורך דין לנהל עבורם את ההליך, הציגו תוצאות יפות יותר מאשר אלו אשר ייצגו את עצמם לבד, כך שהמסקנה היא ברורה.

אם גם אתם מרגישים שהחובות לוחצים עליכם והנושים לא מפסיקים להפעיל לחץ, זה הזמן לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד ליאור אבן עזרא, ללא עלות או התחייבות כלשהי.

טלפון ישיר: 050-7870918
כתובת: סוקולוב 86 חולון
הכנסו לאתר האינטרנט