מנכ"ל שירות התעסוקה: "חבל שמנהלים לא לוקחים אחריות"

נתוני הביטוח חשפו כי מיליארד שקלים של דמי אבטלה שולמו לאנשים שלא היו זכאים להם. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור הגיב.

103FM , ה' באדר תשפ"א

מנכ"ל שירות התעסוקה: "חבל שמנהלים לא לוקחים אחריות"-ערוץ 7
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

מגפת הקורונה רחוקה מלהסתיים, למרות מבצע החיסונים המוצלח, וכך גם המשבר הכלכלי. כמעט שנה חלפה מאז פרץ הנגיף לחיינו ועל פי נתוני הביטוח הלאומי כמיליארד שקלים שולמו כדמי אבטלה לאנשים שלא היו זכאים לכך.

אתמול טען מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר כי שירות התעסוקה אחראי למחדל.

היום הגיב לדברים מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור, שטען כי שפיגלר מגלגל את האחריות, אך האחריות מוטלת על המוסד לביטוח לאומי. "חבל לי מאוד שמנכ"ל בשירות הציבורי לא יודע לגלות מנהיגות ולקחת אחריות על טעויות שלו, על דברים שהוא אמר לפני חודשים רבים, והוא כנראה שכח. הוא אמר 'אני משלם החודש 1.6 מיליארד שקל למעל 700 אלף דורשי עבודה, אני יודע שחלק מהם לא זכאים. אני משלם מקדמות ואח"כ אני אגבה. כל אדם הוא עולם ומלואו וחשוב לי שיהיה להם דמי קיום במיידי אני לא בודק בציציות'".

לדבריו, שפיגלר ידע שיכולה להיות סיטואציה בה המוסד לביטוח לאומי משלם לאנשים שלא זכאים לדמי האבטלה, ובכל זאת הסכים לשלם, חרף ההזהרות של שירות התעסוקה. "הוא צריך היה לומר - 'חברים אני לקחתי אחריות והחלטה אסטרטגית, או שאני מסוגל לבחון כל דרישה של דורש עבודה ולסיים את התהליך בעוד 6 חודשים, או שאני משלם לכולם ואח"כ אני עושה בקרה. איפה ששילמתי ולא הייתי צריך אני גובה חזרה'. זו מנהיגות שנדרשת היום, ולא מנהיגות של פחד ולהתחיל להאשים גופים אחרים שאין להם שום חלק בעניין, ואין לנו חלק בעניין", טען.

בהמשך, גראור הסביר כי חוק הביטוח הלאומי מחייב את המוסד לביטוח לאומי לבצע מבחני זכאות לתשלום דמי אבטלה. לדבריו, "כל המבחנים נעשים על ידי המוסד לביטוח לאומי, ויש מבחן אחד שקשור לשירות התעסוקה. אין לנו את היכולת לבצע את המבחנים האלה". עוד הוסיף: "אנחנו דיווחנו למוסד לביטוח לאומי על אלה שנרשמו אצלנו. אנחנו העברנו לו דו"ח של אנשים שניתקו איתנו מגע והם בסימן שאלה גדול באשר לזכאות לדמי אבטלה, השאלה מה הוא עשה עם זה? אם באפריל-מאי הוא שילם מקדמות של מאות מיליונים, וידע שהוא עושה את זה, למה הוא התעורר רק עכשיו?", תהה.

הוא אף ציין, "אנחנו אמרנו בחודש אפריל שהמודל הנכון הוא לא מודל החל"ת, מתוך זה שידענו שישלמו תשלומי יתר. שפיגלר דחף ללכת למודל החל"ת. אנחנו חשבנו שהמודל הגרמני הוא המודל הנכון, כמו שעשו במדינות רבות באירופה. הטעות היא לא שלנו".

בהמשך, עדכן במצב האבטלה בישראל. "המשק מתחיל להיפתח ואנחנו רואים מזה שבועיים חזרה של אנשים למעגל העבודה, אמנם באיטיות. בימים האחרונים קרוב ל-30 אלף עובדים חזרו למעגל העבודה. כיום, יש סדר גודל של 800 אלף דורשי עבודה, לדעתי חלק גדול, ככל שהמשק ייפתח, יחזור למעגל העבודה. כמובן שנישאר עם היקף לא מבוטל של כמה מאות אלפים, אנחנו מעריכים כ-400 אלף. נצטרך לראות איך אנחנו עוזרים להם לחזור למעגל העבודה".