עיכובים בעסקת שחרור הצעירה הישראלית מסוריה

האזרחים הסורים שאמורים לעבור לדמשק מסרבים ודורשים להישאר בבתיהם ברמת הגולן. בישראל מעריכים כי העסקה תושלם בימים הקרובים.

ערוץ 7 , ה' באדר תשפ"א

עיכובים בעסקת שחרור הצעירה הישראלית מסוריה-ערוץ 7
מאיר בן שבת
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

עיכובים בעסקת שחרור הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה.

ראש המל"ל מאיר בן שבת ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום שבו הערב (רביעי) מדיונים במוסקבה בנוגע לעסקה לפיה האזרחית הישראלית, חרדית בת 20 מקרית ספר על פי דיווחים זרים, תוחזר לישראל ובתמורה יועברו שני אזרחים סורים לדמשק.

שני הצדדים, המשוחחים ביניהם דרך מתווכים מרוסיה, מוכנים לעסקה אך שני האזרחים הם אלה שמעכבים אותה שכן הם אינם מעוניינים לשוב לדמשק אלא לבתיהם ברמת הגולן.

במערכת המדינית בירושלים אומרים כי העסקה תבוצע בתוך ימים אחדים והישראלית תוחזר וגם תיחקר בשב"כ על הנסיבות שהובילו אותה לחצות את הגבול.

שני האסירים הסורים הם נהאל אל-מקת וד'יאב קהמוז. אל-מקת היא תושבת מג'דל שמס שהורשעה ביוני האחרון בשלוש שנות מאסר על תנאי ובקנס כספי בגין הסתה.

בחדשות כאן דווח כי בריאיון עמה שפורסם היום בטלוויזיה הסורית סיפרה כי מזה כמה חודשים ישראל לא מאפשרת לה לצאת מביתה בחופשיות במסגרת גזר הדין שהוטל עליה והיא נמצאת תחת פיקוח.

לטענתה כי הגיעו אליה כוחות ישראליים כדי לעדכן אותה שיש משא ומתן בין ישראל למשטר אסד בתיווך רוסיה, והוצע לה להיות מגורשת לדמשק - אך היא סירבה והותר לה להישאר בגולן.

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרשה. "אנחנו לא מתייחסים לפרסומים על הפרשה בסוריה. אנחנו עוסקים בהצלת חיים. אנחנו בעיצומם של מגעים רגישים. אני משתמש בקשרים של עם הנשיא פוטין. אנחנו פועלים בצורה דיסקרטית ואני מקווה שאנחנו קרובים לסיים את הפרשה".