חיילים. אילוסטרציה
חיילים. אילוסטרציה צילום: דובר צה"ל

האיחוד האירופי, ובו "ידידות ישראל", מממנים במיליונים מערך פעילויות שנועד להכניס את צה"ל לרשימה השחורה של האו"ם כצבא שמתעלל בילדים. הקמפיין מתואם ומקודם מתוך ישראל בשיתוף פעולה הדוק של ארגוני שמאל קיצוני וסוכנויות האו"ם, כך דווח בעיתון 'ישראל היום'.

"קמפיין הילדים" מתנהל זה כשנתיים באמצעות דו"חות סדרתיים שמפיקים ארגוני שמאל קיצוני המתארים את חיילי צה"ל כאלה שכביכול מתעללים בשיטתיות ובעקביות בילדים פלסטינים. לקמפיין שותפים "מועצת הפליטים הנורבגית", "האגודה הבינלאומית לזכויות הילד פלסטין", ו"להציל את הילדים". מדובר בארגונים שלחלקם קשרים מתועדים עם ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" ושהיו בין מגישי התלונות בבית הדין נגד ישראל הבינלאומי בהאג (‭.(ICC ‬

התכנים של "קמפיין הילדים" נקבעים בהתאם להכוונה של ארגון האו"ם, יוניס"ף, ושל סוכנות האו"ם הבלעדית לפלשתינים, אוצ'ה (‭,(OCHA‬ המסיתה נגד ישראל כבר עשרות שנים, כאשר המטרה הסופית היא להכניס את צה"ל לרשימה השחורה. "אנו רוצים להכניס את הכיבוש ל'רשימת הבושה'", הכריז עיאד אבו קטאש מ"האגודה הבינלאומית לזכויות הילד בפלסטין".

בכיר בארגון "להציל את הילדים" הכריז ב-‭2015‬ כי מטרת הארגון שצה"ל ייכלל ברשימה. מדובר על רשימה שנתית שמפרסם מזכ"ל האו"ם, מורכבת כמעט כולה מארגוני טרור כמו דאעש, אל-קאעידה והטליבאן.

חקירה של מכון ‭ NGO‬ מוניטור מעלה כי הקמפיין מתנהל מתוך ישראל, בעזרת פגישות תיאום תקופתיות של מוביליו. חלקם אזרחים זרים המקבלים אשרות כניסה לארץ וחלקם עובדי או"ם. בה בעת, הכתובת של אוצ'ה ממוקמת במזרח ירושלים לא הרחק ממשרד המשפטים, ברחוב סנט ג'ורג'. ארגונים אלה מוכרים במערכת הישראלית כמכפישים של ישראל בעולם, אך בממשלה ממשיכים להתיר את פעולתם.

עוד עולה מחקירת המכון כי המימון לקמפיין מגיע ממדינות אירופה ומהאיחוד האירופי. מאז ‭ 2018‬ העניק האיחוד האירופי מימון על סך של לפחות ‭ 3.2‬ מיליון יורו למיזמים המקדמים את "קמפיין הילדים", לצד ‭ 6.7‬ מיליון מממשלות אירופה (בריטניה, נורבגיה, בלגיה, שווייץ ועוד) ומסגרות של האו"ם. ב‭NGO- ‬ מוניטור מזהירים כי בדומה לתהליכים אחרים נגד ישראל באו"ם, כגון הרשימה השחורה של "מועצת זכויות האדם", כך גם במקרה זה, צה"ל עלול למצוא עצמו ברשימה, למרות ההקפדה על נורמות מוסריות גבוהות.

ממשלחת האיחוד האירופי בישראל נמסר בתגובה כי "האיחוד לא מודע ולא משתתף במערכה שמטרתה להוסיף ישות ישראלית או פלשתינית לדו"ח השנתי של האו"ם בנושא ילדים וסכסוך מזוין". במשלחת מוסיפים כי "קידום זכויות הילד והגנה עליהן עומדים בראש סדר העדיפויות של מדיניות זכויות האדם של האיחוד".