אלימות במשפחה
אלימות במשפחה iStock

איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ערך סקר בקרב 699 עו"סים על מנת להבין את השלכות משבר הקורונה על השירותים החברתיים בישראל

מנתוני הסקר עולה תמונה עגומה אודות השפעת מגיפת הקורונה על המצב הכלכלי, הנפשי והחברתי, זאת לאור הטיפול הממשלתי הלקוי.

91% מהעובדים הסוציאליים דיווחו על קושי של מטופליהם במימון צרכים חיוניים כמו מזון, דיור, מים וחשמל, 68% דיווחו על גידול בפניות על מצוקה כלכלית, 56% דיווחו על קריאת עזרה מאנשים שלא נזקקו לפני הקורונה לשירותי הרווחה, 85% דיווחו על זינוק במספר הפונים, 72% דיווחו על פגיעה ביכולתם לתת מענה לבעיות ו-43% סיפרו שהם נאלצים לדחות פניות יותר מאשר בעבר או לייצר רשימות המתנה לקבלת השירות.

בנוסף, 79% מהעו"סים דיווחו על גידול בפניות הנוגעות למצוקה רגשית ונפשית, 59% על עלייה בפניות על בדידות, 23% על עלייה בשימוש בסמים וחומרים מסוכנים אחרים, 13% אמרו כי יש גידול בדיווח על פגיעות מיניות, 44% דיווחו על עלייה בפניות על אלימות במשפחה ו-36% מהם דיווחו על גידול בקשיים בלימודים ובנשירה ממסגרות.

97% ציינו שיש פגיעה בעבודה וההכנסה של שכירים ו-95% ציינו שיש פגיעה בהכנסה של עצמאיים, מתוכם 73% הדגישו שהפגיעה היא במידה רבה או רבה מאוד.

כמו כן, 26% דיווחו על גידול בפניות בנוגע לתעסוקה והכשרה מקצועית, 35% דיווחו שהם נאלצים לצמצם עיסוק בפעילויות מניעה ו-20% שיש להם קושי יותר מבעבר לתת מענה למקרי חירום. 16% ציינו שנאלצו לצמצם את המענים בתחום מיצוי הזכויות.

לדברי יו״ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, עו"ס ענבל חרמוני, "בשנה האחרונה אנו מתמודדים עם גידול של עשרות אחוזים בפניות ובהעמקה מטאורית של המצוקות. הילדים שנפגעים בבית, הנערים שנכבים מול הזום, הקשישים שמסתגרים בבדידותם, האלימות הגואה כלפי נשים. יש אוכלוסיות שמעולם לא היו בשירותי הרווחה וכעת מתקשים לסגור את החודש".

"המדינה לא השכילה להגדיל בהתאמה את המשאבים בשירותים החברתיים, ולכן לעובדות ולעובדים הסוציאליים אין יכולת לתת מענה, ובקושי לכבות שריפות. אם המדינה לא תתעורר היום ותשקיע את מה שנדרש - המגפה החברתית תתפוצץ לנו בפנים", הוסיפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו