טורקיה
טורקיהפלאש 90

איחוד הרבנים במדינות האיסלאם שהוקם לפני כשנתיים כונן בימים אלו את מועצת חברי נשיאות האיחוד שתאגד את הפעילות היהודית בארצות ערב.

האיחוד הוקם על ידי רבנים שגרים בלמעלה מ־14 מדינות וטריטוריות מוסלמיות בכל רחבי העולם ופועלים במדינות אלו במסירות נפש.

בנשיאות האיחוד שמאגד רבנים בכירים מותיקי רבני הקהילות השונות יוצאי מדינות האיסלאם יכהנו בין היתר הרב שמעון גד אליטוב, חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב חיים ביתן הרב הראשי לתוניסיה, הרב דוד רפאל באנון בד"ץ מונטריאול ורבנים נוספים מהארץ ומחו"ל.

כל אלה מכהנים לצד הרבנים חברי הארגון שמאגד רבנים מכל החוגים, ספרדים כאשכנזים, שלוחי חב"ד ורבני קהילות אשר המשותף לכולם הוא כהונה רבנית בקהילות היהודיות במדינות החברות באיגוד.

"האחדות היא ערך עליון" אומר הרב מנחם מנדל חיטריק רב קהילה בטורקיה מייסד ויו"ר האיחוד. "איחוד הרבנים הזה מביא לידי ביטוי את מציאותם של רבנים במדינות מוסלמיות וערביות, שלא תמיד מקיימים יחסים עם ישראל.

"במדינות האיסלאם יש כבוד רב לדת ולרבנים, ולכן אנו פועלים לחזק את הרבנים ולהיות קול למען התורה והמצוות, פעלנו גם לכונן את הרכב נשיאות הרבנים המכובדים של הארגון על מנת להסתייע בנסיונם העצום ובעצתם החכמה של גדולי הרבנים של עולם הרבנות יוצאי מדינות האיסלאם שמבינים את הרגישויות הנכונות".

האיחוד יפעל להורות הלכה לפי דרכו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל לאור הוראותיו של ממשיך דרכו הראשון לציון הרב יצחק יוסף. "הקהילות העתיקות וההיסטוריות, כמו של טורקיה, מרוקו ותוניסיה, הן קהילות שכל בית ישראל נשען עליהם, ומהן יצאה תורה לעם ישראל במשך הדורות. כמובן שיש לשמור ולשמר את הצביון הספרדי והמזרחי של קהילות אלו, לפי דרך הפסיקה של הראשון לציון שליט"א", אומר הרב חיטריק וקורא לכל הארגונים היהודיים וארגוני הרבנים לתת יד לחיזוק החיים היהודיים ברחבי העולם המוסלמי.

למעלה ממאה עשרים אלף יהודים גרים במדינות מוסלמיות, הקהילה הגדולה ביותר נמצאת באזרבייג'אן, בה גרים יהודים למעלה מ־ 2,500 שנה בנוחות ובכבוד. הקהילה השניה בגדלה היא בקזחסטן.

בזמן הקרוב צפוי להתקיים כינוס בהשתתפות הרבנים הגאונים חברי הנשיאות יחד עם הרבנים חברי הארגון ובהשתתפות הראשון לציון הרב יוסף בו יועלו על הפרק ענייניים שעל סדר היום וידונו בדרכים לסיוע לצרכי הקהילות היהודיות בכל מדינה ומדינה לפי צרכיה.