הרב חיים נבון
הרב חיים נבון צילום: אורן ברקאי

הרב חיים נבון הוציא היום (חמישי) ספר חדש בשם 'מדינה קטנה לעם גדול' בהוצאת 'ידיעות ספרים', המציג "הצעה למדינה יהודית רזה", כלשונו.

זהו הספר הארבעה עשר שהוציא הרב נבון. "בספר הזה אני מנסה להציג חשיבה מדינית יהודית שמתמודדת עם החשיבה הליברלית העכשווית", הסביר בחשבון הפייסבוק שלו.

"נקודת המוצא שלי היא סתירה לכאורה בין שתי עמדות, ששתיהן רווחות בציבור הדתי, ושגם אני מקבל את שתיהן: 1. למדינה יש חשיבות דתית גדולה; 2. לא טוב שהממשלה תתערב בכל תחום בחיינו", כתב.

לדבריו, "פעם חשבנו שמההנחה הראשונה נגזרת שאיפה למעורבות ממשלתית אינטנסיבית ולכפייה ממשלתית רחבה: אם המדינה היהודית כל כך טובה, אז שנרגיש אותה כמה שיותר, בכל תחום בחיינו. בספר הזה אני מנסה להראות למה זה לא כך".

"מתוך התנ"ך ומקורות חז"ל, ולהבדיל - מתוך התמודדות עם ההגות העכשווית, וגם עם מציאות חיינו, אני מנסה להראות שמדינה יהודית צריכה להיות דווקא מדינה מאופקת מאוד מבחינה שלטונית", אמר. "לא משום שחירות הפרט היא ערך עליון ויחיד שאסור לפגוע בו, אלא כדי להותיר מקום למעגלי הקיום הקרובים והיותר טבעיים שלנו: משפחות, קהילות, רשויות מקומיות. אני בעד יותר חופש בחינוך ובשירותי דת, לא רק למען החופש, אלא בעיקר למען הדת והחינוך שלנו".