ראש העיר ירושלים משה ליאון בראיון באולפן ערוץ 7 ערוץ 7

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, מספר בראיון מיוחד באולפן החדש של ערוץ 7 על ההתמודדות עם מזג האוויר הסוער ועם נגיף הקורונה ברחבי העיר.

על מזג האוויר והשלגים אומר ליאון כי בימים שכאלה הוא עובר ממקום למקום ברחבי העיר. זהו אינו יום לעבודה משרדית. "אנחנו באירוע חיובי של שלג, אירוע משמח וכך אנחנו מתייחסים אליו. בעירייה אנחנו מתייחסים אליו בשיא הרצינות אחרי כמה ימי היערכות וכעת משמח לראות את הירושלמים ואת המבקרים מכל הארץ".

בעירייה ראו כיעד את פתיחת הצירים על מנת לאפשר התנהלות שגרה בצל מזג האוויר הסוער כבר בשעות הבוקר המוקדמות. "התייחסתי לזה כאל מבצע יחד עם מנכ"ל העירייה וצוות ההנהלה. ראיתי לנגד עיניי את מה שקורה בחו"ל, שם מתייחסים ליום שלג כאל יום רגיל, כאילו זה גשם. אמרתי לעצמי שכך זה צריך להיות גם בירושלים. לצורך כך גייסנו 250 כלי רכב כבדים כדי שבכל העיר מיד עם ירידת השלג הוא גם יפונה, וכך היום בבוקר ניתן היה לראות את צידי הדרכים מלאים בשלג, אבל את הכבישים פנויים, מה שאיפשר לפתוח את מוסדות הלימודים, בהתאם למגבלות הקורונה".

ההיערכות ביממה האחרונה כללה גם לבטים של הרגע האחרון, אם אכן יירד השלג כפי שחזו החזאים או לא ואז ההשקעה תהיה לכאורה מיותרת. "עבדנו על זה ברצינות עם צוות חזאים שנתנו לנו את השעות המדוייקות שבהם צפוי השלג. לא תמיד זה מאה אחוז אבל הם דייקו הפעם ויתכן שירד שלג קצת יותר מכפי שחזו".

על ההתמודדות בעיר עם נגיף הקורונה אומר ליאון: "מזה שנה שלמה אנחנו תחת הקורונה והפכנו מומחים למפה, לרמזורים ולנגיף. אני חש שאנחנו לקראת הסוף. הבנו את זה בעירייה ואנחנו ממנפים את הכול כדי שכמה שיותר אנשים יחוסנו. העירייה מעודדת חיסונים ומקימה מתחמים מיוחדים כמו שיהיה הערב במתחם סלונים במאה שערים, מחר בחסידות בעלז, ביום שני במחנה יהודה ומחר בשער שכם עבור תושבי מזרח העיר".

על העבודה מול התושבים אומר ליאון כי בשכונות שאינן חרדיות וערביות שיתוף הפעולה מגיע לכשבעים אחוזים, באשר למגזר החרדי הוא מציין התקדמות משמעותית שמביאה לכ-50-60 אחוזים, במזרח ירושלים האחוז היה נמוך, כעשרים אחוז בלבד, אבל נרשמת עליה מעודדת. "זה קורה משום שכל מי שלא מתחסן תהיה לו בעיה להיכנס לאירועים, לבתי כנסת, למסגדים, למגרשים, לחזור לשגרה. הממשלה סייעה לנו בכך שהביאה את הדרכון הירוק שמבהיר את הזכויות והחובות של כל אחד. אנחנו בתחנה האחרונה לקראת פסח כי הליך החיסון הוא ארבעה שבועות".

ליאון אינו מתכחש לכך שקיים ציבור שאינו מתייחס להנחיות, אך קובע כי אין מדובר בציבור גדול כפי שמשתמע מהמדווח בתקשורת. "בכל ציבור יש את החריגים שלו. אין ספק שרוב הציבור החרדי שומר על ההנחיות ושלא להדביק ולא להידבק". להערכתו כעשרה אחוזים בלבד מהציבור החרדי, כשלושים אלף איש, אינם נשמעים להנחיות, אך הרוב המוחלט של הציבור הזה, כשלוש מאות אלף איש נשמעים להנחיות ועומדים בכללים.

"אני מסתובב בבתי הכנסיות ובשכונת שערי חסד הסמוכה לביתי ורואה שרוב הציבור שומע להנחיות, בשיא הקור מתפללים בחוץ, עוטים מסיכות. אם מנתחים את ההדבקות בשכונות החרדיות מבינים שההבדל בין האוכלוסייה הכללית לזו החרדית הוא מספר הנפשות בבית. כל חולה מדביק הרבה יותר".

ליאון מתייחס בראיון גם להשקעה שהוא משקיע בניקיונה של העיר, השקעה הניכרת מאוד לעומת שנים קודמות. "מה שהוביל אותי הוא להשריש את נושא השירות של העירייה שצריכה להטמיע את זה שהיא אמורה לשרת את התושב. זה קורא על ידי כך שהעובדים יודעים שאני עונה להודעות שאני מקבל והיום ירושלים היא אחת הנקיות בארץ. זה לא רק שיפור אלא שיפור גדול מאוד. כשיחזרו התיירים והאורחים מכל הארץ הם ירגישו בהבדל".

על ההגירה מירושלים ואליה אומר ליאון כי מטרתו היא להביא כמה שיותר תושבים מרחבי הארץ להתגורר בה. "ירושלים היא עיר שכיף לחיות בה, עיר עם איכות חיים, איכות סביבה, תעסוקה עם בניה של מיליוני מטרים לתעסוקה וכל זה בשלבי ביצוע ממש כעת. מי שרוצה לרכוש דירה בירושלים, עכשיו זה הזמן".

שלג בכותל המערבי יוסף מרקוס

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו