הורי חיילים: ראוי שצה"ל יכבד את חג הפורים

בחיל ההנדסה נענו לבקשת עשרות הורי חיילים, לכבד את חג הפורים ולשחרר את הבנים לביתם - בערב החג

ערוץ 7 , ו' באדר תשפ"א

הורי חיילים: ראוי שצה"ל יכבד את חג הפורים-ערוץ 7
חיילים בשטח. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
צילום: דובר צה"ל

עשרות הורים לחיילים העוברים הכשרה בבית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ) פנו השבוע למפקדים בכירים בזרוע היבשה, בבקשה להתחשב בחג היהודי, זאת לאחר שהחיילים היו אמורים להשתחרר לבתיהם מהבסיס המרוחק בדרום, בבוקר חג הפורים שיחול השנה ביום שישי.

הורי הלוחמים כתבו: "קיבלנו מבנינו הודעה כי הם אמורים להשתחרר ביום שישי. כידוע, יום שישי הינו חג הפורים שמחייב מצוות רבות כגון תפילה מיוחדת ,קריאת מגילה וכו'. שחרור הבנים ביום שישי מבהל"ץ לא יאפשר להם לחגוג את חג הפורים כהלכתו. יום לפני חג הפורים, הוא יום תענית אסתר שבו המחלקה לא בפעילות. בחמישי בערב ב-18:00 מתקיימת קריאת המגילה של ליל פורים".

הורי הלוחמים הזכירו, כי צה"ל דווקא יודע להתחשב בבני מיעוטים, ובימי החגים של עדות לא-יהודיות בצבא ולשחררם לביתם יום קודם מועדים מסורתיים: "ידוע שצה"ל מתחשב במועדים אחרים של מיעוטים, רק מן הראוי שיתחשב גם במועדי ישראל. לכן רצינו לבקש את שחרור הבנים ביום חמישי מספיק מוקדם כדי שיוכלו לחגוג את חג הפורים כדין".

בהתערבות מידית של קצין ההנדסה הראשי, תא"ל עידו מזרחי, שונתה הפקודה, והמפקדים הודיעו לחיילים כי ישוחררו ביום חמישי, ערב החג בזמן התענית.

הורי החיילים קיבלו סיוע וליווי מארגון תורת לחימה, הפועל לשמירה על צביונו היהודי של צה"ל.

כזכור, לחג הפורים מעמד של יום עבודה רגיל בצה"ל, דבר הגורר פגיעה בחג ובחיילים. כפי שנחשף פעמים רבות בערוץ 7 בשנים האחרונות, גיוסי חיילים בפורים, למשל, גרמו לתקלות הלכתיות רבות ולתלונות חיילים והורים למשפחות שומרי מצוות.

בהתערבות של ארגון תורת לחימה, ובעבודה משותפת עם ח"כ בצלאל סמוטריץ', נמנע צה''ל מלגייס חיילים בפורים ותכנן את הגרף בהתאם בדילוג על שני ימי הפורים.

אשתקד למשל, בחרו בצה''ל לדחות את כלל הגיוסים לאחר פורים בכדי לשמר את רצף הגיוסים ביחידת מיטב של אגף כח האדם, לצד כבודם של החיילים שומרי המצוות ומעמדו של החג בצה''ל.

מארגון תורת לחימה נמסר לערוץ 7, "צה"ל הינו צבא יהודי, ואת ימי הפורים אנו מציינים בין השאר על נס המלחמה על זהותנו היהודית כנגד שונאינו. טוב לראות שעל אף הבעיה של מעמד יום הפורים במדינה, מפקדים ערכיים בצה"ל יודעים לתת מקום ראוי לחג ולחיילים בסדיר ובמילואים. אנו מקווים כי מעמד לוח השנה היהודי בצה"ל ייפתר אחת ולתמיד בהובלת ראש אכ"א הנכנס, אלוף יניב עשור והרבנות הצבאית".