משה חוגג יוצא למתקפה

בראיון מיוחד למוסף "שישבת" של "ישראל היום", הבעלים של בית"ר י-ם יוצא למתקפה. נגד ארגון האוהדים, התקשורת, ההתאחדות לכדורגל ועוד

נרי וייס - ערוץ 7 , ו' באדר תשפ"א

משה חוגג יוצא למתקפה-ערוץ 7
משה חוגג
צילום: פלאש 90

"הקנאה בי מעבירה אנשים אומללים על דעתם", במילים אלו ותקיפות עוד יותר בוחר משה חוגג להגיב לכל הפרשיות האחרונות בהן נקשר שמו.

אחרי מספר כתבות באמצעי התקשורת נגדו, נגד עסקיו ונגד שותפיו העסקיים, בוחר משה חוגג לצאת להתקפה בראיון מיוחד שקיימו איתו נעמה לנסקי ושלמה חסיד, ראיון שיפורסם במלואו במוסף "שישבת" של "ישראל היום".

כבר בתחילת הראיון דבק חוגג בטענה כי עסקת רכישת 50% מהקבוצה בידיי השייח' האמירתי חאמד בן ח'ליפה לא פוצצה ולא נפלה. "מדובר רק בדחייה זמנית. בכדורגל כמו בכדורגל, זה לא נגמר עד שזה לא נגמר", אומר חוגג.

בין היתר טוען חוגג כי העסקה נדחתה בשל קשיים שהפעילו מספר גורמים ומאשים בצורה חמורה את הפועל ת"א שהציעה את עצמה לרכישה בחינם לשייח' בן ח'ליפה, ארגון אוהדי קבוצתו 'לה-פמיליה' ש"לא אכפת להם מהמועדון אלא רק מהאג'נדה הגזענית שלהם", ההתאחדות לכדורגל ותקשורת הספורט במדינה אותם האשים חוגג כי אלה "יצאו מגדרן כדי להפיל את העסקה".

לדברי חוגג, היחס השלילי של ההתאחדות לכדורגל ותקשורת הספורט במדינה לבית"ר לא מפתיעה אותו במיוחד לנוכח הענישה הסלקטיבית אותה היא סופגת. "אין לי שום ספק שאם השייח' היה רוצה לקנות את הפועל ת"א זה היה עובר חלק ובקלות, גם מבחינת ההתאחדות לכדורגל וגם מבחינת התקשורת. מדובר בעובדות - הממסד והתקשורת לא מתים על בית"ר".

בהמשך הראיון, הודה חוגג עצמו שיש חורים בעסקה ודברים שגם לו היום לאחר חודשיים מריחים לא טוב, ואם לא יתבהרו אלה, העסקה לרכישת חצי מהמועדון בידיי בעלים מוסלמי אכן תיפול. "יש כמה וכמה דברים לא בהירים. אני לא מתכחש לזה שיש בעיות אמיתיות. אם חצי מהדברים שעלו מכיוונים שונים, כמו חברות חקירות שההתאחדות הפעילה, יתבררו כנכונים - אני לא רוצה את זה. אני עדיין בתהליך של בדיקה. אני לא יודע לקבוע אם העסקה תקרה או לא בסוף. כרגע אני בודק".

חוגג ניסה להסביר ולתרץ איך דברים נראו מהצד שלו: "מסבירים לי שמדובר בבן מלוכה. אני נפגש איתו וכולם פונים אליו, 'הוד מלכותך'. כולם לבושים לבן, חגיגי, צוותים גדולים, משרתים, המון־המון עושר. מכוניות מפוארות, בתים מפוארים, קבלת פנים של מלכים, מובן שיש אמצעים. מעל לכל, אני לא מצאתי ועדיין לא מוצא את המניע. נניח שמדובר ברמאי. בשביל מה לו לעשות את העסקה הזאת?"

חוגג המשיך לטעון לכל אורך הראיון כי בהתאחדות לכדורגל מתנכלים לו ולבית"ר. "אלה דברים הרבה יותר עמוקים וקדומים ממני. תשאלו אוהדי בית"ר ותיקים, והם יגידו לכם שזה המצב כבר שנים. ההתאחדות היא אנשים, ויש שם אנשים שהם נגד בית"ר. אני לא יודע לתת תשובה מוחלטת. אולי יש יריבויות ספורטיביות, אם כי לדעתי זה בעיקר פוליטי. בית"ר מזוהה עם הימין, והממסד בישראל הוא עדיין שמאל".

בהמשך הביע חוגג אכזבה קלה מכך שראש הממשלה נתניהו לא תמך באופן מוצהר ובעברית בעסקה עם השייח', אלא רק צייץ בערבית, ואמר כי "אולי הוא לא רוצה לריב עם לה־פמיליה לפני הבחירות. אני לא באמת יודע, זאת רק פרשנות אישית שלי".

לדברי חוגג, חלק מהתביעות נגדו קשורות באופן ישיר לכך שהוא מחזיק בבית"ר ירושלים. "לא נתקלתי בזה ולא חוויתי את זה בממדים המפלצתיים האלה לפני שרכשתי את בית"ר. יש פה שיטה. הפטנט הוא לא לנצח בבית המשפט. בבית משפט אף אחד לא ניצח ולא ינצח אותי אף פעם. הפוך, אני ניצחתי. לא נוצחתי.

"כשאני נתבע - יוצאים פושים, לא מסתפקים בידיעה סתם. כשאני מנצח - בקושי חצי ידיעה. ניצחתי, ואפילו דאגתי שמנהלי התקשורת שלי יפעלו בנושא - וכלום. התעלמות. השתוללתי מול הצוות שלי, דרשתי שיכניסו את זה. נתבעתי, וכולם פרסמו. עכשיו ניצחתי. למה לא מפרסמים? חוסר ההגינות מצד התקשורת מנוצל נגדי".

"יש מי שמבינים את אופי הפעילות, ויש מי שאומרים לעצמם, 'רגע, יש פה כיס, בוא נוציא משהו'. להוכיח בבית משפט לוקח שנים, ושם הם לא יכולים להוכיח משהו שהוא לא אמת. אבל בינתיים, בקלי קלות משחררים תביעה, כותבים מה שרוצים, הולכים לתקשורת שיכולה לצטט מהתביעה כרצונה ואז מפוצצים כותרות. מדובר בסחיטות. ישב איתי אחד מהאנשים שתובע אותי, ושאל אותי, אתה יודע מה זה גרינמייל? כמו בלקמייל, אבל גרין. הוא לא מצמיד לי אקדח לראש, אלא תובע אותי ורץ לתקשורת. סחיטה חוקית. יודעים שאני לא רוצה לשבת עם עורכי דין כל היום, ולכן כנראה אלך לפשרה, אשלם, ואחזור לעסוק בטכנולוגיה. אבל זה פרוטקשן. אתה הופך לכספומט. אותם עורכי דין צדים עוד ועוד לקוחות עם אותו סיפור".

על השאלה מדוע רכש דווקא את בית"ר ירושלים, כאשר הוא בכלל עד לפני כן היה ספונסר של הפועל באר שבע ומזוהה כמי שאהד אותה, אמר חוגג: "בית"ר עשתה רע. אני חושב שזאת קבוצה מאוד מיוחדת, שבגלל גזענות ותדמית לא טובה, גרמה נזק. נזק תדמיתי. ראיתי שאויבינו משתמשים בקריאות גזעניות של אוהדי בית"ר כדוגמה לישראלים גזענים, שרוצים להרוג את כל הערבים.

"רציתי לתקן משהו, לתקן את הגזענות. ולא בעיר רגילה, אלא בעיר הבירה, בעיר הקודש. אני מאוד מחובר ל'ואהבת לרעך כמוך', וזה הפך לערך המרכזי של המועדון, שמתנוסס על החולצות שלנו, בחדרי ההלבשה, במגרש האימונים. את הערכים האלה אני מקווה לקדם דרך הפלטפורמה המיוחדת הזאת שנקראת בית"ר ירושלים".

העובדות מדברות בעד עצמן. הגזענות והאלימות ביציעי בית"ר ירושלים באמת נעלמה מאז הגעתו של חוגג לבירה במקום הבעלים הקודם אלי טביב. "היום אין את האלימות שהיתה פעם במשחקים של בית"ר. אפס עגול של אלימות, לראשונה בהיסטוריה של המועדון. לפי סקר של הקרן החדשה, ששולחת כבר 15 שנים נציגים לכל המשחקים כדי לתעד קריאות גזעניות, בית"ר ירושלים ניצבה בשנה שעברה במקום הראשון, בצד הנכון של המדד. הכי פחות קריאות גזעניות בכל ליגת העל. בית"ר ירושלים! וזה לא קיבל מספיק תהודה.

בהמשך תוקף חוגג בצורה חמורה את קהל אוהדיו, חברי ארגון 'לה פמיליה', עליהם בעבר אמר מילים טובות והחמיא על המעשים טובים של צדקה ועזרה לזולת שהם מקפידים לעשות.

"הם פלג קטן, בעייתי וקיצוני, שמונע מתוך אג'נדה, שלדעתי בחלקה היא כלכלית. הם מוכרים קיצוניות ומרוויחים מזה כסף. יש מי שמממן אותם. זה ארגון שהוא חצי כלכלי. הוא לא אידיאולוגי.

"טובת המועדון היא לא העניין עבורם. העיקר הוא קיצוניות ושנאה. הם מתבלים את השנאה במעשים טובים. באים לילד שעשו עליו חרם ושרים ומחבקים אותו. זה יפה מאוד. אדם נזקק, הם תורמים לו אוכל. אחלה. אבל זה כלום לעומת הנזקים שהגזענות, הקיצוניות והשנאה גורמות לנו.

"בהתחלה, במשך תקופה מסוימת, אני התבלבלתי עם לה־פמיליה. פגשתי את האנשים ואמרתי שהם טובים ביסודם. האמנתי שאפשר לטפל בעניין הזה וחיבקתי אותם. נתתי להם כוח. אבל מרגע שראיתי שבסוף השנאה מנצחת אצלם, הבנתי שלא מדובשם ולא מעוקצם. פשוט אסור. זה סרטן. סרטן שצריך לגדוע, וחובה עלי להילחם נגד כל זה".

חוגג ציין כי מופעל עליו לחץ גדול להחתים שחקן ערבי בבית"ר, רק כדי לעשות דווקא. "אני לא אביא שחקן בגלל שהוא מוסלמי. לא מוכן. אני אביא רק שחקן שיכול לשדרג אותנו, והדת שלו לא מעניינת אותי".

לגבי המאבק של הקהל נגדו אמר חוגג "אם הקהל של המועדון ירצה להעמיד אלטרנטיבה טובה ממני, או שלא ירצו יותר בדרך שלי, אני אעזוב. באתי לבית"ר רק כדי לתרום ולעשות טוב. לסכם את המניעים שלי לרכישת בית"ר ברצון להתפרסם זה כל כך שטוח ופשטני. זה לא רציני".

"יש בישראל גזענות, ולא רק אצל אוהדי בית"ר. יש גזענות בחלונות הגבוהים. זה יעבור יום אחד, אני מקווה שלילדים או לנכדים שלנו המציאות תהיה אחרת".

בארגון האוהדים של בית"ר ירושלים, 'לה-פמיליה' הגיבו להאשמות חוגג ולכך שקרא להם "סרטן", כשאמרו: "לקרוא לארגון אוהדים שעושה הרבה מעשים טובים: עוזר לילדים חולים, תרומות לנזקקים וכו' סרטן, זה בלתי נתפס, אבל הבנו כבר שהטקטיקה של חוגג להשאיר את עצמו רלוונטי בתקשורת ולתפוס כותרות היא להסיט את האש כל פעם לעברנו. אנחנו לא נרד להכפשות ברמה הזאת.

אנחנו מייעצים למשה חוגג שיתמקד בניהול הקבוצה שנראית רע מאד מקצועית וניהולית ובחייו האישים והעסקים שלו, מאשר להתראיין כל יומיים בכל כלי תקשורת שנותן לו במה.

"ואהבת לרעך כמוך", הסלוגן שמשה חוגג אוהב לנפנף בו בכל הזדמנות נשאר במקרה הזה ובעוד הרבה מקרים, רק סלוגן. אנחנו מאחלים שביתר תצא מאפלה לאורה בקרוב".

כאמור, הראיון המלא יפורסם במוסף "שישבת" של "ישראל היום".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il