לפני הסיירת חשוב שתדעו כמה דברים

לאחר שירותו בצוללות ובלוט"ר החליט אלעד אטיאס לכנס לאתר שהקים מידע על יחידות צה"ל המובחרות והדרך עליהן עבור הדור הצעיר (וההורים).

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' באדר תשפ"א

לפני הסיירת חשוב שתדעו כמה דברים-ערוץ 7
סיירת צנחנים. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

אלעד אטיאס, סטודנט בתחום המחשבים, החליט להקים אתר אינטרנט שיסייע לצעירים המבקשים לשרת באחת מיחידות האיכות של צה"ל לבחור בין ההיצע הרב שמציג הצבא.

על האתר שהקים, 'גיבושים' שמו, הוא מספר בראיון לערוץ 7: "לקחתי על עצמי שיעזור לחבר'ה שמתחילים שירות ולא ממש יודעים מי נגד מי במערכת הצבאית. בשירות שלי הייתי ביחידת לוט"ר שעובדת עם רוב הסיירות בצה"ל, הכרתי אנשים ואמרתי לעצמי שנכון לנצל את הקשרים שיצרתי כדי להועיל והקמתי את האתר".

"באתר יש הסברים על היחידות, על מה שהן מחפשות, איך להתכונן לגיבוש וליום הסיירות. אני מרחיב על החטיבות ותפקידי הלוחמה לצד תפקידי מודיעין שונים. המטרה היא שחבר'ה צעירים יראו בצבא קרש קפיצה להמשך ולא מועקה, שיתנו את הכי טוב שיש בתקופת השירות שלהם".

אטיאס מספר על מקורות המידע שאותו הוא כולל באתר שלו ואנחנו שואלים אם הוא לא הופך לקצת שופט בין היחידות השונות. "את המידע אספתי מאנשים ששירתו ביחידות. אני יכול לספר על שיחה שקיבלתי אתמול מקצין מיחידה מובחרת התקשר ואמר שהוא אוד אוהב את מה שעשיתי ורוצה לעזור ולתת תשובות לשאלות על החידה. כלומר מדובר בנתונים מאנשים ששירתו שם ויודעים מצוין".

"כשהתגייסתי זה היה לצוללות וכשהגעתי לראיונות לא ידעתי שיש דבר כזה יחידת לוט"ר. המערכת לא יכולה להגיע לכל האנשים והרבה אנשים לא מקבלים את כל המידע. מי שסיים מסלול צוללות לא מסיים מסלול שייטת ולהיפך. זה מתמקד ביכולות ותכונות שונות של האנשים".

האם לא כל בוגר יחידה "מורעל" על היחידה שלו ובהתאם מתאר את השירות שלו ביחידה? אטיאס סבור שאכן כך היא המציאות אך בראיונות שעורך צה"ל "המראיינים יודעים טוב יותר מי מתאים ומי לא".

"מהפרויקט הבנתי שכל אחד יכול להיכנס לכושר. כושר הוא לא בעיה. העניין החשוב יותר הוא החוסן המנטאלי. יש אקטים מסויימים שבהם כולם נשברים בהם והשאלה כמה ממשיכים הלאה, כי בשדה הקרב והלחימה אף אחד לא יעשה לך חיים קלים. זה ההבדל בין צוללות לשייטת. בצוללות מאוד חשוב שתהיה לך יכולת למידה גבוה ובשייטת צריך להסתגל למצבי לחץ ולהתמודד עם קשיים פיזיים בצורה טובה. כל יחידה צריכה תכונות שונות ויש מי שמתאים למסלול הזה ומישהו למסלול אחר".

אטיאס גם אינו שולל מצב בו מועמד לשירות שחשב על מסלול מסוים יגלה מהמובא באתר שלו שהמסלול אינו בהכרח מתאים לו ויעדיף מבלול אחר. לדברי אטיאס המטרה היא לעזור לכל אחד להגיע למקום המתאים לו ואם הדרך להתאמה שכזו עוברת גם בשלילת מסלול שאינו מתאים הרי שגם בכך יש תועלת. בהקשר זה הוא מציין כי מי שנפל ממסלול טיס או חובלים בשלבים מתקדמים יתכן ולא ימצא את עצמו ביחידה מובחרת אחרת שכן התקופה שנותרה לו עד תום השירות קצרה מכדי להכשיר אותו ליחידה החדשה. מציאות שכזו תימנע אם מועמד לשירות יבחר מלכתחילה במסלול המתאים לו יותר.

באתר, מדגיש אטיאס, אין חשיפה של סודות שביטחון השדה הצה"לי אינו מאפשר לחשוף. רוב מוחלט של הנתונים קיים ממילא ברשת וניתן להגיע אליו בנבירה מעמיקה יותר, אלא שהוא מרכז את הנתונים כולם למקום אחד ומוסיף להם את השיחות והמסקנות ממפגשים עם לוחמים וקצינים לשעבר.