עולם הרווקות: מה עושים עם הייאוש?

הדרך אל הזוגיות מלווה לא פעם בתחושת ייאוש. כיצד לא ניתן לו להשתלט עלינו, ואיך בכל זאת נצליח לחדש כוחות לקראת הדייט הבא?

ד"ר ציפי ריין , י"ז באדר תשפ"א

עולם הרווקות: מה עושים עם הייאוש?-ערוץ 7
ציפי ריין
צילום: נתן 'פנימה'

זה מתרחש באין רואים. הייאוש מזדחל ונכנס לו פנימה. כמו נחש שחור הוא נלפת סביב הצוואר, ומדכא כל חלקה טובה של תקווה שעוד נותרה.

זה קורה בערב לפני הדייט עם הבחור ה-56 כשאת פתאום מסתכלת במראה על העיניים של עצמך ורואה שאת ממש לא מאמינה שייצא משהו גם מהדייט הזה.

זה קורה כשאתה מסתכל על הבחורה שאתה יוצא איתה כבר חודש וחושב שאין סיכוי שיתפתח פה משהו רציני כי עדיין אתה לא מרגיש מספיק אליה. וזה קורה לפעמים סתם בלי סיבה בעיקר בלילה במיטה כשמרגישים כל כך לבד ומיואשים מהאופציה שימצא בן או בת הזוג עבורכם.

הבעיה עם הייאוש הינה שהוא פועל כמו אפקט פיגמליון, כמו נבואה שמגשימה את עצמה, ככל שמרגישים אותו יותר חזק כך הוא משפיע חזק יותר על המציאות. כלומר כשאת יוצאת עם תחושת ייאוש לדייט ועם מחשבה שלא יצמח פה שום קשר זוגי, כמעט ואין אפשרות שיתפתח קשר רגשי.

הייאוש שאת מרגישה מוקרן החוצה והבחור פשוט סופג וקולט. וגם כשאתה יוצא לפגישה עם הבחורה שאיתה אתה יוצא כבר חודש ומיואש מהאפשרות שיתפתח ביניכם מספיק רגש, הייאוש הזה מקרין אליה והיא מגיבה אליו. היא חוששת שהקשר יסתיים ומסתגרת כדי לא להיפגע וזה גורם לך להתרחק עוד יותר ועוד פחות להרגיש כלפיה.

אז מה עושים עם הייאוש?

מנסים להפסיק את מעגל הקסמים של הייאוש. לנסות להחזיר את זיק האמון לעיניים. ליצור דיבור פנימי אחר שמאמין שהפעם תהיה אחרת. שהפעם הדייט יצליח ושהפעם יתפתח קשר זוגי שיוביל לחתונה. וזה לא פשוט לצאת ממעגל הקסמים של הייאוש, כי הוא אורב בפינה ומתחכם ויודע איך ליפול בקסמיו. הוא תמיד אומר: אם עד עכשיו זה לא הלך למה שהיום יהיה אחרת? אבל ברגע שמצליחים לשים אותו בצד ולפעמים גם לענות לו, פתאום נכנסת התקווה ומאירה את העיניים והיא זו שמאפשרת שהפעם זה יצליח.

ולכן עדיף לצאת פחות, ולחכות שהחשק והתקווה יופיעו יחד עם הדייט. ולכן, כשמישהו אומר לך 'מה אכפת לך לצאת איתו?' או 'זה רק ערב אחד שתצא איתה - מה יש לך להפסיד?'. התשובה היא שלפעמים כשאתה כל כך מיואש וכשאת כ"כ לא מאמינה וכ"כ לא בא לכם לצאת, עוד דייט אחד יכול להיות עוד מזון לייאוש ההרסני. עוד ערב שמוסיף לחוסר אמונה ביכולתך למצוא בן/בת זוג.

מצד שני, שווה לפעמים להילחם בייאוש ולצאת לדייט למרות שהוא/היא לא בדיוק מה שאתם מחפשים. כי לפעמים כשמאמינים – קורים ניסים. צריך רק פעם אחת שהנס הזה יקרה לך, וזה מה שיוביל לחתונה המיוחלת.

אז לכל המיואשים שבינינו, תחליטו שהיום זהו רגע השינוי שיאפשר לתקווה להיכנס ולהשפיע.

ברביעי הקרוב תתארח ד"ר ציפי ריין בפרויקט 252 לשיחה בנושא: "תהליכי בחירה: איך יודעים שזה 'זה'?".

עדיין לא בפרויקט 252? היכנסו עכשיו וקבלו כלים מדהימים ליצירת זוגיות מהירה וקלה. לפרטים לחצו כאן.