ליל הסדר בפתח: עשרת הדיברות להורים

ליל הסדר תמיד היה נושא רגיש בקרב הורים למחפשי זוגיות. ד"ר ציפי ריין בעשרה כללים שיגרמו לכולם להרגיש נעים סביב השולחן המשותף

ד"ר ציפי ריין , כ"ג באדר תשפ"א

ליל הסדר בפתח: עשרת הדיברות להורים -ערוץ 7
ציפי ריין
צילום: נתן 'פנימה'

ערב ליל הסדר, כל המשפחה יושבת סביב השולחן: ההורים, שלושת האחים עם בנות זוגם וילדיהם, וגם האחות הקטנה ובעלה הטרי.

אמא מעיפה מבט אוהב וסורקת את היושבים סביב השולחן במבט מלא סיפוק, עד שהיא מגיעה לכסא הריק של הבת הבכורה.

לרגע ליבה מחסיר פעימה מהעצב שבחסר בנוכחותה של בתה. השנה בתה נסעה לעשות סדר במקום אחר. כרגיל, אמא לא מבינה את ההחלטות של בתה. איך היא מבכרת להשתתף בסדר במקום נידח בחו"ל מאשר להיות בסדר המשפחתי. והיא אכן אמרה לה את עמדתה בעניין ב"עדינות": "מה יש לך לחפש בהודו שאין פה איתנו?". ואם להיות כנים, היא גם לא הבינה למה בתה בת ה-30+ (היא אף פעם לא אומרת שבתה בת 35, אלא תמיד מספרת שהיא קצת מעל 30) - נפרדה מהבחור האחרון שהיא יצאה איתו וגם מזה שלפניו וגם מזה שלפניו...

דווקא הסדר הזה היא כל כך קיוותה שגם בתה הגדולה כבר תהיה מסודרת, ושכשהיא תשיר 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה' היא כבר לא תצטרך לשאת תפילה אישית משלה על גאולתה של בתה מרווקותה.

אבל עיקר כאב הלב של האם נובע מהמרחק והתהום הפעורה שנוצרו עם אותה בת בכורה שעד לפני מספר שנים הייתה יד ימינה, ולא היה ניתן לחשוב על הכנת הסדר בלעדיה ואילו כעת כל שנה שעוברת מרחיקה אותה ממשפחתה ומאמה.

כשהשנה היא ביקשה מעט עזרה, הבת צעקה עליה על ניצול מצבה וסירבה לנקוף אצבע מעבר לשימוש באצבעותיה במקלדת המחשב להזמנת כרטיסי הטיסה לחו"ל. האם כל כך נפגעה, היא הרי לא נגשה לבתה לבקש עזרה כי היא רווקה, אלא מבחינתה זו הייתה הזדמנות לנסות לשחזר משהו מהקירבה שפעם הייתה ביניהן, ולחזור לפשטות שפעם נעשו בה דברים.

ואילו במקום אחר, מעבר לים, עוברות עיניה של בחורה אחת על פני הסועדים הרבים בבית חב"ד ולשניה אחת לבה נחמץ. לרגע היא חושבת על משפחתה שעורכת השנה סדר בלעדיה. הגעגועים לביתה מתעוררים בליבה. הרי היא כל כך אוהבת את הוריה ואחיה. אך שניה מאוחר יותר היא נזכרת בליל הסדר בשנה שעברה. בגלל הצפיפות וכמות האחיינים שגדלה, אמא שלה דפקה על דלת חדרה וביקשה, אם אפשר, ששתי האחייניות בנות ה-6 וה-4 - ישנו יחד איתה בחדרה. היא נזכרת כיצד אמה כעסה כשהיא לא התלהבה להיענות לבקשה. בלית ברירה, רק כי לא רצתה לעורר מהומה, היא מצאה את עצמה צפופה בחדרה עם שלוש אחייניות שגם העירו אותה בבוקר מוקדם כי היה להן חלום רע. היא נזכרת איך כל החג לא הייתה לה דקה אחת של שקט ושלווה לעצמה. היא נזכרת איך דווקא ממנה ציפו ליותר עזרה, כי לה אין ילדים. וכשהיא התישבה לבסוף לשולחן - היה שם כל כך הרבה בלאגן שכבר היה עדיף לעבוד ולשטוף כלים.

למרות שכולם היו נחמדים - לבה נחמץ על זה שגם השנה היא לא תוכל להתלונן כל הזמן על התינוק שמעיר והבעל שנרדם. והיה שם רגע מביך במיוחד כשאמא נשאה תפילה לרגע בו הבת תגאל במהרה. אז זהו, למרות הגעגועים והאוכל התפל היא כאן בהודו בסדר - והכל יהיה גם בסדר.

ערב ליל הסדר בפתח, במקומות רבים במשפחות רבות ישנם כסאות ריקים של ילדים רווקים שביכרו לעשות את הסדר בחו"ל או עם חברים. וכדי שליל הסדר יעבור בשלום אני מעוניינת להציע את עשרת הדיברות לסדר עם רווקים:

1. גם אם אין מקום בביתכם לשכן את כל ילדיכם ונכדיכם אל תבקשו מהרווק/ה לוותר על חדרו – זו הפינה שלו והבית שלו כרגע, וגם המקום שלו בתוך כל הרעש והבלגן של הנכדים.

2. לפני הסדר, במידה ואתם זקוקים לעזרה, היעזרו גם בילדים הנשואים (והנכדים) ולא רק בילדים הרווקים.

3. גם במהלך הסדר נסו לרתום גם את אלו שיכולים לעזור מהילדים הנשואים. כדי שהבן/בת הרווקים לא ירגישו שהם על תקן המשרתים.

4. במהלך הסדר – אין להתפלל או לדון בנושא הרווקות בפומבי או בצד.

5. אין לומר 'בקרוב אצלך...'

6. כדאי לחשוב לעומק לפני שמבקשים בייביסיטר בחג מהבת או הבן הרווקים. בעיקר בחג, בייביסיטר על האחיינים יכול להיות נקודה כואבת שמדגישה את הרווקות.

7. במידה והבן או הבת הרווקים אינם מעוניינים לבוא לליל הסדר בבית – נסו לדבר על ליבם ולשכנע בעיקר במילים שמשקפות כמה הוא/היא חשובים לכם.

8. אבל במידה והוא/היא מתעקשים, הבינו לליבם ואפשרו להם בהרגשה טובה לעשות את הסדר במקום המתאים להם.

9. במידה והבן/בת עושים סדר במקום אחר ולא איתכם – אל תרכלו עליהם כל החג עם האחים האחרים.

10. המשיכו להאמין ושדרו לילדכם הרווקים שאתם אכן מאמינים ששנה הבאה בסדר הם איתכם ונשואים.

ד"ר ציפי ריין היא פסיכולוגית, מטפלת זוגית ומשפחתית, מנהלת המרכז למשפחה במכללת אורות.

ברביעי הקרוב, כ"ו אדר (10.3 למניינם) בשעה 21:00, תתארח ד"ר ציפי ריין בפרוייקט 252 לשיחה בנושא: "השלימות שבבחירה: איך לא להתחרט על הבחירה שלי?".

הצטרפו למנויי פרוייקט 252 דרכו תלמדו זוגיות ותמצאו בקלות, דרך לחיצה כאן.