ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין צילום: רויטרס

התקדמות משמעותית נרשמה היום (ה') במגעים להשבתה של הצעירה הישראלית שחצתה את הגבול לשטח סוריה. אלוף (מיל') גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, שוחח עם אריה אלדד ורוני בר-און ב־103fm על התיווך הרוסי בפרשה, ובהמשך גם התייחס לשיחת הטלפון שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כחודש אחרי שנכנס ביידן לתפקיד.

"לרוסיה יש מנופי לחץ גדולים עלינו", הסביר איילנד והתייחס למעורבותה של המדינה בניהול משא ומתן עם סוריה על מנת להשיב את אותה בחורה צעירה לארץ. "הרוסים רוצים להוכיח גם בדברים הקטנים וגם בדברים הגדולים, שאם אנחנו רוצים לפתור בעיה אנחנו צריכים לבוא אליהם. התיווך המדובר לא עולה להם כלום, והנה פוטין מתגלה כהומניטרי. מה רע?"

בהמשך, הביע דעתו איילנד על שיחת הטלפון בין נתניהו לבין הנשיא ביידן. "הקלישאה על כך שחשיבות השיחה היא בעצם קיומה נכונה במקרה הזה, אבל אני לא בטוח עד כמה הדיאלוג הישראלי-אמריקני קיים כהלכה", הוא טען והסביר, "ישנם נושאים שונים בהם ישראל יכולה להשתמש במנוף אמריקני, ואלה נושאים שאני לא בטוח עד כמה הם עולים על השולחן. אחד הנושאים האלו הוא מדינת לבנון".

"לבנון נמצאת בכאוס נוראי, כלכלי ובריאותי, היא זקוקה לסיוע אמריקני כלכלי. ככל שיש כרגע ממשל ונשיא ייצוגי בלבנון, הממשל האמריקני יכול להגיד שהוא מוכן לסייע ללבנון, בתנאי שמדינת לבנון תתחייב לסגור את מפעלי הטילים המדויקים של חיזבאללה, ואם לא אז לא רק שארה"ב לא תסייע להם כלכלית, אלא תטיל סנקציות על לבנון", הסביר איילנד על ההשפעה שיכולה להיות לאמריקאים על החזית הצפונית של ישראל.

"חיזבאללה מאוד זקוק ללגיטימציה בינלאומית, ואם עושים פה קמפיין נכון שרובו בלוחמה פסיכולוגית, אפשר להציע למדינת לבנון את האפשרות להינצל מהמשבר הנוראי שהיא נמצאת בו. עוד מעט לא יהיה שם אוכל וגם לא דלק לחשמל, והיא יכולה לצאת מזה בעזרת סיוע אמריקני. זה יעלה לה בדבר קטן, לא בפירוק של חיזבאללה או בפירוק הנשק, אלא בהקפאת פעילות מסוימת", אמר איילנד והדגיש, "אם מהלך כזה יצליח, המפסידים הכי גדולים יהיו איראן, ונשיג את זה בלי להתעמת עם האירנים ישירות".

בהמשך, התייחס איילנד גם להחלטת בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל וחמאס בחשד לפשעי מלחמה. "זאת סכנה שיכולה ללכת ולגדול, וארצות הברית היא זו שיכולה לגדוע את זה מהר", טען איילנד. "ביידן, בניגוד לדונלד טראמפ, יודע לדבר עם מדינות אירופה גם על הדברים האלה".