לוויתן ללא רוח חיים נפלט לחוף ניצניםדוברות רשות הטבע והגנים

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, תקיים הערב (חמישי) הערכת מצב נרחבת עם גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה וכלל הגורמים הרלוונטיים בעקבות זיהום הזפת שהתגלה בחופים ברחבי ישראל.

ביומיים האחרונים אותרו נחיתות של זפת בחופי 16 רשויות מקומיות בישראל: המועצה אזורית מטה אשר, עכו, חיפה, טירת הכרמל, חוף הכרמל, ג'יסר א-זרקה, חדרה, עמק חפר, חוף השרון, נתניה, הרצליה, תל אביב, בת ים, ראשון לציון, אשדוד, וחוף אשקלון שבה התגלו הבוקר נחיתות זפת.

בדיון ייבחנו הפעולות המתבצעות בשטח, הפעולות לאיתור מקור הזיהום והצפי לימים הקרובים. בהערכת המצב גם יותווה קו הפעולה למיגור גושי הזפת ולאיתור מקור הזיהום.

על פי סוג הזפת ומרקמה, ההערכה היא כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שייט שעבר מול חופי ישראל. אנשי היחידה הימית נמצאים בקשר עם המרכז בהאזורי לתגובה לזיהומי ים וחופים במזרח התיכון ועם הסוכנות האירופית EMSA, בניסיון לבדוק מקורות אפשריים לאירוע מסוג זה.

המשרד להגנת הסביבה הגדיר את האירוע כ"בין-מקומי" ברמה TIER 2B- באירוע כזה, לא ידוע מקור הזיהום ופעולות הניקוי מבוצעות על-ידי בעלי תוכניות החירום המקומיות שנפגעו מהזיהום, בהנחיית היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה.

השרה גמליאל אמרה כי "אירוע הזפת בחופים חמור סביבתית. התמונות של בעלי החיים המכוסים בזפת ללא רוח חיים שוברות את הלב. נפעל לאיתור את מקור הזיהום, נמצא את האחראים לו ונמצה איתם את הדין".