ראש העיר ליאון עם צ'רנה מוסקוביץ', אלמנתו של ארווין, בשנה שעברה
ראש העיר ליאון עם צ'רנה מוסקוביץ', אלמנתו של ארווין, בשנה שעברה צילום: דוברות

עמותת עטרת כהנים מברכת את ראש העיר ירושלים משה ליאון ואת סגנו אריה קינג על החלטת מועצת העיר לאשר קריאת כיכר על שמו של ארווינג מוסקוביץ' ז"ל בצמוד לשכונת מעלה הזיתים בבירה.

"ד"ר ארווינג מוסקוביץ פעל רבות למען העיר ירושלים ובניינה, זכינו לבנות יחד עם ארווין את שכונת מעלה הזיתים ולגאול יחד שכונות ומתחמים רבים ברחבי העיר העתיקה וסביבותיה", סיפרו בעטרת כהנים.

עוד סיפרו בעמותה: ''הנצחתו על ידי העיריה היא מעשה אצילי וראוי והוקרה חשובה למפעל חייו שלו אנחנו שותפים בהקמת התיישבות יהודית חזקה ומשגשגת בכל רחבי ירושלים".

חברת הקואליציה בירושלים מסיעת מרצ, ד"ר לורה ורטון, הביעה את התנגדותה להנצחה מוסקוביץ' וטענה כי הוא ''איל הון שעשה את כספו מעסקי הימורים בארצות הברית, השתמש בכסף זה כדי לסלק פלסטינים מבתיהם ולשכן בהם יהודים.

''הוא ממש אינו ראוי לכבוד שעיריית ירושלים מבקשת להעניק לו ופעילותו היתה בלתי מוסרית. אחד המתחמים אותם בנה, מעלה זיתים, נבנה בניגוד לעמדה מפורשת של הממשלה – ממשלת נתניהו דאז".

ורטון הוסיפה כי "בראס אל-עמוד חיים כ-25,000 תושבים פלסטינים, בהם מוסקוביץ' נאבק ואותם ניסה לגרש. קיצוניים כבר ניסו בעבר לשכנע את עיריית ירושלים להעניק לרחובות סילוואן שמותיהם של רבנים, והעירייה השכילה לחזור בה מהמהלך. שמות הרחובות והכיכרות בעיר צריכים להיות בעלי זיקה אמיתית לשכונה ועל דעת התושבים, לא אצבע בעין של איש. מוסקוביץ' אינו שם מתאים לראס אל עמוד כמו שהשם דנה אינטרנשיונל אינו מתאים לשכונת הבוכרים".

הנדבן ד"ר ארווינג מוסקוביץ' ז"ל היה רופא, איש חסד ומבוניה של העיר ירושלים. מוסקוביץ' היה נדבן יהודי-אמריקאי שהקים את קרן מוסקוביץ' המסייעת לנזקקים בכל העולם, ותרם כספים רבים לארגוני ימין בישראל ולבנייה יהודית במזרח ירושלים. מוסקוביץ' הלך לעולמו בשנת 2006 בגיל 88.