יש אלטרנטיבה

מלבד תכיפות הבחירות, כשנבחן את פעולתו למען ההתיישבות, נגלה מציאות די עגומה. טורו של קובי אלירז יועץ שר הביטחון לשעבר לענייני התיישבות.

תגיות: קובי אלירז
קובי אלירז , ז' באדר תשפ"א

יש אלטרנטיבה-ערוץ 7
קובי אלירז
צילום: טובי שריד

הצלחותיו של בנימין נתניהו ידועות לכל. מה שמגיע לו, מגיע לו. אבל, למרות הצלחותיו בתחומים שונים, התנהלותו המנהיגותית מעוררת כעס גם בקרב מחנה הימין ולא רק בשל העובדה העגומה שהיא דוחפת אותנו ללכת לבחירות שוב ושוב באופן משתק שכזה.

מלבד תכיפות הבחירות, כשנבחן את פעולתו למען ההתיישבות, נגלה מציאות די עגומה. על אף שנתניהו בעצמו מצהיר שבתקופתו ההתיישבות גדלה והתבססה מאז ומעולם, האמת היא שצמיחה זו קשורה בעיקר לעובדה שתקופת שלטונו הייתה ארוכה יותר מכל ראש ממשלה אחר, הגידול בהיקף ההתיישבות לא בהכרח נובע ממעשיו, אלא מגורמים רבים אחרים שברובם אינם תלויים בו.

גם התירוצים הקבועים מדוע אי אפשר לקדם נושאים תומכי התיישבות (הזירה הבינ״ל והעיתוי) כבר מיצו את עצמם לא אחת והיו מספר הזדמנויות שפוספסו.

אנסה לסקור בקצרה את ענייני ההתיישבות והנוגעים בהם שלא קודמו, ואפילו עוכבו, בתקופת שלטונו של נתניהו:

1. החמצת ההזדמנות ההיסטורית להחיל את הריבונות הישראלית על חבלי המולדת ביהודה, שומרון ובקעת הירדן (ביחד ולחוד), תוך הפקרת חצי מיליון ישראלים תחת שלטון צבאי, למרות שהאמריקנים נתנו אור ירוק שספק רב אם ישוב.

2. מחדל מוחלט בעצירת מגפת ההשתלטות הפלסטינית על השטחים הפתוחים בשטח C שנמצא באחריות ישראלית מלאה והפקרת מיליוני דונמים של אדמות מולדת (גם בתוך הקו הירוק עם צמצום חוק קמיניץ) וחנק ההתיישבות, למרות שאפילו בג"ץ נתן אור ירוק לפינוי חאן אל אחמר.

3. תוצאות עלובות בהסדרת אלפים רבים של בתים בהתיישבות הצעירה והוותיקה והזנחת תושביהם, נתניהו לא אימץ מסקנות של וועדות שהוא מינה, כך לעניין דו"ח אדמונד לוי משנת 2012 וכך לעניין וועדת ההסדרה בראשותה של השופטת חיה זנברג משנת 2018, אימוץ המסקנות אפילו באופן חלקי היה מקדם את פיתרון העניין כבר לפני שנים.

4. חוסר רצון, או יכולת, לקדם רפורמות במערכת המשפט ובמנהל האזרחי על מנת לקדם את המשילות בתחומים רבים ולשפר את יכולתה של ההתיישבות להתפתח בקצב הרבה יותר משמעותי ולהבטיח את אחיזת עם ישראל בארצו בגבולות בטוחים.

אחרי תריסר שנים ברצף של שלטון נתניהו, על ציבור אוהדי ההתיישבות בישראל ועל המחנה הלאומי כולו להסיק את המסקנות המתחייבות מהחמצותיו ההיסטוריות, תרוציו, והיעדר היכולת, או הרצון, לעשות את מה שמצופה ממנהיג לאומי לבצע בתחומים קריטים.

נתניהו, במילים פשוטות, לא מספק את הסחורה.

בבחירות הבאות יש סיכוי להרכבת קואליציה ימנית עם מגוון המפלגות של המחנה הלאומי ללא נתניהו.
כך במידה ולא ישיג 61 מנדטים, במקרה כזה חלקים גדולים מהגוש לא ירצו בחירות חמישיות ויעדיפו להתחבר סביב מנהיג לאומי אחר. בשיתוף פעולה נכון יכולים ביחד להוות חלופה ראויה וריאלית.

סער, גם מהיכרותי האישית וגם הוכיח כבר בעבר שהוא נאמן לערכים הלאומיים בעמידתו נגד התנתקות וגם היום בתמיכתו בריבונות,

בנט, ליברמן (תושב יו״ש) וסמוטריץ גם איתגרו את נתניהו מימין בתוך הקבינט והממשלה וגם מתוך האופוזיציה לאחרונה. אני מאמין שהחבורה הזו שאת כולה אני מכיר אישית, תדע להוביל את הממשלה הבאה להיות יותר ימנית והתיישבותית, מאשר ממשלות נתניהו בעבר.

כל זה יכול להתרחש בבחירות הקרובות.

האלטרנטיבה של בחירות חמישיות היא נזק מתמשך אדיר שמטיל צל ענק על הישגי נתניהו בתחומים בהם הוא אכן הצליח, ואי אפשר לתת לה יד, גם קדנציה נוספת בראשותו לא תפרוץ דרך חדשה להתיישבות ויתכן שאף בצל משפטו הוא גם עלול להתפך ולאתרתג בהתאם...

הגיע הזמן לשינוי.

מציע לחברי הרבים שנתנו בעבר את קולם לנתניהו לחשוב טוב לפני הצבעתכם הרביעית בשנתיים האחרונות ולתת את קולכם לאלטרנטיבה הזו שיכולה לרקום עור וגידים בעזרתכם, בהצלחה.