ראש המכינה הקדם צבאית 'בני דוד', הרב יגאל לוינשטיין, התייחס אתמול (חמישי) בשיעורו ל"זיהוי התהליכים" של יאיר גולן ואחרים.

לדברי הרב לוינשטיין, "יאיר גולן, ממה מפחד? אם זה היה יאיר גולן בלבד ניחא אבל גם אהרון ברק ברק, נשיא בית המשפט העליון שחולל פה את ההפיכה החוקתית הוא פוחד מאותה בעיה - שחס ושלום מדינת ישראל לא תגלגל למקום שבו הנאצים היו. מה גורם להם לפחד ואיפה הטעות שלהם?".

"על איזה טעות מתבססת תפיסתם?" שאל. לדבריו, יש להם שתי הנחות יסוד שגויות. הראשונה היא ש"התהליך הציוני והקמת הלאומיות, בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, היא תוצאה מאביב העמים באירופה, תהליך אוניברסלי של זכויות לאומים שמשווה את הלאומיות הישראלית לכל הלאומים בעולם. ואם לאומיות גלשה ללאומנות, פאשיזם ונאציזם - זה יסוד אוניברסלי באדם וגם בישראל".

"הנחה שנייה - תורת ישראל היא כמו כל הדתות", אמר. "אם ראינו במהלך ההיסטוריה שהדתות הביאו לשפך דמים זה אופיים של דתות. הן כופות, ופולחנים שלא בהכרח מחויבים לקודים מוסריים אוניברסליים, ואנחנו רואים שהנצרות והאיסלאם שפכו דמים לאורך ההיסטוריה".

הרב לוינשטיין הסביר לשיטתו מה הפגם שגרם לשתי הדתות האלה להביא לדם רב כל כך בעולם. "הדת הנוצרית והאיסלאם בנויות על הנחת יסוד; מה זה דת? זה רגש דתי. איפה עומד הרגש המוסרי? הוא לא בהכרח קשור אחד לשני. הרגש הדתי של הקשר של האדם אל מה שמעבר וכל פעם שהתחושה נותנת לאדם שייכות אל המעבר הוא יעשה כל מה שהוא יכול כדי שהתחושה הזאת תתעצם בקרבו. כל דבר שגרם במהלך הדורות להתעצמות הרגשות האלה העצים את זה לאו דווקא בקודים מוסריים".

לדבריו, "הדתות האלה מסיונריות, יש להן עניין לכפות על כל אדם בעולם את אמונתם ודתם. היהדות ודאי לא כזאת. כשהן הגיעו למעמד של קשר עם השלטון או מעמד שלטוני הן נצלו את מעמדן כדי לשחוט בני אדם. הנצרות, כל זמן שהיא שלטה באירופה קראו לזה 'חשכת ימי הביניים'. כפייה, רדיפות מלחמות ודם".

"ברור שתהליך ההשתחררות של אירופה, תהליך החילון, זה אחד התהליכים הכי חשובים שקרו לאירופה", אמר הרב לוינשטיין. "האדם יצא מצפורני דת הזיוף, הנצרות, וככל שהסתלק ממנה בני אדם נהיו נורמליים. שכל, חירות, שוויון, ערכים. כל התכנים הטובים שיש בעולם המודרני הם תוצאה של חילון, הפרדת הדת מהמדינה, שחרור החברה. נטרול כל המרכיבים בדת שבסופו של דבר גרמו לשפך דמים. לכן, תהליך החילון של הנצרות מאירופה זה הצלה לאירופה והצלה לבני האדם".

"האיסלאם, לא צריך להסביר. עד היום רואים מקומות שהאיסלאם שולט איך נראים החיים", אמר.

"כל התפיסה הלאומית הייתה הרצון להשתחרר מאימפריאליזם - ובצדק. אבל כששמים את הלאומיות כערך עליון מעל כל הערכים, כולל מעל המוסר, אז זה יגמר בלאומנות, רדיפה ופגיעה בזכויות אדם. הגענו לפאשיזם, הגענו בסוף לנאציזם", ציין.

"אם אלה שני מנועי הדם שנשפך בהיסטוריה, לאומיות ודת, מצאו להם פתרונות באירופה - סילוק הדת מהחיים, חילון המדינות, וגם פירוק היסוד הלאומי והפיכתו לעל-לאומי. אהרון ברק וכל מי שגדל כחניכי אירופה וכל הפילוסופים הגדולים, הוא מגיע עם החרדות העולמיות. הם חיים את זה באופן אישי והם עושים העתק הדבק ללאומיות הישראלית", כך הרב לוינשטיין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו