הרב עמיחי גורדין: רק לא ממשלת 61

במצב הקיטוב החברתי שבו אנו נמצאים, חלומם של נתניהו וסמוטריץ' על ממשלת ימין מלא-מלא עם 61-62 חברי כנסת עלול להתגלות כחלום בלהות.

הרב עמיחי גורדין , ז' באדר תשפ"א

הרב עמיחי גורדין: רק לא ממשלת 61-ערוץ 7
ראש הממשלה בשיחה עם הנשיא ביידן
דוברות

כשהאנרכיה משתוללת, הגורמים הקיצוניים וההזויים תופסים פיקוד.

כדאי מאוד לשים לב למאבקו החדש של רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני, להקמת אוטונומיה חילונית בתל-אביב.

גם אם מאבקו הבכייני משהו לא יצלח, רוח הפירוד והאיבה שהוא נושא בכנפיו תכה גלים ותזיק מאוד לחוסנה של החברה הישראלית.

אנחנו רגילים לדבר על בית שני שחרב בגלל הפירוד הפנימי, אבל האמת היא שפירוד פנימי הוא הסיבה לנפילתן של מרבית המדינות והאימפריות מאז ומעולם. לכידות חברתית של מדינה היא המרכיב הקריטי ביותר לעתידה וליציבותה.

במצב הקיטוב החברתי שבו אנו נמצאים, חלומם של נתניהו וסמוטריץ' על ממשלת ימין מלא-מלא עם 61-62 חברי כנסת עלול להתגלות כחלום בלהות. ממשלת ה-61 הזאת תהיה ממשלה רעה מאוד לחברה הישראלית. לא רק בגלל שההיסטוריה הפרלמנטרית מלמדת שממשלה בת 61 חברי כנסת היא ממשלה רעועה וקצרת ימים, אלא בגלל אופייה של הממשלה הזאת.

ממשלת החלומות הזאת, יותר משתהיה ממשלת ימין, תהיה ממשלה דתית. מרבית חברי הכנסת שלה יבואו ממפלגות חרדיות-דתיות (אגודה – 7, ש"ס – 9, ציונות דתית – 5 וימינה – 12) מרבית השרים שבה יהיו דתיים והשאר מסורתיים במידה כזאת או אחרת, הסמן החילוני ביותר שלה יהיה ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ח"כ סמוטריץ' הבטיח בליץ חקיקה של שלושה חודשים בנושא המשילות. גם אם כל החוקים והתיקונים שיעביר ח"כ סמוטריץ' יהיו טובים ומצוינים, הם ייתפסו בציבור כהשתלטות הדתיים והחרדים על המדינה, וכתחילתה של מדינת הלכה. זה לא חשוב בכלל שהחוקים הללו נועדו ליצור משילות – בפועל הם יתפסו כהשתלטות דתית על המדינה.

חברי הכנסת החרדים הבטיחו לדאוג להעביר חוק גיוס חדש. איך חוק הגיוס הזה ייתפס על ידי מחצית מהעם שנציגיו אינם שותפים בקואליציה, החצי החילוני של החברה הישראלית? איך יתייחסו אחינו החילונים המשרתים בצבא לממשלה דתית מלא-מלא, שפוטרת חלק ניכר ממצביעיה משירות צבאי ושולחת לצבא רק את מצביעי האופוזיציה (זה לא נכון כמובן, מחצית מקציני המילואים מגיעים מבני הציונות הדתית, אבל זאת תהיה התחושה של רבים מאחינו החילונים).

כשתקום ממשלת ה-61 של נתניהו יצהלו רבים מביננו על הדומיננטיות הדתית של הממשלה. מי האמין לפני שבעים שנה שתקום ממשלה שמרבית שריה שומרי מצוות? אולם רק אדם קצר רואי, האטום לקולות החברה הישראלית הרחבה יחשוב שמשהו טוב יכול לצאת מממשלה כזאת. לא ייקח זמן רב עד שהמטוטלת הפוליטית הזאת תתהפך עלינו ואז נגלה שהזורעים ברינה בדמעה יקצורו.

ב-2013 ניצח יאיר לפיד את החרדים, העביר חוק גיוס ועצר להם את התקציבים. שנתיים מאוחר יותר, כשחזרו החרדים לשלטון, לקח להם בדיוק דקה וחצי כדי לבטל את כל החוקים של יאיר לפיד, ולהפוך אותם לאבק דק. זה בדיוק מה שיקרה עם חוק הגיוס של החרדים ועם חוקי המשילות של ח"כ סמוטריץ'.

כל המהלכים של ממשלת ה-61 (שכנראה אפילו לא תייצג את רוב המצביעים לכנסת, אלא תתבסס על כך שכמה ממפלגות השמאל לא עברו את אחוז החסימה), מוצדקים וחשובים ככל שיהיו, ייתפסו על ידי מחצית מהעם כמהלכים כוחניים של הדתיים והחרדים המנסים להשתלט על המדינה, והבקשה הסהרורית של רם פרומן לאוטונומיה במדינת תל-אביב תהפוך לנחלת רבים.

אנו זקוקים לממשלה רחבה. ממשלה שישבו בה כל הגופים הציוניים מהסיעות החרדיות דרך הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ועד בני גנץ ויאיר לפיד (מחילה גדולה ממפלגת העבודה ההיסטורית שקשה מאוד להגדיר אותה כיום כמפלגה ציונית).

ומה עם הליכוד? אני חושב שכדאי מאוד לדאוג לכך שנתניהו יקבל חנינה מלאה ויפנה את מקומו. זה יעשה חסד גדול איתו בכך שימנע ממנו את הסיכון ללכת לכלא, וזה יעשה חסד גדול עם החברה הישראלית ויאפשר לה תהליך ריפוי פנימי כל כך נחוץ. נתניהו ראוי לחנינה אחרי כל מה שתרם למדינה, ואנחנו ראויים לממשלה רחבה ומתפקדת שבה מרבית האזרחים מרגישים שותפים.

רק לא ממשלת 61, רק לא מלחמת אחים.