מוזיאון השואה בארה"ב
מוזיאון השואה בארה"ב צילום: רויטרס

אנטישמיות בחסות הקורונה: משטרת איטליה פתחה בחקירה לאחר מתקפה אנטישמית שכללה איומים ועלבונות כנגד ליליאנה סגרא, ניצולת שואה יהודיה בת 90 מפורסמת מאיטליה שזכתה בשנת 2018 בתואר כבוד של "סנטורית לכל החיים" מנשיא איטליה.

המתקפה האנטישמית ברשתות החברתיות נגד סגרא החלה לאחר שניצולת השואה הקשישה קיבלה את מנת החיסון הראשונה נגד קורונה, וביקשה לעודד קשישים להתחסן נגד המחלה.

"אלו שמפחדים להתחסן הם או מפוחדים מדי או אינם מספיק מודעים. לכן, כסבתא בת 90, אני אומרת לאחיי ואחיותיי שהגיעו לגיל הזה לא לפחד ולקבל את החיסון. אני לא מפחדת מהחיסון, אני מפחדת מהמחלה", אמרה סגרא. אלא שהנסיון של ניצולת השואה המפורסמת לעודד התחסנות נגד הקורונה הפך במהירות לסיבה למתקפה על רקע אנטישמי נגדה ברשתות החברתיות.

פוסטים רבים שכללו עלבונות וקללות על רקע אנטישמי גררו חקירה מצד משטרת איטליה בחשד ל"איומים על רקע אפליה ושנאה גזעית". בין היתר שאלו גולשים "מדוע היא כן וסבתא שלי לא?", והיו כאלו שאיחלו לסגרא "לסבול מתופעות הלוואי הכי קשות שישנן".

זו לא הפעם הראשונה בשבועות האחרונים שסגרא הפכה למטרה למתקפה אנטישמית. גם בחודש שעבר הופנו כלפיה עלבונות ואיומים אנטישמיים לאחר שהתייצבה בפרלמנט האיטלקי להצבעת אי אמון בממשלתו של ג'וזפה קונטה, ראש הממשלה שהודח.

סגרא נולדה בשנת 1930 למשפחה יהודית, וכאשר היתה בת 8 גורשה מבית ספרה לאחר פרסום פקודות "חוקי הגזע". בשנת 1943 היא גורשה למחנה הריכוז בירקנאו אך הצליחה לשרוד את השואה, ואת השנים שלאחר מכן הקדישה להרצאות וחינוך הדור הצעיר על השואה.