מקאמי"ש, פיוטים לבני ישיבות אריאל פייגלין

מוצ"ש, בית כנסת ירושלמי בשכונת נחלאות, וכמה בחורים צעירים שיושבים ולומדים על מאוולים ומקאמים. הפייטן, הרב שלמה סעיד נחמיאס, הוא ירושלמי, היוזמים צפון אפריקאים, אבל כמו שאתם רואים רוב המשתתפים מגיעים דווקא מתפוצות אירופה.

"המטרה היא לפתוח בחורי ישיבות למסורות שונות בעם היהודי" מספר דניאל דרמון מיוזמי הפרויקט 'מקאמי"ש' (ראשי תיבות של מקאם וישיבה), פרויקט שמתחיל לרוץ בימים אלו ממש, "מסורות שפחות באו לידי ביטוי בעולם הישיבות".

"אנחנו רוצים שבחורי ישיבות יכירו יותר את עולם הפיוט" הוא מסביר, "והייתי רוצה שההיכרות הזו תבוא לידי ביטוי בארוחות שבת בישיבה ובתפילות הישיבתיות. שזה יהיה פשוט יותר מוכר ונגיש, אפילו ברמה שאם בחור ישיבה אשכנזי ישמע תפילה ספרדית הוא ידע מה לענות".

"המהלך הזה יקר ערך בעיניי" אומר גם הרב תומר בוקובזה, ר"מ בישיבת עתניאל ומיוזמי הפרויקט, "מהלך שיכול לחזק בשכבות העומק של תהליך קיבוץ הגלויות שלנו. "ברור לי שאם בחורי ישיבה ציונים דתיים, ולא משנה אם ספרדים או אשכנזים, ירגישו שטבעי להם להתפלל ולשלב תפילות בנוסח ספרדי בישיבה, זו תהיה בשורה גדולה ממש".

"ואם זה יקרה גם בקהילה שלהם" הוא כבר מביע תקווה זהירה, "אם הם יחושו שייכים לעולם התפילה והפיוט ויוכלו גם להיכנס בנוחות לבתי כנסת של עדות המזרח, אולי נזכה לשילוב טבעי של עוד קולות בציונות הדתית".

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו