''מטרת הכביש - לכתר את איתמר''
''מטרת הכביש - לכתר את איתמר'' צילום: דוברות שומרון

ח"כ משה ארבל (ש"ס) הגיש שאילתה לשר הביטחון בני גנץ בדרישה לדעת כיצד פועל משרד הביטחון לעצור את העבודות לפתיחת ציר התנועה ליד הכפר עוורתא בשומרון וכיצד מבטיח המשרד את ביטחונם של תושבי איתמר.

לדברי ח"כ ארבל, "לאחרונה החלו תושבי הכפר הפלסטיני עוורתא, ממנו יצאו לפני כעשור הרוצחים המתועבים שרצחו באכזריות את משפחת פוגל הי"ד, לפרוץ דרך בצלע הר הקרובה כדי 500 מטרים בלבד מבתי 'שכונת פוגל' ביישוב איתמר, בה נרצחו חמישה מבני משפחת פוגל".

"הורי משפחת פוגל, אהוד ורות הי"ד, ושלושה מילדיהם, יואב, אלעד והדס הי"ד, נרצחו במיטותיהם על-ידי שני מחבלים שחדרו ליישוב מהכפר עוורתא בדיוק בדרך שאליה מוביל הציר שנפרץ כעת", הוסיף.

"ציר התנועה שנפרץ יגרום לכך שעשרות כלי רכב פלסטיניים ינועו סמוך לבתי היישוב איתמר והיכולת לפקח עליהם תהיה מוגבלת. מחבלים פוטנציאליים שיבקשו להגיע לבתי היישוב יזדקקו לדקות ספורות בלבד כדי לחצות את העמק מהציר ליישוב", ציין ארבל.

לסיכום דרש ארבל מצה"ל וממשרד הביטחון ''לעשות כל מה שדרוש כדי להבטיח את ביטחונם של תושבי איתמר ובכלל זה לעצור באופן מיידי את העבודות על פתיחת ציר התנועה הסמוך ליישוב".

כאמור, 10 שנים לאחר רצח חמישה מבני משפחת פוגל ביישוב איתמר, החלו תושבי הכפר עוורתא הסמוך שממנו יצאו המחבלים לסלול שתי דרכים מעוורתא לאיתמר ומעוורתא לכפר עקרבה שעובר לאורך רכס איתמר.

עד עתה נשמר השטח שבין הכפר עוורתא לאיתמר כשטח סטרילי כחלק מאסטרטגיית ההגנה על הישוב. דווקא בשבוע האחרון, בו מציינים עשר שנים לפיגוע שזעזע את המדינה, סוללת הרשות הפלסטינית מתחת לאף של הגורמים הביטחוניים בשטח שתי דרכים שעלולות לסכן את תושבי איתמר ואין בהן צורך ממשי.

בישוב איתמר שהתגבר בשנים האחרונות על פיגועי הטרור וקלט עשרות משפחות חדשות, נחרדו למראה הטרקטורים הפלסטינים העובדים במרץ רב בימים האחרונים. על אף פניית המועצה האזורית שומרון וועד הישוב לצה''ל והמנהל האזרחי, הללו גוררים רגליים ובינתיים הסתיימה סלילת 90% מהדרך מעוורתא לאיתמר. הכביש מעוורתא לעקרבה שעובר לכל אורך רכס איתמר נמצא בשלבי תכנון מתקדמים ועומד לפני יציאה לביצוע.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, שלח מכתב חריף לאלוף הפיקוד תמיר ידעי ולשר הביטחון בני גנץ שבו הוא קורא להם להורות באופן מיידי לעצור את סלילת הכביש מכפר המרצחים לישוב איתמר: "בדיוק 10 שנים לאחר הרצח שוב מפקירים את ביטחון תושבי איתמר. אנחנו רואים כאן לצערנו עצימת עיניים, אל מול סיכון ברור של התושבים.

''לא יעלה על הדעת שבעוד אנו מקיימים אזכרה לנרצחים, מציינים עשר שנים לרצח שאין אדם בישראל שמסוגל לשכוח אותו, תסלול הרשות הפלסטינית דרך טרור לעבר הישוב. ובטחון התושבים יופקר. אין בכבישים הללו צורך תחבורתי אמיתי, הכבישים הללו קרובים לאיתמר יותר מאשר לעוורתא, אין בכך צורך לא לשם בניה לא לשם התרחבות כל המטרה היא לכתר את איתמר ולהוות סיכון בטחוני אנחנו דורשים עצירת העבודות לאלתר כפי שידעו לעשות בעשר השנים האחרונות גורמי הביטחון בשטח", הוסיף דגן.

יו''ר ועד הישוב איתמר שירה בן פנחס: "מאז הפיגוע הקשה, הישוב איתמר צמח באופן מרשים, נבנו עשרות בתים חדשים וגם בימים אלה נקלטות משפחות חדשות, לא ייתכן שדווקא כעת, אחרי שנים של צמיחה גם הודות לביטחון בשטח, ישנה כעת עצימת עיניים שמאפשרת לפלסטינים להשתולל ולהכשיר צירי טרור אל הישוב איתמר".

משה רונצקי מנהל מטה המאבק שהקימו התושבים מוסיף: "לו היה מדובר בהתרחבות טבעית של עוורתא היינו מבינים, אולם בפריצת דרך של קילומטרים הרחק מהכפר, ישר אל איתמר וכן לכל אורך הרכס של הישוב, זה רק במטרה להשתלטות על השטח ולאפשר לגורמי טרור לנוע במהירות ובחופשיות מהכפר לכיוון הישוב".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "היישוב איתמר הוא בעל תשתית הגנתית רחבה מאוד, הכוללת אלמנטים פיזיים ואיסופיים שונים. כמו כן, במרחב פועלים כוחות שמבצעים משימות ביטחון שוטף מגוונות להגנת היישוב. נושא פריצת הציר מוכר לגורמי צה"ל. יתר על כן, צה"ל מקיים הערכות מצב שוטפות, בהתאם למציאות הביטחונית המשתנה ולאיומים בשטח, וזאת כדי להמשיך ולפעול לשמירה מיטבית על ביטחון תושבי היישוב".