תופעה: צוותים רפואיים לא מתחסנים

לערוץ 7 נודע כי אנשי צוות רפואי ובהם רופאים, אחיות ואנשי משק נמנעים מלהתחסן. האם הצעת החוק של השר אדלשטיין תעצור את התופעה?

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' באדר תשפ"א

תופעה: צוותים רפואיים לא מתחסנים -ערוץ 7
חיסון נגד קורונה
צילום: ISTOCK

לערוץ 7 הגיעו עדויות של רופאים, אחיות וצוותים רפואיים שמסרבים להתחסן מחשש שלחיסון יש תופעות שעדין לא נבדקו.

ש' (השם המלא שמור במערכת) רופא בבית החולים במרכז הארץ כבר 30 שנה, "לא רק שאני לא התחסנתי, גם חלק מחבריי הרופאים לא התחסנו. אנחנו עדין לא יודעים מה תופעות הלוואי של החיסון. אנחנו שומרים ומקפידים על ההנחיות אבל לא נתחסן כרגע".

ע' אחות בבית החולים בירושלים כבר 15 שנה חושש להתחסן בשל חשש מפגיעה בהריון ופוריות, "יש לי רק ילד אחד ואני עדין בגיל הפוריות ורוצה להביא עוד ילד לעולם. החשש שלי ושל אחיות רבות מפגיעה בפוריות הוא חשש אמיתי ועדין לא קיבלנו הבטחה שאין שום פגיעה או נזק בפריון לאחר החיסון".

נציין כי גם עדויות של רופאים ואחים במערכת הבריאות שהגיעו לערוץ 7 מלמדות על חשש מבעיות פוריות בגברים. "כתבי עת ומחקרים רציניים שפורסמו בשבועות האחרונים מראים שאכן יש פגיעה בפוריות הגבר. צריך לחכות כמה חודשים שיהיה אפשר להבין מה השפעה של החיסון", אמר אחד מהם. חלקם ציינו שאם החוק של אדלשטיין יכנס לתוקף הם יתחסנו מחוסר ברירה.

בימים האחרונים הציע שר הבריאות, ח"כ יולי אדלשטיין הצעת חוק להסמיך את הממשלה לקבוע תקנות הקובעות הגבלה על הגעת עובד למקום עבודה, וחובה על המעסיק למנוע כניסת עובד, אם לא הציג תעודת מחלים, תעודת מחוסן או תוצאה שלילית בבדיקת קורונה. נציין כי הנושא נמצא כרגע בבדיקה של משרד המשפטים.

המרכז הרפואי שערי צדק מסר לערוץ 7, "שיעור המתחסנים מקרב הצוותים הרפואיים במרכז הרפואי 'שערי צדק' עומד על בין 75-80 אחוז. עובדים רבים נוספים התחסנו גם בקופות בחולים ואנו עובדים על סנכרון הנתונים כדי לקבל תמונת מצב מלאה של מספר המחוסנים. כמו כן יבוצעו מבצעי חיסון נוספים לעובדים שטרם התחסנו".

מבית החולים איכילוב נמסר: אצלנו 90 אחוז מהצוות הרפואי התחסן.

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר בתגובה, "אנו שמחים לבשר כי בבתי החולים של הדסה הוצג שיעור המתחסנים הגבוה ביותר, העומד על 95% רופאים,92 צוותי הסיעוד ו-90% עובדי מנהל ומשק. בסך הכל שיעור המתחסנים בקרב צוותי בית החולים עומד על 92.3%".

"אנו ממשיכים במבצע החיסונים לצוותי בית החולים עד לסיומו המוחלט", מדגיש פרופ׳ זאב רוטשטיין, "זאת במקביל לחיסון בחורי ישיבות מירושלים, אותם הזמנו במאורגן לקבלת חיסון בעמדות ייעודיות בליווי מנהיגי הקהילה וכן במקביל לחיסונם של הסובלים מאלרגיות שונות וזקוקים לחיסון במסגרת אשפוז יום כדי לחסנם בבטחה ובהשגחת מומחי אלרגיה".