הבת של עמוס עוז: "אבא היה מכה אותי"

גליה עוז, בתו של עמוס עוז וסופרת מוכרת בפני עצמה, מוציאה ספר חדש ומספרת על שנים של התעללויות פיזיות ונפשיות

תגיות: עמוס עוז
אריאל פייגלין - ערוץ 7 , ט' באדר תשפ"א

הבת של עמוס עוז: "אבא היה מכה אותי"-ערוץ 7
עמוס עוז
צילום: יחצ כתר

שנים ארוכות לפני מותו של עמוס עוז היה ידוע כי יש נתק בינו לבין בתו גליה (56), הספר החדש שהיא הוציאה הבוקר נותן לנו הצצה אל ילדותה ואל יסודותיו של אותו נתק.

הספר, שנקרא "דבר מתחפש לאהבה" ויוצא בהוצאת כנרת זמורה דביר, מתאר את מערכת היחסים בין הילדה גליה לאביה, ומאיר צד אפל באישיותו של אחד הסופרים הנערצים שצמחו כאן, סופר שזכה בין היתר בפרס ישראל ונחשב למצפן המוסרי ואיש רוח מן המעלה הראשונה.

"בילדותי אבא שלי היכה אותי, קילל והשפיל", כותבת גליה, "האלימות היתה יצירתית: הוא גרר אותי מתוך הבית וזרק אותי על המפתן בחוץ. קרא לי טינופת. לא איבוד עשתונות חולף ולא סטירת לחי פה ושם אלא שִגרה של התעללות סדיסטית. הפשע שלי היה אני עצמי, ולכן לענישה לא היה סוף. היה לו צורך לוודא שאשבר".

התיאור הבוטה והאלים הזה מתאר אמנם רק את שנות ילדותה, אך בספר גליה מתארת כי ההתעללות הנפשית וההטרדות נמשכו עד מותו לפני כשנתיים.

"הספר הזה הוא עלי" היא מדגישה, "אבל אני לא יחידה. בתים כמו הבית שבו גדלתי צפים איכשהו בחלל, הרחק מהישג ידם של עובדים סוציאליים, מחוץ לטווח ההשפעה של מהפכות כמו מי טו, בלי להשאיר סימן ברשתות החברתיות. מסויטים ומבודדים, הם מצפינים בחוכמה את הסודות שלהם כמו ארגוני פשיעה".

"כדי לכתוב על זה אין לי ברירה אלא להתגבר על האילמוּת והחשאיות, על ההרגל לשמור הכול בבטן ועל הפחד מה יגידו. אני לא באמת מתגברת, כמובן. אבל אני כותבת".