עומר ינקלביץ'
עומר ינקלביץ'צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

משרד התפוצות בהובלת השרה ינקלביץ' השלים בימים אלו את תהליך ההקשבה לכל גווני יהדות התפוצות בעקבות היוזמה למיסוד ההיוועצות עם יהודי התפוצות.

הצוותים המליצו על מינוי נספחי קהילה יהודית בשגרירויות בעולם וקידום חקיקה שתחייב היוועצות עם התפוצות בטרם קבלת החלטות המשפיעות עליהן.

בנובמבר האחרון השרה הצהירה על כוונתה לקדם חקיקה ממשלתית, אשר תחייב את ממשלת ישראל לקיים הליך היוועצות עם נציגי יהדות התפוצות בטרם קבלת החלטות המשפיעות גם עליה. מטרת החקיקה היא לקדם קשר הדדי בין ישראל לעולם היהודי כולו, המבוסס על שיח והקשבה.

בתום תהליך עומק של 4 חודשים, אשר כלל 14 שולחנות עגולים עם 150 נציגים ומובילי דעת קהל ביהדות התפוצות על כל גווניה, מאוסטרליה, דרום אפריקה, ארה''ב, אמריקה הלטינית ואירופה, הוצגו בסוף השבוע ההסכמות אותם גיבשו יחד נציגי התפוצות וצוות המשרד. חשיבותו של התהליך היא שמדובר בהסכמות בין כלל גווני היהדות בעולם.

מדובר בהמלצות למנגנון היוועצות קבוע אשר יאפשר ליהדות התפוצות להשמיע את קולה באופן עקבי כאשר מתקבלות החלטות המשפיעות גם עליה.

ברביעי האחרון, בפני קהל של כ-130 משתתפים, במפגש היסטורי בו השתתפו יחד לראשונה מזה תקופה ארוכה נציגים מכל גווני הקשת היהודית בהם ראשי ארגונים, רבני מדינות ועוד, הציגה השרה את התובנות שגובשו בתהליך:

א. המשך קידום הצעת חוק/החלטת ממשלה אשר תחייב את ממשלת ישראל לקיים הליך היוועצות עם נציגי התפוצות כאשר מתקבלות החלטות המשפיעות באופן ישיר על חיי היהודים בתפוצות.

ב. מינוי 'נספחי קהילה' בשגרירויות שתפקידם הבלעדי יהיה לקיים שיח קבוע עם אנשי הקהילה ולהשמיע את קולם בחזרה לישראל.

ג. יצירת הזדמנויות קבועות (בכנסים שיתקיימו אחת למספר חודשים) ליהדות התפוצות להשמיע בפני ממשלת ישראל את קולה בנושאים על סדר היום.

ד. הקמת 'מנהלת ישראל' אשר תפעל לחיזוק זיקת הישראלים ליהודי התפוצות ולעידוד תחושת העמיות בקרבם.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' בירכה על התנעת ההיוועצות ואמרה: ''הלגיטימציה שלנו כמדינת הלאום של העם היהודי מבוססת גם על ההכרה של העם היהודי כולו בכך. בתהליך אותו אנחנו מוציאים לדרך היום אנו מתכוונים לייצר כתובת רשמית לטווח ארוך עבור יהדות התפוצות בתוך ממשלת ישראל. נעבוד יחד בשיתוף פעולה עם יהדות התפוצות בכדי לבסס קומה חדשה בקשר שבין מדינת ישראל לעם היהודי כולו. מדינת ישראל מוכנה לשמוע את קולכם".

נתן שרנסקי, אמר: ''אנו רוצים להמשיך את המסע המשותף שלנו יחד. העובדה שבתקופה כל כך מאתגרת המשרד הצליח להתניע תהליך כזה היא הישג חשוב מאוד''.

הרב ברל לזר: "לנו כיהודים בתפוצות יש תחושת אחריות ואכפתיות כלפי המתרחש בישראל, לא רק כי מדובר באחינו אלא כי מדובר בארצנו - בנו. עכשיו אנחנו רואים כמה למדינת ישראל איכפת מאיתנו בתפוצות. אנחנו חייבים לשבת סביב השולחן ולהקשיב אחד לשני, אנחנו לא יכולים להתעלם אחד מהשני".

הרב ג'וש ויינברג נשיא 'ארצה' (ARZA): ''עלינו ללמוד אחד מהשני. תקוותי שהיוזמה הזו תמשיך ותתקיים מעבר לממשלה הבאה ללא קשר לתוצאות הבחירות ונמשיך לפעול יחד''.