ח"כ מנסור עבאס
ח"כ מנסור עבאס צילום: דוברות

באסם ג'אבר, מנהל קבוצת התקשורת במגזר הערבי PANET GROUP, משוכנע שמפלגת רע''מ עשויה להפתיע את הסוקרים ולעבור את אחוז החסימה.

בשיחה עם ערוץ 7 מזכיר ג'אבר כי "גם בעבר הם רצו לחוד ואמרו שהם לא יעברו את אחוז החסימה אבל הם עברו אותו. אני חושב שמוקדם להספיד את הרשימה הערבית המאוחדת שרע"מ רצה במסגרתה. לפי פתיחת הקמפיין שלהם הם נראים מאוד חרוצים ונחושים לעבור את אחוז החסימה"

לדבריו, "איש בציבור לא יכול לקבוע מה תהיה החלוקה בין הרשימה הערבית המאוחדת של רע"מ לזו המשותפת. לדעתי גם הציבור לא מבדיל מספיק עדיין בין המפלגות ורבים עדיין חושבים שהרשימה המשותפת כוללת את כל המפלגות הערביות. הרשימה המשותפת חזקה ובכל מקרה השאלה היא לגבי הרשימה המאוחדת. האינטרס של המגזר הערבי צריך להיות ששתי הרשימות יעברו וכך תהיה לנציגי הציבור יותר השפעה במדינה".

ג'אבר מסביר שבציבור הערבי נעשה סוג של שינוי חשיבתי כדי להגביר את ההשפעה. "בחברה הערבית בשנים האחרונות רוצים להיות משפיעים ובתוך העניינים. עד עכשיו הם לא היו יותר מדי משפיעים, אבל כנראה שאחרי הבחירות האלה הם ישפיעו יותר. ככלות הכל מה רוצות המפלגות? שני דברים מרכזיים: שהמדינה והממשלה יילחמו באלימות ובפשע בחברה הערבית ובמקביל להשתלב ולהרגיש חלק. המשותפת לא אומרת שהיא לא רוצה ללכת עם המרכז והרשימה המאוחדת לא פוסלת את תמיכתה בממשלה מסויימת".

לדעתו הרשימות הערביות יעמדו בדילמות קשות במערכת הבחירות הנוכחית. "לפני יומיים ראיינה העורכת הראשית של PANET GROUP את ראש הממשלה והוא אמר לה דברים שהאנשים בחברה הערבית-ישראלית יכולים לחיות איתם. הרי מה הבעיה של המפלגות הערביות? שלא משנה מה יהיו תוצאות הבחירות, המועמדים ברובם הם ימניים. כך ראש הממשלה, כך גם גדעון סער ונפתלי בנט. מי נשאר? רק אלו שבמרכז שמאל – יאיר לפיד ואחרים. לכן, גם מי שייבחרו במגזר הערבי יצטרכו להערכתי לבחור בין ימין לימין. לדעתי, גם אם גדעון סער יקבל הרבה קולות ומתאים לפי חלק מהחברה הישראלית להיות ראש הממשלה, לא רואים שיש לו כוח להרכיב ממשלה".

"המגזר הערבי נמצא כאן בקונפליקט ענק. מצד אחד הוא רוצה להיות מיוצג בקואליציה העתידית ומצד שני סביר מאוד שגם אם גדעון סער ירכיב ממשלה הוא יצטרך את נפתלי בנט ואחרים. יאיר לפיד לא יכול להרכיב ממשלת שמאל כי לא יהיה לו הכוח הזה", מעריך ג'אבר.

לשאלה האם ראש הממשלה מוערך בקרב הציבור הערבי הוא עונה, "המגזר הערבי מתייחס לראש הממשלה עם כל הרקורד שלו – כמו שהוא. אבל לוקחים בחשבון שראש הממשלה התבטא בעבר בצורה חריפה מאוד נגד הערבים וזה עשה לציבור לא טוב בקרב המגזר היהודי. עכשיו ראש הממשלה מתייחס בחיוב לציבור הערבי ומעיד על כך שהוא זקוק להם. לדעתי המצב הזה עוזר למגזר הערבי".

"ראש הממשלה אומר שהוא לא מפלה בין ערבים ליהודים ורוצה לעזור לציבור אך לא לרשימה המשותפת. אבל הוא צריך להבין שהמשותפת היא גוף לגיטימי ורצה בבחירות כמייצגת של הציבור", מסכם ג'אבר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו